W Kazimierzu bez komarów (aktualizacja)

Skomentuj (22)

Bzyczące, kłujące, swędzące, irytujące. Komary. W Kazimierzu jest ich nie tylko pod dostatkiem, ale nawet w nadmiarze, i to ogromnym. Zdążyły się już uprzykrzyć wszystkim. Władze Miasteczka, idąc za przykładem innych miast, przeprowadzą wkrótce odkomarzanie.

„Komary pokryły ziemię i bydło, cały proch ziemi w kraju egipskim zamienił się w komary. […]Przyszły komary na ziemię i na zwierzęta.” Komary jak trzecia plaga egipska spadła również na Kazimierz.  Pełno ich w cieniu i słońcu, wieczorem i w dzień. Są na posesjach i na Rynku, a w wąwozach aż się od nich roi. Bzyczą, kłują, irytują. Jak pospolitość w „Weselu” Wyspiańskiego „włażą w usta, uszy, oczy”. Na szczęście ich dni są policzone. W Miasteczku zaplanowano odkomarzanie. Akcja rozpocznie się we wtorek 17 czerwca i potrwa dwa dni.

- Zostanie ona przeprowadzona wzdłuż Wisły, od promu do pomnika króla Kazimierza przy ul. Puławskiej, oraz w najbardziej uczęszczanych obszarach miasta, łącznie na obszarze ok. 100 ha – informuje Urząd Miasta.

Opryski prowadzone będą rano – od godziny 4.30 – i wieczorem przy użyciu odpowiednich preparatów chemicznych dopuszczonych do stosowania rozpylanych za pomocą opryskiwaczy spalinowych.

Drugi etap odkomarzania odbędzie się w lipcu.

- W przypadku opadów termin oprysków zostanie przesunięty – informują urzędnicy.

UWAGA dla pszczelarzy! W dniu oprysku należy zabezpieczyć pasieki.

 

Z ostatniej chwili (16 czerwca):

 

Już w dniu dzisiejszym, tj. 16 czerwca zaczynamy odkomarzanie - głosi podana po południu informacja z Urzędu Miasta. - Opryski rozpoczną się o godz. 21.00 i potrwają do 24.00. Ze względu na sugestie pszczelarzy, rezygnujemy z oprysków porannych. I etap odkomarzania będzie się odbywał przez najbliższe trzy dni. Zabieg zostanie przeprowadzony przez firmę DERTEX DDD Sp.z o.o. z użyciem trzech różnych preparatów: DEADYNA i KOMAROPREN na formy dorosłe oraz AQUATAIN AMF na larwy. Wszystkie zastosowane środki są dopuszczone do użytku. Prosimy Państwa o wyrozumiałość z powodu ewentualnych niedogodności związanych z przeprowadzaniem zabiegów pryskania.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (22)

 • Ab-Z
  @Cezar Janaki-przedstawia sie Pan jako człowiek urzędu,nie ma tu do tej pory żadnego pogłębiania Wisły,tylko sypanie piachu w celu utworzenia boiska,ciekawe kto za to płaci?Firma organizująca czy władze miasta?
 • pijany znad Grodarza
  @ Cezary Janaki>
  Pewnie, że fajnym jest ten Turniej, to odkamarzanie, ale koszty sa niebotyczne. My pytamy sie o nie.
  ps. Twoje :"oraz w najbardziej uczęszczanych obszarach miasta, łącznie na obszarze ok. 100 ha" nie może być Twoim, bo to wlaśnie KOMARY wyznaczaja ten teren. Najbardziej odpowiednim są MIESZKANIA, też ODKOMARZONE.
  Napisz, o jakim terenie GADASZ?.
 • pijany znad Grodarza
  Kto widzial Wisłę od strony janowieckiej, gdzie pogłębiarka łyka piach na boisko?. Tworzy sie potężna łacha piachu. Jak poradzą sobie z tym statki , plynace w w górę Wisły, NIE MAM POJECIA.
 • Wacławski Zbigniew
  Wspaniały przykład gospodarności:
  - pogłębianie koryta rzeki dla poprawy żeglugi
  - wykorzystanie urobku do budowy boisk,
  - odkomarzanie,
  - propagacja marki Kazimierz Dolny
 • Cezar Janaki
  „Na Wiśle rozpoczęły się prace związane z pogłębianiem jej koryta, co ułatwi żeglugę statkom, a pozyskany w ten sposób piasek zostanie wykorzystany do przygotowania boisk za przystanią.”

  „Urząd Miasta planuje w najbliższych dniach akcję odkomarzania. Zostanie ona przeprowadzona wzdłuż Wisły, od promu do pomnika króla Kazimierza przy ul. Puławskiej, oraz w najbardziej uczęszczanych obszarach miasta, łącznie na obszarze ok. 100 ha. Będą to dwa opryski w odstępie czasowym, pierwszy chcemy przeprowadzić przed Bożym Ciałem.”

  To cytaty z oficjalnej strony miasta. A tak naprawdę:

  „W dniach 21-22 czerwca 2014 r. w Kazimierzu Dolnym odbędzie się turniej Mistrzostw Polski w piłce ręcznej plażowej - BH KAZIMIERZ CUP’2014.”
  „Turniej został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Krzysztofa Hetmana oraz patronatem Burmistrza Kazimierza Dolnego Pana Grzegorza Duni.”

  Dlatego pozyskiwany jest piasek z Wisły i prowadzi się akcję odkomarzania.
  Nie dajmy się zwariować!
 • Z za miasta
  Wszystkiego najlepszego
 • Rezydentka
  A co z odkomarzeniem CZERNIAW ? juz dwa tygodnie temu chodzilo bardzo duzo turystów, wszyscy z gałęziami w rękach do odpędzania komarów. Co będzie w lipcu ???? W sierpniu??? Z tego co wszystkim wiadomo CZERNIAWY to jedyna droga na SŁONECZNĄ i na ALBRECHTÓWKĘ. Są to miejsca bardzo często odwiedzane i zamieszkiwane przez przyjeżdżających. Szkoda by było gdyby tych gości wystraszyły męczące komary. Pozdrawam Radnych i Władze Miasta.
 • toyah
  Z komarami lepiej walczyć późno niż wcale.A na przyszły rok trzeba zawczasu pomyśleć o walce z komarami.
 • Ab-Z
  @Zbigniew Wacławski-Zbysiu ,nie tylko apap jest dobrym srodkiem,wazelina równiez,nie stój w rozkroku.
 • szok
  Kosz Mukla prawdopodobnie ma rację , znając ''ludzi'' komuś przeszkadzały odchody jaskółek na parapecie i stąd ten akt okrucieństwa.No cóż nie każdy zasługuje na miano człowieka .Kiedys była ''wojenka'' z jaskółkami i gołębiami w Kazimierzu .Jednym słowem chłop żywemu nie przepuści nie pożyje se a juści !!!! (nie dotyczy akcji odkomarzania )
 • kosz
  A i zauważcie, że idzie ku lepszemu. I król będzie na festiwalu, i odkomarzanie... Wybory jakie czy co?
 • kosz
  Mukla nie koniecznie mogło tak być. Zdarza się, że jaskółki do gniazd znoszą różne śmiecie i też sznurki, więc może to być nazwijmy to "nieszczęśliwy wypadek". Ale w Kazimierzu jest coś takiego jak Park czy RDOS, więc daj zajęcie urzędnikom. O żabach też warto powiedzieć. Może to zabrzmi śmiesznie, ale właśnie oni są od rozwiązywania takich problemów :)
 • Mukla
  Jakieś bydlę wywleklo z gniazda żywe pisklęta jaskółek i powiesiło je za nóżki, koło swego okna w Kamienicy Gdańskiej.To jest przestępstwo, ale nikt go nie ściga.
  Ludzie, niszczac przyrodę popełniacie samobójstwo.
 • jancio za lotnik
  a ja dniami latam na wschod od Laby i zbieram przed murkiem bezradne zaby, przerzuce przez murek w nadrzeczne habuzie i lece dalej zamiast drzec buzie....(na melodie znana)
 • pijany znad Grodarza
  @ Krystyna>
  Masz rację. Natura 2000, a kilkaset żab , z małymi na grzbiecie, stoi bezradnie przy murku promenady.
  Wstyd Naturo 2000.!
 • pijany znad Grodarza
  @ Apap/
  Rozumiem, że jesteś aptekarzem, stad detalicznie wymieniasz wszystkie " owady".
  Mow co chcesz, ale problem jest. Dziwię sie p. Wacławskiemu. Tu nie chodzi o 'zachwianie równowagi ekologicznej", a skuteczność działań, co przecież wiąże się z nakladem finansowym.
 • krystyna
  Bądź mądry i dogódź ludziskom.
  Cieszmy się tym co mamy.
  Dobrym pomysłem by było zrobienie przepustów dla żab wędrujących wiosną i jesienią.Może są na to jakieś środki unijne. Szkoda ich., tyle ich ginie pod kołami samochodów a przecież one jak jaskółki są pożeraczami owadów.Kto pamięta wieczorne żabie koncerty nad Wisłą?
 • apap
  A trutnie? Co z nimi?
  Kto będzie komentował, jak ich wytrują?
  A stonka kazimierska?
  Co robić?! Co robić ?!
 • LennoxLewis
  W przypadku komarów to władze jak co roku dały D... przez duże D, proponuję zrobić odkomarzanie w grudniu popołudniu i to tylko przy UM. Ciekawe czy za rok też z takim opóźnieniem "ktoś" weźmie przykład z innych miast, mam nadzieję, że jednak wcześniej w końcu są wybory.
 • Zbigniew Wacławski
  Nie ma takich działań, które pomogą jednym, a nie zaszkodzą drugim.Uniwersalnym środkiem na ból jest APAP. W przypadku komarów takie działania były podejmowane w przeszłości, i nie spowodowało to zaburzenia równowagi ekologicznej.Poza tym my tutaj mieszkamy i żyjemy z turystów, a obecność tych insektów staje się mocno uciążliwa.Popieram w pełni decyzję burmistrza.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę