Wielki Tydzień w Internecie

Kościół katolicki celebruje dziś Niedzielę Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień - czas duchowego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Z powodu stanu epidemii nie będzie uroczystej procesji z palmami…
Niedziela Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa. Święto ustanowiono na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Gałązki palmowe, którymi Izraelici witali Jezusa, w Polsce zastąpiły wiązanki suszonych ziół, kwiatów i gałązek.
Przyzwyczailiśmy się, że nasze stoły zdobią piękne palmy, które można swobodnie kupić u ludowych artystów. W tym roku z powodu epidemii będziemy musieli zadowolić się palmami ubiegłorocznymi albo wykonać nowe własnoręcznie.
- Palmę tradycyjną tworzymy z trzciny, gałązek wierzbowych, które wypuszczają bazie, z owsa i roślin zawsze zielonych, czyli bukszpanu, cisu, tui, świerku. Musimy też pamiętać o dodatku wstążeczki lub kwiatu w kolorze czerwonym – czytamy na stronie Siedliska Małgorzaty.
Elementy zielone w palmie ludowej symbolizowały nowe życie, czerwone chroniły od uroku, odpędzały złe moce. Owies był symbolem dobrobytu, a bazie wierzbowe – wartości dzisiaj szczególnie ważnej – zdrowia.
- Po poświęceniu taki pączek – kotkę bazi należało połknąć, co miało nas chronić od chorób, szczególnie gardła – mówi Małgorzata Urban. – Palmie po poświęceniu przypisywano ogromne właściwości lecznicze.  W przypadku choroby robiono napar z części gałązek. Spalano też gałązki palmy i okadzano nim domostwo, szczególnie przy długotrwałych chorobach.  Palma odpędzała złe moce, chroniła w czasie burzy.
W tym roku Niedziela Palmowa nie wyjdzie poza mury kościoła. Nie będzie procesji z palmami.

Niedziela Palmowa
12:00 msza święta>>>
17:00 nieszpory z kazaniem pasyjnym>>>

Wielki Poniedziałek
17:30 różaniec i msza św.

Wielki Wtorek
17:30 Gorzkie żale i msza św.

Wielka Środa
17:30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i msza św.

Wielki Czwartek

17:00 msza Wieczerzy Pańskiej>>>

Wielki Piątek/ post ścisły:
9:00 jutrznia z Godziną czytań>>>
15:00 koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed uroczystością niedzieli Miłosierdzia Bożego>>>
16:30 droga krzyżowa>>>
17:00 liturgia na cześć Męki Pańskiej>>>


Wielka Sobota
Nie ma obrzędu błogosławieństwa pokarmów. Zachęcamy do liturgii domowej i błogosławieństwa pokarmów przez gospodarza domu. Pomocnicze materiały dostępne są na stronie internetowej parafii.
9:00 jutrznia z Godziną czytań>>>
15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia – II dzień nowenny
21:00 Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Wielkanocna
12:00 msza św.
15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia – III dzień nowenny
17:00 uroczyste nieszpory kończące Triduum Paschalne.


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę