Uczcijmy pamięć ofiar Krwawej Środy

Skomentuj (2)

W 73. rocznicę Krwawej Środy tradycyjnie, jak co roku odbędą się uroczystości upamiętniające wydarzenia z listopada 1942 r. na tzw. Powiślu Lubelskim. Tym razem jednak będą one trwały równocześnie w Kazimierzu Dolnym i Bochotnicy.

Krwawa Środa to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń zapisanych na kartach historii gminy Kazimierz Dolny i gmin okolicznych. Była to akcja pacyfikacyjna przeprowadzona przez hitlerowców. Trwała siedem dni, od 18 do 24 listopada 1942 roku. W tym krótkim czasie aresztowano i wywieziono do obozów pracy ponad 300 osób. Na miejscu zaś rozstrzelano, co najmniej 140.

W tym roku obchodzić będziemy 73. rocznicę tych wydarzeń. W Kazimierzu, jak co roku uroczystość rozpocznie się mszą św., która odbędzie się o godz. 10.00 w Klasztorze Ojców Franciszkanów Reformatów w Kazimierzu Dolnym.

Uroczystości odbędą się także w Bochotnicy, gdzie oprócz mszy św. i złożenia wieńców zaplanowano także program artystyczny oraz spotkanie ze świadkami wydarzeń z roku 1942 r. Bardzo ważnym elementem będzie także nadanie imienia rondu w Bochotnicy. Teraz będzie ono nosiło nazwę „Ofiar Krwawej Środy z 1942 r.”

- Taką nazwę poddał wcześniej urzędujący burmistrz Kazimierza, teraz nastąpiła kontynuacja – mówi Piotr Guz, przewodniczący Rady Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Złożony został wniosek formalny do Komisji Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki i został on pozytywnie rozpatrzony. Następnie Rada Miejska podjęła odpowiednią uchwałę, by rondu w Bochotnicy nadać imię „Ofiar Krwawej Środy z 1942 r.”

Z inicjatywą kontynuacji pomysłu na nazwę dla bochotnickiego ronda wystąpiła radna Laurencja Krasowicz.

- Krwawa Środa to tragiczny symbol Bochotnicy – mówi Laurencja Krasowicz. – Według mnie nadanie tego imienia pozwoli ocalić od zapomnienia te tragiczne wydarzenia i ludzi, którzy wtedy zginęli. Te wydarzenia zapisały się bardzo dramatycznie w historii Bochotnicy. Wielu ludzi poniosło śmierć, wielu zostało wywiezionych do obozów. Powrócili nieliczni. Należy pamiętać, że dramat rozgrywający się na tych terenach dotyczył nie tylko ludności Kazimierza Dolnego, ale również okolicznych wsi.

Wydarzenia, jakie w 1942 roku rozegrały się na terenie gminy, upamiętniono w kilku miejscach. Przy Klasztorze Ojców Franciszkanów Reformatorów w Kazimierzu znajduje się pomnik, zaś na murach klasztoru wypisano nazwiska ofiar. W Bochotnicy, tuż przy rondzie stoi pomnik upamiętniający poległych, a niedaleko Zamku Esterki, na wzgórzu – kamień wraz z tablicą poświęconą rodzinie Grzegorczyków. W Zbędowicach natomiast jest pomnik upamiętniający śmierć ponad 80 mieszkańców tej miejscowości.
Teraz będzie jeszcze rondo imienia „Ofiar Krwawej Środy z 1942 r.”.

18 listopada 2015 r - 73. rocznica wydarzeń Krwawej Środy

Uroczystości w Kazimierzu


10.00 – msza święta w Klasztorze Ojców Franciszkanów Reformatów i złożenie kwiatów pod pomnikiem Krwawej Środy

Uroczystości w Bochotnicy

10.30 –
Msza św. w kaplicy w Bochotnicy
11.30 – Program artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bochotnicy
12.00 – Składanie wieńców przy pomniku i oddanie hołdu poległym. Nadanie imienia „Ofiar Krwawej Środy 1942r.” rondu w Bochotnicy.
14.00 – Spotkanie ze świadkami wydarzeń z 1942 roku w budynku Szkoły Podstawowej w Bochotnicy

 

Skomentuj


Dodane komentarze (2)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę