Willa za basztą znowu pod lupą prokuratury

Skomentuj (8)

Prokuratura Regionalna w Katowicach z początkiem grudnia wznowiła śledztwo w sprawie tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu. Poprzednie trwające trzy lata śledztwo zostało umorzone w 2010 r.

Willa za kazimierską basztą znowu stała się obiektem zainteresowania prokuratury. 1 grudnia Prokuratura Regionalna w Katowicach wznowiła umorzone 6 lat temu śledztwo w sprawie – jak podaje Zespół prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach – „uchylania się ustalonych osób zobowiązanych od opodatkowania oraz podejmowania, wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, działań mogących utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków płatniczych”. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy były prezydent RP nabywając nieruchomości nie uchylał się od płacenia podatków.


Poprzednie rozpoczęte w 2007 r. śledztwo zostało po trzech latach umorzone. Jak podaje "Rzeczpospolita" w wydaniu internetowym, prokuratura przyjrzała się domom w Kazimierzu i Wilanowie oraz działce na północy Polski. Prokuratorzy ustalili wtedy, że dom w Wilanowie oraz działka zostały zakupione legalnie i były wykazane w oświadczeniach majątkowych, natomiast dom w Kazimierzu nigdy nie był własnością Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. Uznano wtedy, że podejrzenia wobec pary prezydenckiej się nie potwierdziły.


Teraz wymiar sprawiedliwości wraca do tej sprawy sprzed sześciu lat.


- W ramach podjętego na nowo postępowania przygotowawczego zachodzi konieczność realizacji szeregu czynności procesowych zmierzających do wyjaśnienia okoliczności nabycia oraz finansowania nieruchomości położonej w Kazimierzu Dolnym – pisze na stronie Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator Bożena Jaworek – Kaziród. –  Przeprowadzenie czynności procesowych będzie stanowić podstawę do ponownej prawnokarnej oceny zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego.


Jak podaje na swoim portalu TVP Info, sprawa majątku Kwaśniewskich to kontynuacja tzw. taśm Oleksego zawierających nagrania rozmów byłego premiera i ministra spraw wewnętrznych w rządach SLD Józefa Oleksego z biznesmenem Aleksandrem Gudzowatym. Oleksy wspominał w nich „o tajnym domu Kwaśniewskich”.


Idąc tropem tych informacji, CBA w ramach tajnej akcji próbowało odkupić dom w Kazimierzu od – jak mniemano – jedynie formalnego właściciela. Sądzono, że pieniądze z transakcji – w teczce wraz z nadajnikiem – doprowadzą śledczych do małżeństwa Kwaśniewskich jako rzeczywistych właścicieli domu. Nie udało się jednak tego udowodnić. Akcja zakończyła się fiaskiem.


Teraz wymiar sprawiedliwości zamierza przyjrzeć się znowu sprawie kazimierskiej willi.


Jak wygląda ten słynny w całej Polsce dom? Sprawdzicie Państwo podczas weekendowych spacerów na Zamek i Basztę.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Antygona
  Niech sprawdza dotacje unijne na remonty np kosciolow i innych obiektow to byloby ciekawe a nie znowu walenie polityczne po lbie.
 • ABC
  Wczoraj prokurator w Poznaniu miał duże problemy, aby ogłosić komunikat o wystąpieniu z wnioskiem o areszt dla znanego opozycjonisty z Dolnego Śląska z lat 80.
  Dzisiaj ,już pewnie po rozmowie z generalnym, oddaje się do dyspozycji.
  Coraz trudniej uczciwym ludziom firmować własną twarzą niegodziwości.
  Ciekawe, czy w Katowicach coś takiego mogłoby się wydarzyć?
  • pijany znad Grodarza
   Samokrytyka. PiS korzysta ze sprawdzonych wzorców.
  • kazimierzanka
   Ale to już było i się nie sprawdziło :)
  • ityle
   Wszystkie niegodziwosci wladzy opieraja sie na rzeszach gnid ludzkich sluzacych jej nie tylko za drobne ochlapy ze stolu ale by realizowac swoje genetyczne sklonnosci dewiacyjne, dlatego nigdy nie brakuje oprawcow, katow, szkalownikow, donosicieli i plotkarzy. Wladza prawa dewiantow spycha na margines i zamyka we wiezniach gdy narusza prawo, wladza niegodziwa dewiantow wywyzsza, awansuje i daje usiasc przy stole.
  • kazimierzanka
   ..." Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne."
  • pijany znad Grodarza
   @ kazimierzanka
   Nie sprawdzilo sie finalnie, ale jest NIEZWYKLE skuteczne w polityce bieżącej. Nic tak bardziej nie trzyma za mordę, jak SAMOTRZYMANIE SIĘ.
 • zniesmaczony
  Czy wy naprawdę nie macie innych tematów?
  Jest tyle innych sensacji,chociażby słynne podpalenia.Pytacie policję co ze sprawą?
  Osoby mające willa wokół miasteczka naprawdę się boją o swój dobytek.
  Tym się zajmijcie a nie polityką.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2021! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2021. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę