V Kanał Sztuki: panta rhei (video)

zobacz więcej (43)

Do niedzieli – o ile aura pozwoli – oglądać będzie można niezwykłą podniebną galerię nad rzeką Grodarz – V Kanał Sztuki. Wystawa organizowana jest co roku przy okazji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi przez miejscowe środowisko artystyczne.

Na ścianach cembrowiny Grodarza jak co roku pojawiły się obrazy Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. To już piata jubileuszowa edycja tego wydarzenia.

- Z założenia piąta edycja nie różni się od poprzednich prawie niczym – mówi dr Waldemar Odorowski, prezes Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. – To nasza coroczna manifestacja. Skoro nie ma w Kazimierzu takiej sali wystawowej, w której wszyscy konfratrzy mogliby się zmieścić, to wykorzystaliśmy to, co jest.

Wydarzenie to jednoczy co roku prawie wszystkich członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, a jest ich – tych najbardziej aktywnych – ponad czterdziestu. I wciąż dochodzą nowe nazwiska: Magdalena Brennenstuhl, Edeńska, Rakowska, Iwańscy…

- Czym jest dla mnie Kanał Sztuki? – zastanawia się malarka Agnieszka Mitura. – Lekką przygodą. Improwizacją. Spotkaniem z ludźmi – nieoczekiwanymi spotkaniami. Wyzwaniem – bo co roku spotykamy się z zupełnie różnymi warunkami. W tym roku rano padało, a to wyklucza ekspozycję. Dopiero po dwunastej zdecydowaliśmy się, że wystawa jednak się odbędzie. Jak będzie znowu padać? Będziemy ściągać, chować i znowu wieszać!

Na cembrowinie Grodarza zawisło ponad 80 prac. Zresztą nikt tego dokładnie nie liczy. Każdy konfrater wiesza swoje, nierzadko w ostatniej chwili przed otwarciem. To jednak świadczy, że sztuka w Miasteczku jest jego esencją, jest żywa.

- To jest bardzo oryginalny sposób pokazywania malarstwa, sztuki, tego, co w Kazimierzu istnieje od setki lat, bo pierwszy plener malarski miał tu miejsce ponad sto lat temu – mówi Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Kazimierz jest kolonią artystyczną, więc ta wystawa organizowana w tak nietypowym miejscu jak Grodarz jest ciekawą metodą promocji Kazimierza jako miasta artystów.

Grodarz w tym roku zaskoczył członków Kazimierskiej Konfraterni Sztuki – upomniał się o swoje prawa i płynie całą szerokością nierzadko dotąd suchego koryta. Obrazy jednak zawisły na ścianie cembrowiny. Można je oglądać – o ile aura pozwoli – do niedzieli.

 

Otwarciu wystawy zdominowanej w tym roku przez żywioł wody towarzyszył koncert najmłodzego "klonu" Konfraterni - Dziadów Kazimierskich.

 

DWA BRZEGI

 

PROGRAM FILMOWY

 

PROGRAM WYDARZEŃ POZAFILMOWYCH

 

UWAGA! Dzięki interwencji Kazimierskiego Portalu Internetowego udało się uruchomić dodatkowe połączenie weekendowe Kazimierz Puławy na czas Dwóch Brzegów! Na zakończenie Festiwalu Dwa Brzegi MZK w Puławach uruchamia dodatkowy kurs autobusu linii nr 1 odjeżdżajacego o godzinie 22.02 z Zakładów Azotowych, a wracającego z Kazimierza - Czerniawy o godzinie 22.56.

 

Fot. Mateusz Stachyra

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę