"Ukrzyżowania" Jacka Sempolińskiego

Skomentuj (3)

Przed nami Wielki Tydzień. Rodzajem artystycznych rekolekcji wielkopostnych może być wystawa prac znakomitego malarza, profesora Jacka Sempolińskiego noszącej tytuł „Jacek Sempoliński. Na skrzyżowaniu z Kazimierzem…”. Wernisaż odbędzie się w sobotę 31 marca od godzinie 12.00 w Kamienicy Celejowskiej.

Każda z wystaw Jacka Sempolińskiego jest wielkim wydarzeniem, tym razem tym bardziej znaczącym, że wiąże się z jubileuszem 85 lat życia artysty.


Na wystawie w Kamienicy Celejowskiej „Jacek Sempoliński. Na skrzyżowaniu z Kazimierzem…” zostanie zaprezentowanych 28 obrazów z cyklu „Ukrzyżowania”, dla których inspiracją była rzeźba Chrystusa ukrzyżowanego znajdująca się w niszy obecnego budynku Kazimierskiego Ośrodka Kultury – dawnego szpitala – przytułku dla ubogich przy kościele św. Anny. Stąd większość eksponowanych w Kazimierzu dzieł opatrzono tytułem „Ukrzyżowany u św. Anny”.


- To nawiązanie do Kazimierza jest istotne – zaznacza kierownik Działu Sztuki Kamienica Celejowska – Dorota Seweryn-Puchalska. – Choć wielokrotnie artysta mówił, że nie lubi tego miasteczka, że przyjeżdżał i przyjeżdża tu z przyzwyczajenia, to jednak jest to jego miejsce, do którego wraca lub jest tuż obok, w Mięćmierzu, gdzie spędza kilka miesięcy w roku.


Choć wystawa w Kamienicy Celejowskiej jest pokazem tyko jednego cyklu obrazów Jacka Sempolińskiego, znakomicie pokazuje różne etapy jego twórczości, zwłaszcza, ze pierwsze prace pochodzą z lat 70 – tych ubiegłego stulecia, ostatnie – z 2007 r.


- Pierwsze prace cyklu, to te, gdzie pokrywał płótno jednolitym kolorem, gdzie widoczne są jedynie zgrubienia farby lub jaśniejsze pociągnięcia, płótno jest rozdarte – mówi Dorota Seweryn – Puchalska. – Te, które powstały w latach 90. i w XXI wieku, są barwne, kolor wibruje. Kładziony jest zamaszyście, z ekspresją. Na niewielu z nich Ukrzyżowany jest czytelny. Wtedy widzimy jego sylwetkę z wyraźnym podkreśleniem cielesności.


- Dla artysty najważniejszy jest człowiek z jego cielesnością i duchowością, z podkreśleniem tej drugiej sfery, która odpowiada za nasze człowieczeństwo – mówi Dorota Seweryn – Puchalska. Za tym idzie metafizyka, mistyka, lęk, rozpacz, ból. To wszystko, co nam nie jest obce i co możemy odnaleźć kontemplując prace Jacka Sempolińskiego.


Wystawa w Kamienicy Celejowskiej potrwa do 27 maja.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • Feliks
  Masowy odbiorca ogląda seriale słucha polityków i łyka homogeniczną ćtapę,
  Patrycja ma przynajmniej wyobrażnię a to 90% sukcesu w odbiorze przekazu.
 • noemi
  zawsz interesowalo mnie jedno!gdzie kończy sie hochsztaplersto? a zaczyna sztuka? i kto o tym decyduje/ krytycy sztuki?czy masowy odbiorca?
 • Patrycja
  Był kiedyś taki serial sf i tam były takie pijawy-właśnie z takimi głowami jak na obrazku.Co to ma oznaczać ? Król jest nagi !

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę