Wraca sprawa boiska na cmentarzu

Wraca sprawa boiska na cmentarzu żydowskim przy budynku Gminnego Zespołu Szkół. Środowiska żydowskie zwróciły się do władz samorządowych Kazimierza z propozycją jego przeniesienia w inne miejsce, by oddać należytą cześć zmarłym kazimierzanom wyznania mojżeszowego i upamiętnić wybitnego cadyka  Ezechiela Tauba.
Podczas wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej online w poniedziałek 2 lutego doszło do spotkania radnych z przedstawicielami środowiska żydowskiego w osobach naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, rabina Izaaka Shapiry i prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego Piotra Puchty, którzy wystąpili z propozycją godnego upamiętnienia miejsca pochówku żydowskich mieszkańców Kazimierza Dolnego na terenie dawnego cmentarza przy ul. Lubelskiej. Cmentarz ten był zniszczony przez Niemców podczas okupacji hitlerowskiej. Realizacja tego projektu wiązałaby się z koniecznością przeniesienia boiska szkolnego w inne miejsce – na przykład na działkę po szkole konternerowej.
- Deklaruję, że jestem gotów z własnych środków pokryć koszty przeniesienia boiska, aby uszanować szczątki wybitnego cadyka, rabinów kazimierskich i członków ich rodzin, by obywatele żydowscy mieli możliwość odwiedzić grób tego cadyka i oddać mu cześć – deklarował rabin Izaak Sapira, zwracając się do Rady Miejskiej z prośbą akceptacje swojego projektu.
Strona żydowska podkreślała, że nie są zainteresowani przejęciem terenu cmentarza na Lubelskiej na własność.
- Nie chodzi nam o to, byśmy byli właścicielami tego terenu – mówił naczelny rabin Polski – Michael Schudrich. – Nasz cel to utrzymanie świętości tego miejsca, na którym mogliby się mdlić Żydzi.
Przy okazji wyszła też sprawa utrzymania porządku na kirukucie w Czerniawach,.
- Zależałoby nam na tym, by równoelgle ze znalezieniem rozwiązania dla godnego utrzymania starego cmentarza, nawiązać współpracę z władzami Kazimierza, radnymi i społecznikami, by i ta druga nekropolia utrzymana była w godnym stanie – mówił Piotr Puchta prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
Sprawą godnego upamiętnienia członków dawnej wspólnoty żydowskiej w Kazimierzu miałaby się zająć specjalna, złożona z chętnych radnych, komisja, która wypracowałaby stanowisko satysfakcjonujące obie strony.
- Jestem przekonany, że radni, władze i społeczeństwo Kazimierza chcą uhonorować przeszłe pokolenia mieszkańców i takie stanowisko, które będzie z korzyścią dla obu stron wypracujemy – zadeklarował wiceburmistrz Kazimierza Bartłomiej Godlewski.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę