Waldemar "Diabeł" Wojczakowski - Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny

Współzałożyciel Kazimierskiej Konfraterni Sztuki i miłośnik Miasteczka. Na swoich akwarelach uwieczniał pejzaże i motywy kazimierskie. Waldemar Diabeł Wojczakowski. Artysta malarz. Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny.
Waldemar „Diabeł” Wojczakowski urodził się w 1952 roku w Radomiu. Zmarł w styczniu 2020. Pochowany został na kazimierskim cmentarzu. To postać silnie związana z Kazimierzem Dolnym. W latach 1995 – 1999 prowadził w Miasteczku galerię autorską, stworzył setki prac malarskich związanych z ziemią kazimierską.

Na ostatniej sesji kazimierscy radni podjęli odpowiednią uchwałę i zadecydowali o nadaniu pośmiertnie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” Waldemarowi Wojczakowskiemu, o co wnioskowała wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym - Ewa Wolna.

- Waldemar Wojczakowski – artysta malarz od lat 70. XX wieku związany z Kazimierzem. Jeden ze współzałożycieli Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Tematem jego twórczości są głównie motywy ginącego polskiego pejzażu. Uwieczniał na swoich obrazach – głównie akwarelach – pejzaże i motywy kazimierskie. To miejsce na ziemi wybrał i uznał za swoje - czytamy w piśmie przygotowanym przez członków Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym. - Jego prace – obecnie na wielu wystawach w kraju i zagranicą – rozsławiły nasze miasto i gminę. Pokazywały ich niezwykłość i piękno. Był piewcą niezwykłego kazimierskiego krajobrazu „Przeniósł w nasz czas solidność dobrego, dziewiętnastowiecznego, realistycznego malarstwa”. Przez kilka lat prowadził autorską galerię przy ulicy Senatorskiej.

Wręczenie aktu nadania tytułu odbędzie się w trakcie otwarcia wystawy jubileuszowej Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, jesienią 2020.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę