Tydzień Zakazanych Książek

Skomentuj (13)

W całej Polsce trwa właśnie Tydzień Zakazanych Książek. Do akcji włączyła się także kazimierska biblioteka, oferując swym czytelnikom szereg ciekawych tytułów.

Tydzień Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, mówiącej o wolności słowa. A jak powszechnie wiadomo, jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie.

W roku bieżącym Tydzień Zakazanych Książek rozpoczął się 30 września i potrwa do 6 października. Do akcji włączył się także Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki – Biblioteka Publiczna.
- Dla czytelników oddziałów dla dorosłych, dzieci oraz Filii w Bochotnicy zostały przygotowane wystawki tematyczne dotyczące samej akcji i poszczególnych pozycji z indeksu książek zakazanych – tłumaczy Anna Piłat, kierownik kazimierskiej biblioteki. – Tydzień Zakazanych Książek ma na celu pokazać, jak zmienia się sposób patrzenia na literaturę. Pozycje, które dziś wchodzą w skład kanonu lektur, niejednokrotnie gościły na indeksie ksiąg zakazanych ze względów politycznych czy obyczajowych.

Jest to ciekawy pomysł na promocję czytania. Czytelnicy przychodzą do biblioteki, oglądają "zakazane książki" i chcą je wypożyczać.

Jakie książki znajdziemy pośród tych zakazanych? Poniżej kilka przykładów.

 • „Bastion” Stephena Kinga – zakazany w jednej ze szkół w Oregonie (1989 r.) za sceny przypadkowego seksu i przemocy.
 • Biblia – została zakazana w 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy. Próbowano w ten sposób wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa.  Biblię miała zastąpić „Mein Kampf”.
 • „Charlie i fabryka czekolady” Rolanda Dahla – książka zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ bibliotekarze uznali, że promuje ubogą życiową filozofię.
 • „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego – powieść wywierała bardzo duży wpływ na czytelników: nie tylko ubierali się oni jak główny bohater, ale też wielu z nich popełniało samobójstwa z egzemplarzem książki w kieszeni. Publikacja została zakazana przez kościół z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. W 2007 r. znalazła się na tzw. indeksie Giertycha.
 • „Czerwony kapturek” braci Grimm – książki zakazano w szkołach w Kalifornii z powodu...  Butelki wina znajdującej się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci!
 • „Doktor Żywago" Borysa Pasternaka – zakazany  w Rosji  do 1988  r.  za  antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk  i  krytykę  stalinizmu. Kiedy w 1958 r. Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, został zmuszony do odmowy jej przyjęcia. Jedna z najczęściej cenzurowanych książek wg Jonathana Greena.
 • „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna – książka zakazana w Libanie.
 • „Lolita” Vladimira Nabokova – w 1955 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we Francji zakazało wydawania tej książki; zakaz cofnięto w 1956 r. Recenzje powieści były skrajnie różne, np. w „New York Times Book Review” oceniono ją pozytywnie, a na łamach „New York Times” uznano ją za pornograficzną.  Książka była zakazana również w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA.
 • „Oliver Twist” Charlesa Dickensa – książkę oskarżano o antysemityzm.  W 1949 r. grupa żydowskich rodziców w Nowym Jorku oskarżyła miejską radę edukacji, domagając się wycofania utworu ze szkół. Sąd odrzucił wniosek, orzekając, że usuwanie książek ze szkół nie przyczyni się do osłabienia uczuć antyreligijnych.
 • „Przemiana” Franza Kafki – książka zakazana w nazistowskich Niemczech.
 • „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell – zakazane w niektórych amerykańskich szkołach (1978, 1984) ze względu na rasistowski język.
 • „Przygody Tomka Sawyera” Marka Twaina – zakazano tej pozycji w bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876 r.), a także w Pensylwanii (1994 r.) za rasistowski język.

Fot. Z archiwum Biblioteki Publicznej
w Kazimierzu Dolnym

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

 • zbigniew
  Do cenzorów. No właśnie.
 • Janek
  Skoro jest dostępna na Merlinie i w Empiku to raczej do zakazanych nie należy , zakupiona przeze mnie bez trudu od razu po wydaniu .
 • Franek
  "Michnikowszczyzna" R. Ziemkiewicza jest dostępną pozycją?
 • pijany znad Grodarza
  akcja ta nie promuje, lecz ukazuje. . Pozycje wskazane przez majkę mialy swoje "ujście" w DOKONANIACH.
  Zastanawiam sie nad stwierdzeniem :" Przeczyta Pan Biblię i przestanie Pan lubić Hitlera?" Myslę, że dzialania Hitlera naznaczone napisami, na klamrach jego WALECZNYCH coś mają z Biblii, ale od razu kochać Adolfa?
 • majka
  Do zbigniew: W jaki sposób ta akcja miałaby promować relatywizm moralny?Co jest złego w prawdzie? Były i są indeksy ksiąg zakazanych.Jak kruche są moralne zasady tych, którzy boja się prawdy o ludziach i świecie, boja sie czegos dowiedzieć i pomyśleć. Namawia Pan, by sie zastanawiać, czy przypadkiem ta akcja nie jest zła, a nie namawia Pan do refleksji nad tym kto i z jakich powodów zakazywał czytania niektórych książek.Przeczyta Pan baśn o Czerwonym Kapturku, który w koszyczku niósł wino dla Babci i popadnie Pan w alkoholizm?Dowie sie Pan, że sowieci zakazali czytania Doktora Żywago i przestanie Pan być komunistą?Przeczyta Pan Biblię i przestanie Pan lubić Hitlera? Przeczyta Pan "Przeminęlo z wiatrem" i zacznie Pan pogardzać rasą czarną? Jesli tak by było należałoby zakazać Panu czytania nawet instrukcji obsługi pralki, bo zostałby Pan praczką.
 • pijany znad Grodarza
  Dla kogo nagroda Nike?.
  "Powieść, książki reporterskie

  W tym roku w finałowej siódemce znalazła się powieść "Włoskie szpilki" Magdaleny Tulli (Nisza), historia o dzieciństwie w cieniu rodzinnych sekretów, rozdartym pomiędzy zgrzebnym PRL-em a kolorową Italią. Nominowano też dwie książki reporterskie. Pierwsza z nich to "Dom żółwia. Zanzibar" Małgorzaty Szejnert (Znak) - opowieść o niewielkiej wyspie, skąd wyruszali w głąb Afryki wielcy odkrywcy jak David Livingstone czy Henry Stanley i gdzie odbywały się największe na świecie targi niewolników. Drugi tom nominowanych reportaży to "Miedzianka. Historia znikania" Filipa Springera (Czarne), której autor odtwarza życie niewielkiej wioski w Kotlinie Jeleniogórskiej, której historia liczy 450 lat. W 1972 roku Miedzianka ostatecznie zniknęła z map, na skutek rujnującej polityki górniczej."
  Zwrazcam uwagę na Małgorzatę Szejnert, od wielu lat przebywajacą w Mięćmierzu.
 • zbigniew
  Do Zbigniew II. Nie, nie we wszystkim. Wystarczy przestrzegać dekalogu. Mimo, że korzeniami tkwi w chrześcijańswie, katolicyzmie, dzisiaj krytykowanym, jego przesłanie się nie zmienia, jest nadal aktualne. Nawet wtedy, gdy głoszący go, sami tą drogą nie podążają. Mimo jednak trudności, kroczymy tą drogą. Inaczej cywilizacja, w dobrym tego słowa znaczeniu, rozpadnie się, jak cesarstwo rzymskie. To nie ludy barbarzyńskie je zniszczyły, tylko sami rzymianie, niszcząc zasady moralne, żyjąc wygodnie, wesoło i na luzie. Jak widać do czasu.
 • pijany znad Grodarza
  hmm. Moralny relatywizm?. Moralny?. Za nim, krok w krok, podazają SKUTKI tegoż. Przyklady? proszę uprzejmie. ... jednak nie
 • pijany znad Grodarza
  była też "Biblia" wydanie z 1980 roku.
  I teraz. Majowie, koniec Swiata ustalili na 21 grudzień 2012 rok. Wojciech Jaruzelski wyprzedzil tę datę o 1 tydzień/ rok pomijam/
  No i ?. Też pytanie. Zapobiegł ZAGŁADZIE.
 • pijany znad Grodarza
  była też "Biblia" wydanie z 1980 roku.
  I teraz. Majowie, koniec Swiata ustalili na 21 grudzień 2012 rok. Wojciech Jaruzelski wyprzedzil tę datę o 1 tydzień/ rok pomijam/
  No i ?. Też pytanie. Zapobiegł ZAGŁADZIE.
 • Zbigniew
  tak na dobra sprawę we wszystkim możemy się dopatrzeć relatywizmu moralnego!
 • zbigniew
  Tu warto postawić pytanie, czy taka akcja nie promuje przypadkiem, relatywizmu moralnego? Nie zawsze, to co nie jest zabronione, powinno być dozwolone. Każde społeczeństwo, naród, czy państwo, powinno być oparte na zasadach moralnych i nimi się kierować, a nie na źle pojętej demokracji, czyli luzactwie i wyżej wspomnianym relatywizmie moralnym.
 • Dii
  Na większa scale zakazano Przygòd Hucka Finna, z Togo co wiem.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Znamy sposób na udane Wakacje 2021! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2021. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę