72 rocznica Krwawej Środy (nowe zdjęcia)

Skomentuj (5)

zobacz więcej (28)

Kazimierz pamięta. 18 listopada uczczono pamięć pomordowanych w czasie tzw. Krwawej Środy. 72 lata temu w wyniku akcji odwetowej za działalność ruchu oporu w okolicach Kazimierza rozstrzelano co najmniej 140 osób, a około 300 wywieziono do obozów koncentracyjnych, skąd wrócili jedynie nieliczni.

- Pamiętam dokładnie, że było to w dniu 18 listopada 1942 r. W godzinach wczesnorannych nadjechali do naszej wioski Bochotnica Niemcy motorami i samochodami. Byli to umundurowani Niemcy w zielonych mundurach wojskowych, którzy przyjechali samochodami ciężarowymi, a także w brązowych i czarnych – na czapkach mieli trupie czaszki. Razem mogło być w naszej wiosce około 200 Niemców. Ze wszystkich mieszkańców Niemcy spędzili ludzi na plac koło remizy strażackiej. Następnie Niemcy wybrali 24 młodych zdrowych mężczyzn […] i tych mężczyzn wywieziono samochodami ciężarowymi do więzienia na Zamek […] Następnie mężczyzn ustawionych w dwuszeregu piątkowo, to znaczy, że Niemcy odliczali w szeregach do piątego i każdego piątego mężczyznę wyprowadzali z szeregu pod murowaną ścianę obory gospodarza Witkowskiego Ignacego. Tu pod ścianą rozstrzeliwano doprowadzonych mężczyzn. Byli w różnym wieku – młodsi i starsi mężczyźni. Razem rozstrzelano w Bochotnicy w tym dniu 42 mężczyzn – takie wspomnienia mieszkanki Bochotnicy Heleny Król przytacza dr Alina Ewa Gałan w książce „Tragiczny listopad 1942 r. „Krwawa Środa” na lubelskim Powiślu”.

Rozpoczęta 18 listopada 42 r. akcja pacyfikacyjna objęła swoim zasięgiem także Cholewiankę, Helenówkę, Jeziorszczyznę, Kazimierz Dolny, Parchatkę, Pożóg, Rogów, Rzeczycę, Witoszyn, Włostowice i Zbędowice. Dokonali jej funkcjonariusze z I Zmotoryzowanego Batalionu Żandarmerii SS oraz 791 Batalionu Ostlegionów w odwecie za działalność polskiego podziemia.

W samym tylko Kazimierzu wg różnych źródeł rozstrzelanych zostało od 15 do 17 osób, wśród nich byli: Stanisław Dziwiszek, Mieczysław Gardocki, Hieronim Głowinkowski, Antoni Grasiński, Aleksander Herciukin, Karol Ochalski, Lucjan Pałka (muzyk), Andrzej Sobczak, Zenon Wargocki, Bruno Water (dentysta), Jakub Winkiert, Jan Wojtalik, Edward Załuski, Stefan Załuski, Wiktor Zawadzki (były wojskowy).

 

W 72 rocznicę Krwawej Środy 18 listopada 14 r. tradycyjnie w Farze odprawiona została msza święta za pomordowanych mieszkańców Bochotnicy, a następnie w Klasztorze Ojców Franciszkanów odbyły miejskie uroczystości rocznicowe z udziałem przedstawicieli władz miasta z Grzegorzem Dunią - ustępującym burmistrzem oraz Andrzejem Pisulą - burmistrzem - elektem na czele, a także instytucji publicznych, pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, kombatantów i kazimierskich szkół, członków rodzin pomordowanych, mieszkańców miasta i młodzieży szkolnej. Po mszy w intencji ofiar Krwawej Środy pod murami Klasztoru złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

 

Fot. Ada Samolej
Zespół Szkół im. Jana Koszczyca
Witkiewicza

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • stefa60
  Tak powinny być po wyborach, bo to mieszkańcy zadecydowali,
  brawo stary i nowy burmistrz.
  PiS i PO niech się uczą w Kazimierzu,
  tu nie są potrzebne nowe wybory.
 • ciekawski
  Ten uścisk burmistrzów. jak kanclerz Niemiec z premierem Polski
 • Redakcja
  Dzięki uprzejmości Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza prezentujemy nowe zdjęcia z uroczystości 72 rocznicy Krwawej Środy w Klasztorze.
 • kazimierzanka
  do Zainteresowany - Zbędowice

  "Polak Polakowi nawet klęski zazdrości" (cyt. z filmu Bogowie)
 • Zainteresowany
  To ostatnia impreza organizowana przez odchodzącego w niepamięć Burmistrza Grzesia.
  Dzięki Bogu.
  Taka była wola Boża i wola zmęczonego ludu. Sprawiedliwa wola.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę