Waldemar "Diabeł" Wojczakowski - Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny

Współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki i miłośnik Miasteczka. Na swoich akwarelach uwieczniał pejzaże i motywy kazimierskie. Waldemar Diabeł Wojczakowski. Artysta malarz. Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny.
Waldemar „Diabeł” Wojczakowski urodził się w 1952 roku w Radomiu. Zmarł w styczniu 2020. Pochowany został na kazimierskim cmentarzu. To postać silnie związana z Kazimierzem Dolnym. W latach 1995 – 1999 prowadził w Miasteczku galerię autorską, stworzył setki prac malarskich związanych z ziemią kazimierską.

Na ostatniej sesji kazimierscy radni podjęli odpowiednią uchwałę i zadecydowali o nadaniu pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” Waldemarowi Wojczakowskiemu, o co wnioskowała wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym - Ewa Wolna.

- Waldemar Wojczakowski – artysta malarz od lat 70. XX wieku związany z Kazimierzem. Jeden ze współzałożycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Tematem jego twórczości są głównie motywy ginącego polskiego pejzażu. Uwieczniał na swoich obrazach – głównie akwarelach – pejzaże i motywy kazimierskie. To miejsce na ziemi wybrał i uznał za swoje - czytamy w piśmie przygotowanym przez członków Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. - Jego prace – obecnie na wielu wystawach w kraju i zagranicą – rozsławiły nasze miasto i gminę. Pokazywały ich niezwykłość i piękno. Był piewcą niezwykłego kazimierskiego krajobrazu „Przeniósł w nasz czas solidność dobrego, dziewiętnastowiecznego, realistycznego malarstwa”. Przez kilka lat prowadził autorską galerię przy ulicy Senatorskiej.

Wręczenie aktu nadania tytułu odbędzie się w trakcie otwarcia wystawy jubileuszowej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, jesienią 2020.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę