Wielki Tydzień w Internecie

Kościół katolicki celebruje dziś Niedzielę Męki Pańskiej, która rozpoczyna Wielki Tydzień - czas duchowego przygotowania do świąt Wielkanocnych. Z powodu stanu epidemii nie będzie uroczystej procesji z palmami…
Niedziela Męki Pańskiej. Niedziela Palmowa. Święto ustanowiono na pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Gałązki palmowe, którymi Izraelici witali Jezusa, w Polsce zastąpiły wiązanki suszonych ziół, kwiatów i gałązek.
Przyzwyczailiśmy się, że nasze stoły zdobią piękne palmy, które można swobodnie kupić u ludowych artystów. W tym roku z powodu epidemii będziemy musieli zadowolić się palmami ubiegłorocznymi albo wykonać nowe własnoręcznie.
- Palmę tradycyjną tworzymy z trzciny, gałązek wierzbowych, które wypuszczają bazie, z owsa i roślin zawsze zielonych, czyli bukszpanu, cisu, tui, świerku. Musimy też pamiętać o dodatku wstążeczki lub kwiatu w kolorze czerwonym – czytamy na stronie Siedliska Małgorzaty.
Elementy zielone w palmie ludowej symbolizowały nowe życie, czerwone chroniły od uroku, odpędzały złe moce. Owies był symbolem dobrobytu, a bazie wierzbowe – wartości dzisiaj szczególnie ważnej – zdrowia.
- Po poświęceniu taki pączek – kotkę bazi należało połknąć, co miało nas chronić od chorób, szczególnie gardła – mówi Małgorzata Urban. – Palmie po poświęceniu przypisywano ogromne właściwości lecznicze.  W przypadku choroby robiono napar z części gałązek. Spalano też gałązki palmy i okadzano nim domostwo, szczególnie przy długotrwałych chorobach.  Palma odpędzała złe moce, chroniła w czasie burzy.
W tym roku Niedziela Palmowa nie wyjdzie poza mury kościoła. Nie będzie procesji z palmami.

Niedziela Palmowa
12:00 msza święta>>>
17:00 nieszpory z kazaniem pasyjnym>>>

Wielki Poniedziałek
17:30 różaniec i msza św.

Wielki Wtorek
17:30 Gorzkie żale i msza św.

Wielka Środa
17:30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i msza św.

Wielki Czwartek

17:00 msza Wieczerzy Pańskiej>>>

Wielki Piątek/ post ścisły:
9:00 jutrznia z Godziną czytań>>>
15:00 koronka do Miłosierdzia Bożego rozpoczynająca nowennę przed uroczystością niedzieli Miłosierdzia Bożego>>>
16:30 droga krzyżowa>>>
17:00 liturgia na cześć Męki Pańskiej>>>


Wielka Sobota
Nie ma obrzędu błogosławieństwa pokarmów. Zachęcamy do liturgii domowej i błogosławieństwa pokarmów przez gospodarza domu. Pomocnicze materiały dostępne są na stronie internetowej parafii.
9:00 jutrznia z Godziną czytań>>>
15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia – II dzień nowenny
21:00 Liturgia Wigilii Paschalnej

Niedziela Wielkanocna
12:00 msza św.
15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia – III dzień nowenny
17:00 uroczyste nieszpory kończące Triduum Paschalne.


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę