Uniwersytet Dziecięcy w Dąbrówce

Skomentuj (6)

zobacz więcej (14)

W Dąbrówce ruszyły zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. W czwartek podpisano oficjalne dokumenty o współpracy pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 w Dąbrówce a Uniwersytetem im. Marii Skłodowskiej - Curie w Lublinie.

W Szkole Podstawowej 2 w Dąbrówce zainaugurowano otwarcie filii Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.
- Rozpoczynając taką współpracę, ubogacamy naszą ofertę edukacyjną – nie mamy pracowni fizycznej, nie mamy pracowni chemicznej, a panie z Uniwersytetu Dziecięcego będą nas do takich pracowni w Lublinie na UMCS zabierać – mówi Marzena Sypuła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrówce. – Będą też przyjeżdżać do nas. Planujemy, że dużo zajęć – wykładów, warsztatów – będzie się odbywało u nas na miejscu i wtedy będziemy też zapraszać uczniów z ościennych szkół, bo my lubimy gości i lubimy, jak się u nas coś dzieje.
Pierwsi goście – przedszkolaki z Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Kazimierzu Dolnym uczestniczyli w zajęciach inaugurujących działalność Uniwersytetu Dziecięcego UMCS w Dąbrówce.
- Chcieliśmy pokazać dzieciom, że nauka to nie jest tylko sprawa poważna – oceny i klasówki, ale też dobra zabawa – mówi Anna Bukowska kierownik Uniwersytetu Dziecięcego UMCS w Lublinie. – Z tej okazji przygotowaliśmy warsztaty chemiczne, podczas których dzieci samodzielnie produkowały polimer powszechnie przez nich lubiany – slime. Półgodzinna zabawa ze slimem bardzo stymuluje ten obszar w mózgu, który odpowiada za zdolności matematyczne i zapamiętywanie. Apelujemy przy tym do rodziców: nie brońmy dzieciom pracować rękami! Plastelina, ciasto, slime – cokolwiek – błoto, piasek – ważne, żeby pracowały dwie ręce – wtedy impulsy nerwowe przechodzą przez tzw. linię środkową ciała, krzyżują się i trafiają właśnie do tego obszaru, który odpowiada za pamięć i zdolności matematyczne.
Rodzice liczą, że takich zajęć – o różnorodnej tematyce – będzie więcej.
- Mam trójkę dzieci w tej szkole i mam nadzieję, że te zajęcia będą dla nich okazją do rozwijania ich zainteresowań i fajnego spędzenia czasu – mówi rodzic Agnieszka Żywicka. – Będzie to na pewno z korzyścią dla nich.
- Nasze dzieci mają utrudnioną możliwość korzystania z pozaszkolnej oferty edukacyjnej w porównaniu z dziećmi z miasta. Nawiązując współpracę z Uniwersytetem Dziecięcym UMCS otwieramy drogę do rozwijania ich zdolności i wszelkiej możliwej aktywności naszych uczniów, bo zajęcia będą organizowane w różnych dziedzinach – mówi dyrektor Sypuła.
O prawdziwości tych słów świadczył chociażby wykład inauguracyjny poświęcony z kolei tematom humanistycznym. Prorektor UMCS w Lublinie prof. Alina Orłowska w wystąpieniu o Babie Jadze w kulturze słowiańskiej przekonywała, że złe postacie z baśni i ludowych opowieści nie są takie złe, jak by się zdawało – chronią dzieci niebezpieczeństwem. Wykład zakończył pokaz tworzenia prostej ludowej zabawki – zajączka z kawałka materiału. Takie zajączki trafiły potem do dzieci jako pamiątka i zachęta do własnoręcznego tworzenia podobnych lal w domu.
Uroczystość zakończyło podpisanie w obecności przedstawicieli władz samorządowych Kazimierza z burmistrzem na czele porozumień o współpracy.

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (6)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę