Wikarówka przestanie straszyć

Przy wikarówce, która swego czasu udzielała schronienia i opieki ludziom schorowanym i w podeszłym wieku, rozpoczęły się w końcu długo oczekiwane prace remontowe.

Z działki nad Grodarzem przy kościele świętej Anny zniknął już w zasadzie pokryty resztkami niebieskiej folii zabytkowy domek wikarego. Pozostały z niego jedynie dwie ściany.

- Wszystko trzeba odtworzyć zgodnie z projektem – mówi nadzorujący prace Witold Ślaski inspektor nadzoru z branży budowlanej. – Gdybyśmy mieli działać tu na zasadzie wymiany, groziłoby to katastrofą budowlaną. Strop i więźba dachowa praktycznie nie istniały – co wynika w wcześniej przeprowadzonych ekspertyz. Zostały zniszczone prze szkodniki, grzyb oraz pożar, który tu miał miejsce. Ściana północna była wychylona. Najbardziej trwałe z całej budowli są ściany z cegły. Natomiast kamień jest tak skorodowany, że rozsypuje się i nie nadaje się jako materiał. Chcemy, żeby obiekty, które tu powstaną, służyły na lata.

Domek wikarego – wikarówka – będzie jednym z trzech budynków, które tu powstaną, nawiązując do istniejącej w tym miejscu dawniej zabudowy.

- W domku wikarego planujemy stworzyć świetlicę dla seniorów – mówi Zofia Wiśniewska prezes Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego p.w. świętej Anny, które będzie gospodarzem powstających obiektów. – Może uda nam się, żeby tym budynku istniała też świetlica dla dzieci, ale nie ma jasności w przepisach. Jednak bierzemy pod uwagę, żeby to połączyć: rano seniorzy, po południu dzieci, ale zobaczymy. Seniorzy będą preferowani.

W budynku, który powstanie na miejscu dawnej stodoły, powstanie środowiskowy dom samopomocy służący osobom niepełnosprawnym. Domek gospodarczy spięty z wikarówką przeszklonym łącznikiem mieściłby poradnie dla podopiecznych.

Nowe budynki pozwoliłyby organizować zajęcia dla w sumie ponad 30 osób – starszych i niepełnosprawnych. Taką liczbę wyznacza niewielka powierzchnia kompleksu.

Na razie rozebrano wikarówkę i wytyczane są fundamenty pod obiekty jej towarzyszące. Całość ma być gotowa do użytkowania już w III kwartale 2020 r.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę