Zmarł dr Jan Giza

Skomentuj (5)

Zmarł lekarz medycyny dr Jan Giza zasłużony dla rozwoju polskiej apiterapii. Miał 83 lata.

W minionym tygodniu 24 stycznia zmarł lekarz medycyny dr Jan Giza - postać znacząca nie tylko w środowisku kazimierskim.

- Był pierwszym lekarzem w Polsce, który prowadził rzeczywiste leczenie pacjentów, stosując głównie metody naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem apiterapii, a w tym, apitoksynoterapii. Ośrodek medycyny naturalnej w Kazimierzu Dolnym jako jedyny przyjmował pacjentów, gdzie pod nadzorem lekarskim, stosowano użądlenia pszczół, uzyskując konkretną pomoc w wielu jednostkach chorobowych, tam, gdzie medycyna tzw. konwencjonalna bezradnie rozkładała ręce – czytamy na Forum Stowarzyszenia Pszczelarzy Polskich.

Jako lekarz działał na terenie gminy Wilków i Kazimierz Dolny, gdzie właśnie stworzył ośrodek apiterapii.

- Jego pasją był także Witoszyn, gdzie obiekt po dawnej szkole podstawowej pełnił funkcję jego domu, gdzie wdrażał swoje koncepcje wprowadzając i uprawy, np. wiesiołka, którego preparaty stosował, i rozwiązania hydrotechniczne jak chociażby koło wodne, które na Potoku Witoszyńskim zasila staw obok jego ośrodka – mówi regionalista dr Andrzej Pawłowski.

Tu właśnie - w Witoszynie dr Jan Giza znalazł swoje szczęście.

- Pan pójdzie wzdłuż Potoku Witoszyńskiego, zwanego u nas z chińska Zieloną Wstęgą. Napije się wody ze źródełka. Przysiądzie na brzegu. Spróbuje wypatrzyć srebrzystego pstrąga. Popatrzy na zielone wzgórza. Zajrzy do zagrody, podrapie kozę po rogach. To się nazywa szczęście... – mówił 12 lat temu Jan Giza do Waldemara Sulisza w artykule w "Dzienniku Wschodnim" - "Królestwo Jana Gizy".

Pogrzeb dr. Jana Gizy odbędzie w Kazimierzu Dolnym, we wtorek 29 stycznia o godzinie 14.30 w kościele farnym. Różaniec o godzinie 14.00.

 

Skomentuj

Przeciągnij i upuść zdjęcia, lub kliknij

Jak chcesz dodać komentarz?

lub

Podpisz się, aby dodać komentarz

lub zarejestruj się


Dodane komentarze (5)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

To osoby tworzą świąteczną atmosferę. Jest tyle pięknych miejsce w Polsce, gdzie można spędzić Święta Wielkanocne 2019. Sprawdź listę obiektów, które przygotowały na ten czas ofertę specjalną.
Długi Weekend majowy 2019 zapowiada się cudownie. Będzie jeszcze lepszy, jeżeli skorzystasz z oferty specjalnej na majówkę.
Pokaż stopkę