Kazimierz w fotografii Mistrzów

Hartwig. Dorys. Magierski - prace trzech znakomitych fotografów z Kazimierzem w roli głównej oglądać można w Kamienicy Celejowskiej. Wystawa przeniesionych na płótno fotografii potrwa do 18 marca 2012 roku.

Wystawa obrazów fotograficznych „Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą” została otwarta w ostatnią niedzielę 28 sierpnia w Kamienicy Celejowskiej. Prezentuje historię Kazimierza utrwaloną obiektywem od lat 30 – tych do 80 – tych XX wieku w trzech różnych ujęciach. Dla Hartwiga ważny jest nastrój, tajemniczość, dla Dorysa i Magierskiego – człowiek wpisany w przestrzeń.

Ci dwaj ostatni pokazują Kazimierz w sposób reportażowy. Zdjęcia Dorysa z lat 1931 – 32 są tym cenniejsze, że zaprezentowane po raz pierwszy dopiero trzydzieści lat później pod tytułem „Kazimierz nad Wisłą” uznane zostały za pierwszy fotoreportaż w Polsce.


- Spotkałem się z Kazimierzem nad Wisłą dopiero latem 1931 r., kiedy to wybrałem się z żoną, aby tam spędzić wakacje – mówił Jerzy Dorys w 1981 r. w „Kamenie”. – Nawet nie domyślałem się wtedy, że to spotkanie stanie się jedną z największych przygód fotograficznych w moim życiu.(…) Kazimierz, do którego wszedłem z Leicą od podwórka, nie od frontu, który zobaczyłem takim, jakiego nikt przede mną nie dostrzegł… Kazimierz przycupniętych, modlących się w sobotę starców, drzemiących staruszek, dzieci, gromadnie biegających za wozami wędrownych cyganów — pełny podwórek i niekończących rozmów sąsiedzkich… mój Kazimierz, którego treścią było życie i ludzie tego miasteczka — nie jego bogate elewacje, ale jego podwóreczka i zaułki i wyzierająca z nich bieda — smutna prawda o ich egzystencji. Odkryłem dla siebie urzekający egzotyzm tego miasteczka i jego mieszkańców, jego bytu i jego przepływającego życia…

Edward Hartwig odkrył Kazimierz dzięki Kononowiczowi. W jego fotografiach widoczne jest malarskie spojrzenia na Miasteczko.


- To jest wspomnienie Lublina i okolic, które daje nie tylko wizerunek miłego miasta, ale jego ukrytą mitologią. Uchwycić mitologią miasta, zwłaszcza rodzinnego, udaje się jedynie prawdziwym poetom kamery. I, rzecz jasna, poetom sensu stricte - pisze o lubelskich fotografiach Edwarda Hartwiga Gustaw Herling – Grudziński w swoich dziennikach. Odnosi się to również do jego fotografowania Kazimierza.

Trzeci z fotografów, którego zdjęcia prezentowane są na wystawie w Kamienicy Celejowskiej,  Stanisław Magierski to jeden z czołowych przedstawicieli lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie międzywojennym, bywający w Kazimierzu w latach 1934-38.

Współorganizatorem wystawy jest firma Art-im, która przeniosła fotografie na płótno, nadając im charakter obrazów fotograficznych. Wystawę „Hartwig – Dorys – Magierski. Kazimierz nad Wisłą” w Kamienicy Celejowskiej oglądać możemy do 18 marca 2012 r.

 

Skomentuj


Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie / Oddział Kamienica Celejowska


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę