Kazimierskie palmy w Brukseli

Skomentuj (5)

Tradycyjne palmy wielkanocne ze zbóż, ziół, suszonych kwiatów i bukszpanu prezentowała w Brukseli Małgorzata Urban prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu. Konferencja sieciująca NetworX – Inspiring Rural Europe w Belgii miała więc kazimierski akcent.

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich prezentowała swoje dokonania podczas konferencji sieciującej pt. „NetworX – Inspiring Rural Europe” w dniach 11-12 kwietnia 2019 r. w Brukseli. Ozdobą polskiego stoiska były pokazy rękodzieła ludowego. Goście mogli przyjrzeć się powstawaniu opolskich kroszonek i kazimierskich palm wielkanocnych z ziół, zboża, bukszpanu i innych roślin, które twórczyni ludowa Małgorzata Urban uprawia w swoim Siedlisku Małgorzaty w Cholewiance.


-    Dawniej palmy w naszym regionie były bardziej zielone – mówi Małgorzata Urban. – Nie mogło zabraknąć w niej trzciny, bazi, borówki i bagna, które dziś jest pod ochroną. Bardzo mało w nich było kwiatuszków, raczej zioła, chociaż musiały mieć coś czerwonego – od uroku. Palmę wykorzystywano przez cały rok. Po powrocie z kościoła należało nią pokropić wszystkich domowników, zwierzęta gospodarskie,  stodołę i pole – żeby się dobrze działo. Potem wkładało się ją za obraz. Tą palmą święciło się też krowy, gdy pierwszy raz wychodziły na pole po zimie, ziemniaki przed sadzeniem, zboże pod zasiew. Podczas burzy stawiało się ją w oknie, a gdy zwierzęta chorowały przygotowywało się jako lekarstwo napar z ukruszonych palmowych gałązek.


Kolorowe suszone kwiaty i zioła migały w sprawnych rękach pani Małgosi - wystepującej w tradycyjnym powiślańskim stroju ludowym - układając się w bukiety i palmy, wzbudzając zainteresowanie odwiedzających.


W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 wiejskich interesariuszy z całej Europy.

Skomentuj


Dodane komentarze (4)

 • Zdzisław Lewków.
  do pijany znad Grodarza. Nigdy nie jest za dużo czegoś co jest sensowne chociaż czasami może ostre, a tradycje są ważne dla każdego narodu każdej jego strony, a tych w Polsce nie brakuje jak Kurpie, Mazurzy, Ślązacy czy Górale, a każdy ma się czym pochwalić nie tylko kłótniami. Tym bardziej, ze w innych państwach społeczeństwa nie są tak wyedukowane jak u nas i poza swoim otoczeniem za dużo nie wiedzą więc warto im przybliżyć urodę Polski poza partyjnymi bossami i to nie zawsze zasługującymi na pokazanie. Pozdrawiam serdecznie były mieszkaniec nadwiślańskiego grodu .
 • Basia
  Super! Gratulacje! :)
 • Kkk
  Wielki ukłon w stronę Pani Małgosi, że ocala tradycję od zapomnienia a jeszcze wątek Kazimierski w świecie to jest coś!
 • pijany znad Grodarza
  Ktoś napisze, że mnie " dużo", ale jak tu nie napisać, kiedy jest o czym.

  Gratulacje i podziękowanie za POKAZANIE nas w Europie.
  • 😙😙
   😚😚😚😚😚

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę