W Kazimierzu powstaje Rada Kultury

Skomentuj (46)

W Kazimierzu powstaje Rada Kultury. Jakie będą jej główne zadania? Kto wejdzie w jej skład?

Obecny burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski już w swojej kampanii wyborczej mówił o tym, że jeśli wygra wybory, powoła do życia Radę Kultury, czyli ciało opiniodawczo – doradcze dla Burmistrza. I tak też się stało. Rada Kultury w Kazimierzu Dolnym już się tworzy. W jej skład wejdą osoby, które reprezentują różne środowiska i instytucje. Wszystko po to, by podczas spotkań rady odbywała się dyskusja, owocem której będą plany na przyszłość.

Kto wejdzie w skład Rady Kultury? Zaproszonych zostało dziesięć osób: Tomasz Małolepszy, Ewa Wolna, Joanna Stefańska, Mariusz Płoszaj – Mazurek, Bartłomiej Pniewski, Weronika Ziarnicka, Mateusz Stachyra - jako przedstawiciel Urzędu Miasta, Michał Stachyra, Remigiusz Jeżewski oraz Agnieszka Zadura.

- Rada Kultury będzie zajmować się opiniowaniem propozycji wydarzeń w Kazimierzu, ale także stworzeniem kalendarza imprez – mówi burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski. – Chciałbym, żeby rada włączyła się w zaplanowanie finansowej strony organizacji wydarzeń kulturalnych. By pomogła w rekomendacji imprez, które warto wesprzeć finansowo. Bardzo mi zależy, aby postawić na jakość wydarzeń, a nie tylko na ilość.

Oprócz tego Rada Kultury będzie także typowała imprezy na przyszły rok. Wszystko po to, by kalendarz wydarzeń był przygotowywany z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Dodatkowo członkowie rady będą swego rodzaju „sitem”, czyli będą typowali takie wydarzenia i przedsięwzięcia, które wpisują się w charakter miasta, a jednocześnie odrzucali te, które niewiele wnoszą.

- Ponadto chciałbym, by Rada Kultury, opiniując imprezy, sugerowała czy wskazywała także ich lokalizacje – mówi Artur Pomianowski. – Wychodzimy z założenia, że nie każda impreza musi odbywać się na rynku w Kazimierzu Dolnym. To jest tak cenne miejsce, że powinno być zarezerwowane tylko dla najważniejszych wydarzeń odbywających się w mieście. Natomiast gros imprez może, a nawet powinno być przeniesionych poza ścisłe centrum miasta. Mamy do dyspozycji port jachtowy, boisko, teren zielony po byłej szkole kontenerowej, a Święto Jesieni np. od lat gości przy parkingach na ulicy Puławskiej.

Jak dodaje burmistrz Kazimierza, pomysłów na funkcjonowanie tej rady jest wiele. Obecnie odbywają się spotkania robocze, podczas których każdy z członków rady może przedstawić swój punkt widzenia. Kiedy wypracowane zostaną cele i plan działania, Rada Kultury zacznie pracować i tworzyć kalendarz imprez na rok 2020.

Skomentuj


Dodane komentarze (26)

 • Leszek
  Pierwsza decyzja likwidacja skrzydeł . Super 😣
 • Gość
  Paprodziad niech zarządza kulturą w Kazimierzu.
  • wykrzyknik
   @Gość
   A ja wolę kulturę w butach- wyczyszczonych.
 • pytajnik
  Członkowie komisji kultury przy RM nie bywają na imprezach, nawet tych, ktore organizuje miasto :) No może jedna osoba :) nie jest to przewodniczący.
  Rada Kultury- super, pod warunkiem, że nie będą zachwyceni tylko tymi imprezami, które sami organizują
  I podstawowe pytanie, czy ktoś w ogóle zajmuje się promocją miasta ???
 • Z boku
  Mają rację niektórzy komentujący. Taka rada powinna reprezentować wiele środowisk a są w niej ludzie którzy do tej pory cóż zrobili. Nie tędy droga burmistrz na każdym polu zasłania się innymi ludźmi aby samemu nie brać odpiwiedzialności. Pani Ewa poza Jadełkami co zrobiła przez tyle lat to i teraz nie widzę perspektyw a pani Zadura której nie widać na święcie jesieni pan płiszaj koncerty organowe. Przez tyle lat nic to teraz będzie rewolucja nagle. Burmistrz miech się bierze do roboty bo ni w urzędzie ni na spotkaniach go nie ma a kasa leci. Dobrze się ustawił murzyn zrobi robotę a on weźmie jasę.
 • Gąska mała
  Tak jak to pięknie to poczytać... z byle bzury się robi afera i rozgrywanie, kto z kim i po co. Gdyby każda gmina miała tylu mądrych to byśmy żyli jak na Ukrainie i to tej Wschodniej.
 • wykształciuch
  W co się bawić? W co się bawić?
  Tych wątpliwości nie rozwieje żadna wróżka,
  Kopciuszek dawno przestał grać w inteligencję,
  Inteligencja już nie bawi się w Kopciuszka.
 • bystry
  A cóż zdziałała przez kilka ostatnich kadencji pani "ekspertka", która przewodniczyła komisji kultury w RM? Albo pani dyrektor muzeum, która niemal zrujnowała wizerunkowo tę instytucję?
 • gggggggg
  Zamiast airszołów z ludowym festynem na Rynku będziemy mieli samochody na dywanach. Ciszej i bardziej kameralnie to na plus. Ale czy faktycznie lepiej...
 • mieszkaniec
  Skład rady gwarantuje jakość, oczywiście jakość może być zarówno wysoka jak i mierna. Jeśli w tak oczywistych sprawach burmistrz potrzebuje rady to jest naprawdę z nami źle. No i nie sposób w czymś takich nie dopatrzyć się pstryczka w nos wobec nowej rady. Pewnie żal jest wielki, że swoimi nie udało mu się obsadzić komisji, ale czas na zmiany. Twarze które przez ostatnie lata zasiadały w radzi i miały wpływ na wiele aspektów, poprowostu się nie sprawdziły. Też tak sobie myślę, że jednak burmistrz to człowiek ze wsi, a więc pewnie nie do końca zdaje sobie sprawę z potrzeb i oczekiwań mieszkańców miasteczka, w którym jednak przegrał wybory. To może i dobrze, że się radzi. Oczywiście wątpliwości kogo się radzi zawsze pozostają.
 • emigrantka
  Tak to jest, że zawsze znajdzie się grupa ludzi, która żyje złością, ta złość trawi i zżera. Wymyślą sobie przyczynę swojego stanu i tak muszą odreagowywać. Znamienne jest że w różnych sprawach dziwaczne tezy i mądrości głoszą ciągle ci sami ludzie - dziwnie ze sobą powiązani rodzinnie lub układami czy planami. A że układy i plany im nie wyszły do psioczą i ryją jak mogą. To im została więc niema co się oglądać na nich tylko iść do przodu, bo zwykli Kazimierzacy czekają na normalność.
  • Jędrek
   Brawo, niezwykle trafnie, jako mieszkaniec Kazimierza czekam na normalność z niecierpliwością
  • emigrant
   @emigrantka
   Zgadzam się z tobą!
   Plan nie wyszedł. Skład komisji kultury nietaki jak miał być...
  • Imigrant
   Istotnie @emigrntko! Dziwaczne tezy i mądrości wygłaszano tutaj i lano jad po wyborach do Komisji Kultury RM. Zwłaszcza pod adresem nowego Przewodniczącego
  • lustereczko powiedz......
   @ emigrantka ".... bo zwykli Kazimierzacy czekają na normalność." Normalność to nie MANNA. Tylko raz, jedyny raz spadła z nieba - i to na pustyni. Normalność tworzy się z działania a nie oczekiwania. Nie zadręczaj się badaniami ZŁOŚCI bo z tekstu wynika, że od Ciebie emanuje ona.
 • lolek
  I już szaleją bo jedna nie może przeżyć że coś się bez niej odbywa!
  • obserwator
   I znowu ta wasza śpiewka. Że ta czy tamta, ten czy tamten ma żal, że nie może doradzać burmistrzowi. To tak jakby Tusk miał żal, że Kaczyński nie pyta go o zdania. Takie teksty pokazują jedynie waszą słabość i niepewność, która już chwilę po wyborach wyraźnie rzuca się w oczy, choć jeszcze niczego istotnego nie zrobiliście.
 • Elza
  Grunt że nie ma tam jednej Pani, która wszędzie wciska nosa i rządzić chce każdym.
  • pijany znad Grodarza
   Jedna, co zauważyła niegodziwość. Staram się zrozumieć Twoją zazdrość, ale za to kompletnie nie rozumiem pana Burmistrza. Dlaczego nie powołał pan osoby, o której pisze @ Elza i ja. ?
 • Leszek
  Widze ze juz po chwili zadumy. Pokazali sie wszyscy jak wypada i wrócili do piór a raczej klawiatury. W dodatku ciągle w kółko to samo utyskiwanie i to samo wmawianie. Żalosne
 • Roman
  Nie ma co przesadzać,jednak rada kultury, którą powołał burmistrz składa się z osób, które współpracowały z byłym burmistrzem Grzegorzem Dunią. To na przyszłość źle wróży burmistrzowi. Wiele wskazuje nato ,że za podpowiedział ludzi wchodzących w skład Rada Kultury zadecydowała o zmianie lokalizacji Skrzydła nad Kazimierzem.Tym samym nie ma wydarzenia bądź co bądź pożytecznej i dobrze promującej miasto. Redakcja portalu napisała kuriozalny artykuł o tym,że tej Imprezy nie będzie.Zacytowała radnych którzy mieli wypowiadać swoje opinie.Czemu nie zadała takiego pytania na ogólnym plenum obrad Rady Miasta?Portal sprzyja obecnemu burmistrzowi.Proponuję zatem kolejny artykuł o tym jak burmistrz Pomianowski podziwia zabytki miasteczka maszerując /nordic walking/ z drużyną kazimierskiej elity.Żenada.
 • bezradny
  Jeśli burmistrz potrzebuje rady kultury bo nie wie co w kazimierzu być może, a co nie, znaczy tyle, że jest ignorantem całkowitym. Dobra alternatywa wyjdzie nam uszami. Pan Pniewski główny lobbysta zana house-ma świetne wyobrażenie na temat rozwoju miasta. No genialne. Pan burmistrz powinien sobie najpierw powołać radę do powołania rady-może byłoby lepiej. Proponuję też powołać radę ds. budowy dróg. Inną ds. obsługi interesantów. I jeszcze kilka innych. Bawcie się dobrze.
 • ten hop do przodu
  Rada Kultury chce w spokoju pracować. Dla dobra miasta. Chcecie jako mieszkańcy coś wnieść? Macie ciekawe pomysły? Proszę bardzo, macie podane nazwiska, wiecie gdzie nas spotkać.
  • elo elo
   Tak w spokoju.
   Wyłoniona w zupełnie nie przejrzysty sposób bez możliwości oceny jej działania np. poprzez normalne wybory. Jest już komisja kultury w Radzie Miasta złożona z wybieranych radnych i powołana poprzez głosowanie rady miasta.
   Jaki mandat do sprawowanych funkcji mają członkowie RK?
   Jak zadania tej dziwnej Rady mają się do zadań Komisji Kultury RM?
   Spokój pracy tej dziwnej RK jest oczywiście zagwarantowany poprzez lojalność do dyktatora który ją ustanowił.
  • król
   No jasne, lepiej jak dyktator sam decyduje.
  • ole ole
   Określenie dyktatorem człowieka, który liczy się ze zdaniem innych i realizuje pomysł na uporządkowanie nieładu jest nie na miejscu, może warto zacząć od zapoznania się ze znaczeniem tego słowa w Wikipedii?
  • elo elo
   Arbitralnie ustalane ciała doradcze były i są często przykrywką dla działań władzy która udaje że liczy się ze zdaniem innych. Po co był PRON. Po co są rady parafialne. Po co Jarosławowi partia i różne konwencje prezydia a nawet rząd.
 • Zenon
  Ja póki co się nie wypowiadam. Czekam na efekty.
 • Z małego rynku
  Śmiech mnie ogarnia i nie mogę się powstrzymać jak to nasze społeczeństwo krytykować lubi wszystko "co się rusza" i wciska że białe jest czarne a zielone niebieskie. Eh co za naród.
  P.S.
  Podoba mi się ten pomysł, czekam z niecierpliwością na efekty pracy
  • pijany znad Grodarza
   Moje wcześniejsze pytanie : "Jakie to dyscypliny uprawiają zaproszeni do Rady ?. "
   nie zawierało krytyki tylko wskazało , że w każdym tego rodzaju wyborach organizator podaje czym poszczególne osoby zajmują się. To było o tym.
 • Roman
  Rada Kultury to upominek dla radnej która już nie jest przewodnicząca kultury. RK formalnie jako ciało doradcze burmistrza wchodzi w kompetencje komisji kultury Rady Miasta.
 • Lejek
  Skład wzbudza we mnie niepohamowany uśmiech. Nie wiem czemu, ale niemal wszystkich wprost z dunią kojarzę.
  • socjolog
   To wspaniale, że można wzbudzić uśmiech na czyjejś twarzy, chociaż chyba targają Tobą inne uczucia skoro nazwisko piszesz z małej litery
   Małe pieski jak nie mogą doskoczyć do gardła to chociaż po kostkach pogryzą :)
  • elo elo
   Ale mi się też ci ludzie z Dunią kojarzą obojętnie czy pisanym z małej czy dużej. Ponieważ ludzie świty Duni wspierali Pomianowskiego w wyborach to ma do nich zaufanie. I nie piszę tego żeby kogoś kąsać i myślę że Lejek też nie miał też takich intencji tylko stwierdził fak i się uśmiechną tak jak i ja

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2022! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2022. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę