Wikarówka powraca do Świętej Anny

Skomentuj (19)

zobacz więcej (8)

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kazimierzu radni jednogłośnie zadecydowali o sprzedaży Wikarówki na rzecz Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny.

Tuż przy odnowionych budynkach Kościoła Świętej Anny i Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki stoi budyneczek dawnej Wikarówki. To tu za lepszych dla niego czasów rezydował dawny prowizor Fundacji Świętej Anny opiekującej się kazimierskimi starcami i kalekami.  Dziś to w zasadzie ruina. Bez dachu, okien, drzwi. Nie służy nikomu. Psuje krajobraz. Czeka na troskliwą rękę gospodarza. Jej właścicielem jest gmina, która 26 listopada decyzją radnych zdecydowała się zbyć tę nieruchomość na rzecz Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny, które odwołuje się w swojej działalności do tradycji dawnej Fundacji Świętej Anny.

Decyzja o sprzedaniu Wikarówki zapadła na XII sesji Rady Miejskiej jednogłośnie. Za było wszystkich obecnych 14 radnych, co nie znaczy, że nie mieli oni wątpliwości.

- Uważam, że Wikarówka powinna być własnością gminy – tak po głosowaniu decyzję Rady skomentowała radna Ewa Wolna. – Ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że przez następnych co najmniej kilka lat gmina będzie miała dużo ważniejsze sprawy na głowie niż zajęcie się tym obiektem. Dlatego głosowałam tak, jak głosowałam. Z punktu widzenia prawnego ani w uchwale, ani w umowie notarialnej nie możemy zawierać nic ponad to, że obiekt będzie przeznaczony na działalność statutową Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny. Mam nadzieję i mocno trzymam kciuki za to, żebym za 10 lat nie musiała żałować tego, że teraz podniosłam rękę.

Budynek Wikarówki po remoncie ma szansę znów służyć kazimierskiej społeczności. To tu docelowo mają się odbywać warsztaty dla osób starszych i niepełnosprawnych, którzy teraz spotykają się gościnnie na plebanii.

- Bardzo się cieszymy, że radni dostrzegli potrzebę zbudowania w Kazimierzu czegoś, co będzie służyć mieszkańcom – osobom zagrożonym wykluczeniem – starszym, niepełnosprawnym, ale także wszystkim tym, którzy w naszych spotkaniach będą chcieli uczestniczyć – powiedziała po sesji Zofia Wiśniewska, prezes Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny.

Stowarzyszenie, które niedawno uzyskało status organizacji pożytku publicznego, planuje remont tego obiektu, by tu właśnie kontynuować tradycję pomocy ludziom biednym i potrzebującym pielęgnowaną przez społeczność kazimierską w ramach działalności dawnej Fundacji św. Anny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Ole
  A komu rynek przekaże nasza zamożna władza. Jak tak to opowiada że na nic pieniędzy nie ma, a tu proszę prezent od miasta. Sprzedać dla dobra gminy to Boże Broń. Dać jakiejś grupce rzekomo społecznej to można.
  • Z Kazimierza
   Ta niby grupka to za gminę odwala kawał roboty. Bo to gmina powinna zajmować się potrzebującymi i niepełnosprawnymi. Więc cieszmy się że znalazło się stowarzyszenie, które choć częściowo przejęło obowiązki gminy
 • pijany znad Grodarza
  Swoja droga od Redakcji , nawet LUZACKIEJ, wymaga sie wiecej nizli przekłamywanie nicka.
  Moj nick to : , " Pijany znad Grodarza ", a nie " Pijany",. jak raczy
  Pisać Redaktor.
  hmm. Może to: "redaktor"
  • pijany znad Grodarza
   komentarz WYDAJE SIE nie na miejscu, ale to WINA Redakcji, bo skasowała 2 poprzednie / swój i moj/, a były one na temat.
 • Z miasta
  Bogata gmina że spory majątek gmina przekazuje jakiemuś stowarzyszeniu. Bogata gmina i rozrzutni radni.
  • Wiktor
   To jakieś Stowarzyszenie od zawsze było właścicielem Wikarowki sprawiedliwości stało się zadość
 • Zdzisław Król
  Szczerze mówiąc widok wikarówki prawdę mówiąc mnie przeraził . Jak można było przez tyle lat nic nie zrobić tylko patrzeć jak pogłębia się ruina. Pamiętam jak ten budynek był zamieszkały, a z prawej strony była stajnia w której trzymano konika wprawdzie nie wiem do czego on był potrzeby i między budynkiem stajni i Grodarzem był budynek chyba stodoła która przez długi czas służyła Zakładowi Gospodarki Komunalnej do przechowywania sprzętu. Cieszy mnie ta decyzja rady przynajmniej po naprawie będzie piękniej wokół Odnowionych budynków kościoła Św. Anny i K.O.K.P i T. Jak mogli na to patrzeć poprzedni włodarze miasta, tym bardziej, że remont będzie droższy od postawienia w tym samym stylu nowego budynku. Ale lepiej późno niż dalej chwalić się przed światem taką niegospodarnością i bałaganem. Pozdrawiam.
 • mieszkaniec
  ale wikarowka z ta folia prezentuje sie pieknie!!
 • Kamil Ruciński
  kilka zdjęć znalezionych w archiwum z 2004 roku
  • Kazik
   Wym mieście pozary są już niestety fatum. Pożary, czy podpalenia?
 • pijany znad Grodarza
  "
  Co to jest szata graficzna strony internetowej?

  SZATA GRAFICZNA STRONY INTERNETOWEJ jest szalenie ważnym jej elementem. Powinna być czytelna, atrakcyjna, właściwie eksponować główne elementy strony oraz korespondować z zawartym na stronie tekstem. Jej nowoczesność i funkcjonalność często w dużej mierze decyduje o wyborze firmy.

  Szata graficzna strony internetowej - może przyciągać lub odpychać Klienta.
  • Kamil Ruciński
   Pijany, temat jest wyjaśniony. W poprzednim newsie przekazałeś nam swoje uwagi i nie ma potrzeby spamowania teraz każdego newsa.

   Dlatego proszę abyś wyluzował w przeciwnym wypadku komentarze niezwiązane z treścią newsa będą usuwane.
  • pijany znad Grodarza
   naprawdę PRZESZKADZAM?
   ps. sadzilem,że Redakcja POWAŻNA, a Ona LUZACKA.
 • Lolek
  możliwe,że ta Rada działa z miesięcznym wyprzedzeniem.
 • kot w butach
  Po pierwsze jaka jest kwota transakcji?
  Po drugie rada zdecydowala 26 grudnia? czy listopada?
  • pijany znad Grodarza
   nie wiem, ale idę o zakład. Przysłowiowa ZŁOTÓWKA.
 • ała
  Pamiętam cykl kazimierskich pożarów. I potem nie działo się z wikarówką nic. Chyba to już był moment, w którym każda decyzja, jakakolwiek decyzja, była lepsza od utrzymywania stanu nicnierobienia.
 • pijany znad Grodarza
  Mieszanie uczucia, bo bardzo trafna refleksja : "Uważam, że Wikarówka powinna być własnością gminy - tak po głosowaniu decyzję Rady skomentowała radna Ewa Wolna. - Ale jednocześnie zdaję sobie sprawę, że przez następnych co najmniej kilka lat gmina będzie miała dużo ważniejsze sprawy na głowie niż zajęcie się tym obiektem. Dlatego głosowałam tak, jak głosowałam. Z punktu widzenia prawnego ani w uchwale, ani w umowie notarialnej nie możemy zawierać nic ponad to, że obiekt będzie przeznaczony na działalność statutową Kazimierskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego pod wezwaniem świętej Anny. Mam nadzieję i mocno trzymam kciuki za to, żebym za 10 lat nie musiała żałować tego, że teraz podniosłam rękę." musi je wzbudzać.
  • Z.B.
   Skoro przez kilkadziesiąt lat dotychczasowy właściciel nic nie zdziałał i to może dajmy Stowarzyszeniu chociaż kilka lat... Łatwo źle mówić, trudniej samemu wziąć się do pracy jako wolontariusz a tak dotychczas działa Stowarzyszenie.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę