Wraca sprawa boiska

Skomentuj (20)

Wraca sprawa boiska przy Gminnym Zespole Szkół w Kazimierzu Dolnym. W związku z faktem, że jest to teren dawnego cmentarza żydowskiego na ten temat z burmistrzem Kazimierza rozmawiał jeszcze przed świętami naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz poinformował radnych o spotkaniu z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem na temat dawnego kirkutu przy ulicy Lubelskiej. Dziś na jego terenie po dewastacji w czasie II wojny światowej od wczesnych lat 50. XX w. istnieje boisko szkolne. Jest to obecnie działka gminna. Dotąd Gmina Warszawska Żydowska tego faktu nie kwestionowała.


- Rabin Schudrich zmienił stanowisko w sprawie tej działki. To zaskakujące, bo wcześniej nie miał uwag i akceptował istniejący stan – mówił burmistrz Artur Pomianowski. – Podczas spotkania naturalnie żadne ustalenia nie zapadły, bo nie taki miał być jego cel. Po tym, co mówił rabin, należy rozważać różne scenariusze jego działań.


Radni nie kryli zaskoczenia.


- Jestem niemile zaskoczona zmianą stanowiska rabina Schudricha – powiedziała Ewa Wolna.


- Roszczenia te w mojej ocenie są bezzasadne i nieuprawnione – mówił Janusz Kowalski. – To byli obywatele polscy narodowości żydowskiej. Jak prawo stanowi, majątek obywateli polskich, którzy zmarli i nie mają rzeczywistych spadkobierców, przechodzi na skarb państwa. I tak w tym przypadku było.


Tak czy inaczej wygląda na to, że o prawo do tego terenu oprócz potomków cadyka Ezechiela Tauba – sprawa obecnie jest w sądzie – ubiegać się będzie także Warszawska Gmina Żydowska, do której w Kazimierzu należą kirkut w Czerniawach i synagoga.

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • Redakcja
  Jeden z komentarzy został usunięty. Prosimy przestrzegać regulaminu dyskusji https://www.kazimierzdolny.pl/info/regulamin_dyskusji,2937,id,2937.html
  • dziennikarstwo na zlecenie
   Tutaj nie jeden a blisko jedna czwarta komentarzy została usunięta i wcale nie bardziej uwłaczająca komukolwiek od tych pozostawionych. Niestety wyrażały one odmienny punkt widzenia od jedynie słusznej narracji promowanej na tym portalu, która mija się z obiektywizmem dyskusji.
  • narodowiec
   Masz rację. Przy tak zwanych "tematach żydowskich" i "kościelnych hierarchów" nie może być żartów ani sięgania do niecnych faktów z historii. Dostajesz "z buta" od tzw redakcji, w mig. Nawet skrajne bluzgi gładko przechodzą tutaj jak piszesz o lewakach czy Rosji. Polin nie przejdzie !
 • Gosia.
  Jak pewnie wszyscy sie domyslamy zmiana stanowiska Sz.Rabina Schudricha jest wynikiem atmosfery panujacej w kraju - i afery wokol ustawy 447 .Boisko jako karta przetargowa - drodzy Kazimierzacy - warto czasami glosno powiedziec co sie mysli .70 lat po wojnie a my ciagle w stanie wojny ! Niczym w Izraelu. Nie wyobrazam sobie ,ze nasze dzieci nie maja boiska . Z powazaniem .
 • Redakcja
  Niektóre komentarze zostały usunięte. Prosimy o przestrzeganie regulaminu dyskusji.
  • Gosia.
   gdzie mozna przeczytac regulamin dyskusji?
 • marco polo
  Obudzili się dawno i nie w czasie. Pewnie sobie plują w brodę ale za późnio. Biedacy. Każdy przytomny to wie.
 • Kazimierzak
  Mając na uwadze sprawę t-mobile czy skrzydeł nad kazimierzem, możemy się bać. Zdolności negocjacyjne Y burmistrza są marne.
  • Gosia.
   ..jezeli chodzi o t- mobile i 5 D to chyba dobrze sie stalo ....natomiast skrzydla nad kazimierzem .....nie wiem co powiedziec - mam nadzieje ,ze sprawe uda sie odkrecic i skrzydla wroca do Kazimierza .
 • mieszkaniec
  Co zrobił burmistrz do tej pory. Uważam i tak to jest praktykowane, że natychmiast po wizycie delegacji Gminy Żydowskiej zmieniającej dotychczasowe ustalenia burmistrz powinien wydać komunikat. Sprawa roszczeń Chasydów toczy się od dawna i Gmina Kazimierz ma chyba wypracowane stanowisko prane w sprawie. Nie można czekać tylko jak nas ciągle ktoś poucza.
 • problem
  Czy tylko sprawa boiska? Tutaj czytałem, że szkołę też budowano na grobach.
 • Janusz Kowalski
  Tak konflikt wywołany przez kilku członków Rady Kultury i burmistrzowych radnych,którzy dzielą ludzi.W sprawie nieuprowadzonych roszczeń żydowskich powinno być wspłonione stanowisko Burmistrz - Rada. Zaproponowałem uchwalę intencyjną, jednak niektórzy z radnych uważali ,że to zbyt daleko idące.
  • Janusz Kowalski
   Pierwsze zdanie dot.likwidacji handlu na ul. Nadwiślańskiej- w odpowiedzi na komentarz @ Agnieszka.
  • Januszek nie lubi być pokazany jako kł...
   Charakterystyczna dla autora próba namieszania, wskazania ludzi, których nie lubi jako winnych wszystkiego, a do tego sosik troski jak to on o sprawy miasta dba. Oczywiście my pospólstwo mamy wielkiemu radnemu bić brawo i myśleć, że jak on krzyknie czy coś napisze to rozwiąże problem albo wszystkich poruszy. Oczywiście autor tych słów wie doskonale, ze stanowiska są na pokaz i największy pożytek maja z nich sami autorzy. Bo pokazują ludziom jak to o coś dbaja. Dlatego tak robi i dlatego Polska stanowiskami dla stanowisk stoi.
   Mam nadzieję że władze i reszta radnych skupi się na tym co trzeba czyli solidnej analizie prawnej i mądrych argumentach. To lepsze niż 500 stanowisk chociaż jakieś tam przyjmą na pokaz. Niech się wszyscy zabiorą za robotę bo widzimy ochotnik do bicia piany już jest.
 • Agnieszka
  Czy w tym Kazimierzu nie może być spokojnie? Jak nie kłótnia Nadwiślańską, to teraz to... A tak btw czy zaczął się u was już sezon na rejsy po Wiśle?
  • pijany znad grodarza
   To nie kłótnia. To konflikt.
 • hamlet
  Czy Burmistrzowi nie zabraknie zimnej krwi? Oto jest pytanie.
 • Dreszcz Niespokojny
  Na kirkucie w Czerniawach dżungla, gmina żydowska nie chce dbać o porządek na jego terenie.... mam nadzieję, że dżungli II nie będzie
 • żydowscy przyjaciele
  Jeśli okaże się, że pod klasztorem też chowano Żydów to może trzeba będzie oddać klasztor z ogrodem...
 • pijany znad Grodarza
  Zaczynam się zastanawiać nad swoją postawą wobec Żydów. Tych, którzy nie mieszkają w Kazimierzu.

Mapa

Oświata

szkoła


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę