Zmarł profesor Sempoliński

Skomentuj (3)

 

W nocy 30 sierpnia zmarł prof. Jacek Sempoliński, wielki artysta i myśliciel, krytyk i teoretyk sztuki, związany z Mięćmierzem od 1979 roku. Miał 85 lat. 

 

 

 

Jacek Sempoliński urodzil się w Warszawie 27 marca 1927 r. Malarstwa uczył się w latach 1943 – 44 w konspiracyjnej szkole im. Konrada Krzyżanowskiego. Po zakończeniu wojny studiował na wydziale malarstwa, a potem scenografii w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Dyplom obronił w 1956 r. i podjął pracę na macierzystej uczelni jako pedagog. Początkowo uprawiał malarstwo sztalugowe, a także scenografię i fresk. W latach 50 pracował nad polichromiami odbudowywanych warszawskich kamieniczek.

 

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i miał wiele wystaw indywidualnych, z których pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 1960 r. Ostatnio jego prace pokazane zostały na ekspozycjach "Malarstwo XXI wielu" i "Inwazja dźwięku" w Zachęcie, ale także w Kazimierzu. Tu wiosną tego roku oglądaliśmy w Kamienicy Celejowskiej jego wystawę „Jacek Sempoliński. Na skrzyżowaniu z Kazimierzem…” zorganizowaną z okazji 85 rocznicy urodzin artysty. Jego ostatnią wystawą okazała się ekspozycja plenerowa podczas Babiego Lata – mięćmierskiego weekendu artystycznego w Mięćmierzu, w którym spędzał cyklicznie kilka miesięcy w roku.

 

Jacek Sempoliński jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. jednej z nagród na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki w warszawskim Arsenale (1955), Nagrody im. Jana Cybisa (1976) czy Nagrody im. Brata Alberta (1986), Nagrody Państwowej Ministra Kultury i Sztuki. Mieszkał i pracował w Warszawie.

 

Fot. Z archiwum Bartka Pniewskiego

 

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

 • andrzej
  Warto sprawdzać informacje przed napisaniem. Ostatnią bowiem wystawą profesora jest ta, w trakcie trwania której zmarł czyli wystawa "Znaki, farby, cyfry" w Galerii Browarna w Łowiczu, prezentująca 120 prac z serii Krew utajona, Pod spodem, cyfry arabskie, litery żydowskie, Ręce Trifonowa itd.. Ta sama, łowicka galeria 8 września otwiera wystawę prac prof. Sempolińskiego, powstałych w ciągu lipca i sierpnia b.r. z ostatnią, malowaną w przededniu śmierci 29 sierpnia.
 • sułek
  Spotkanie z panami (w tym z panem Jackiem) to moje najstarsze i najbardziej nostalgiczne wspomnienie Kazimierza lat osiemdziesiątych.
  Bardzo przykro, coś się skończyło.
 • pijany znad Grodarza
  Wspaniały Człowiek. Odszedł?. Hmm.

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę