W 151 rocznicę powstania

Skomentuj (3)

zobacz więcej (6)

W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe. W Kazimierzu celebruje się pamięć o każdej jego rocznicy, zwłaszcza że 151 lat temu Miasteczko także było w ogniu wydarzeń.

To było w czwartek. 22 stycznia 1863 r. po złożeniu uroczystej przysięgi przed Świątynią Sybilli w Puławach studenci puławskiego Instytutu Politechnicznego i Rolniczo – Leśnego pod wodzą 20 – letniego Leona Frankowskiego wyruszyli wraz grupą okolicznych chłopów do Kazimierza, gdzie rozmieścili się na Górach w folwarku Józefa Broniewicza w liczbie blisko 700 powstańców.  23 stycznia rozbroili kazimierską żandarmerię rosyjską, a 24 stycznia stoczyli zwycięską potyczkę pod Kurowem, zdobywając furgon pocztowy ze znaczną sumą pieniędzy. Kwatera Frankowskiego, który przez pewien czas był dowódcą powstańczym na całą Lubelszczyznę, mieściła się w budynku magistratu kazimierskiego (dzisiejsza Apteka).  Rosjanie o „Kazimierskiej Republice Powstańczej” dowiedzieli się dopiero po tygodniu. 31 stycznia wysłali z Kurowa 4 kompanie piechoty w sile 700 żołnierzy. Kazimierscy powstańcy odrzucili plan walki o Kazimierz. Zdecydowano się przeprawić na lewy brzeg Wisły w Sandomierskie. 1 lutego jedna setka przeprawiła się z kasą promem. Reszta poszła na południe wzdłuż Wisły, gdzie w bitwie pod Słupczą niestety poniosła klęskę.

151 rocznicę wybuchu powstania styczniowego uczciła kazimierska młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, organizując 22 stycznia grę terenową „Śladami kazimierskich powstańców styczniowych”. Na trasie od starego cmentarza za Farą po krzyż powstańczy na ul. Słonecznej młodzi oznaczeni biało - czerwonymi kokardami rozwiązywali zadania, które w formie zabawy poszerzały ich wiedzę na temat tego wydarzenia.

Uroczystości rocznicowe przewidziane są na najbliższą niedzielę 26 stycznia. W Farze o godzinie 12.00 w intencji powstańców odbędzie się msza święta, po której nastąpi poświęcenie odnowionego krzyża z 1892 r. oraz nowej płyty poświęconej powstańcom styczniowym.

 

Wartę honorową sprawować będą legioniści z Nadwiślańskiego Legionu Strzeleckiego, którzy tradycyjnie, co roku wyruszają z Puław do Kazimierza trasą puławskich studentów – powstańców. Wszyscy chętni, którzy mają ochotę wziąć udział w tym okolicznościowym marszu, mogą dołączyć do legionistów; wymarsz spod Świątyni Sybilli w puławskim parku 26 stycznia o godzinie 7.30. W Kazimierzu najmłodsi członkowie formacji złożą uroczystą przysięgę.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • pijany znad Grodarza
  @Szok. Dlatego wykupuję je w Puławach, acz ze wstrętem . haha,
  Zdrówka rownież życzę./ herbata z " prądem?/
 • szok
  Zamiast słuchać reklam zacznij słuchać Siebie wtedy żadna apteka nie będzie ci potrzebna ani leki.Przemysł farmaceutyczny zdominował życie ludzi , wciskane na każdym kroku reklamy mają utwierdzić Cię w przekonaniu że nie możesz żyć bez syntetycznych (g..wartych ) witamin , tranu , nawet usiąść spokojnie na murku przy Grodarzu nie możesz ,musisz uważać na hekoroidy , katar-akatar ,wątroba musi zarzyć hepatil już piwa nie wypijesz jak nie zażyjesz,zaszczepić się musisz bo cię grypa dopadnie , pneumokoki , zażyj stoperan nie wychodź z domu bez niego , na nartach nie pojedziesz bo gripex i śmypeks a i mamusia radzi rutinoscorbin od pokoleń .Żylaki smaruj ,tabletki łykaj .
  Pijany zdrowia życzę omijaj apteki szerokim łukiem.
 • pijany znad Grodarza
  "Kwatera Frankowskiego, który przez pewien czas był dowódcą powstańczym na całą Lubelszczyznę, mieściła się w budynku magistratu kazimierskiego (dzisiejsza Apteka). "
  Miejsce patriotycznie historyczne, a lekarstwa horrendalnie drogie.
  hmm.

Mapa

Oświata

Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę