W Kazimierzu o Smoleńsku i Katyniu

Skomentuj (17)

Kilka dni temu miłośnicy historii Polski mieli okazję wysłuchać nadzwyczaj interesującego wykładu wygłoszonego przez Kazimierza Parfianowicza. Wykład pod tytułem „Smoleńsk i Smoleńszczyzna. Ilustrowana przeszłość przez przeszłość Ziemi dawnej Rzeczypospolitej“ miał miejsce w Folwarku Walencja ma początku weekendu majowego.

Kazimierz Parfianowicz, którego rodzina wywodzi się z Parfianowa na Smoleńszczyźnie, opowiedział dzieje tej ziemi, obrazując swoją prelekcję licznymi ilustracjami, ukazującymi nie tylko ważne mapy i dokumenty, ale także zabytki mające związek z polskością. Słuchacze dowiedzieli się między innymi, że rozejm zawarty 30 stycznia 1667 w Andruszowie, w rzeczywistości był wymuszonym „oddaniem“ Smoleńska i Smoleńszczyzny Rosji. Ziemie te bowiem od dawien dawna należały do Polski, a sejm nigdy nie uznał tegoż oddania za prawomocne, ponieważ było dokonane pod przymusem.

Prelegent zakończył swój wykład na zbrodni katyńskiej, przytaczając szereg argumentów, dlaczego to, a nie inne miejsce zostało wybrane dla dokonania ludobójstwa. Pokazał, jak bardzo ziemia ta była polska i jak tę polskość do dzisiaj moża tam zobaczyć i odczuć...

Wykład był początkiem całego cyklu wykładów historycznych, który właściciele Folwarku Walencji zamierzają zrealizować dla mieszkańcow Kazimierza i pasjonatów historii. Kolejny wykład ma dotyczyć kaplicy św. Kazimierza w katedrze wileńskiej oraz osoby św. Kazimierza.


 
Romana Rupiewicz

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • ha ha ha
  prrrrrrrrrrrr
 • emigrator
  problem czytania ze zrozumieniem sie nasila w narodzie, ludzie jaki macierewicz jaki kaczyzm jaka katasrtofa????
  uczestnik napisal:" Wykład zakończył się zbrodnią katyńską, a najwięcej czasu było poświęcone historii tej ziemi, zwłaszcza wiek XVII. No i dużo o zabytkach i sztuce. Parfianowicz słowem nie wspomniał o katastrofie, więc nie wiem, o czym mowa. Szkoda że tak mało osób było, bo wykład był bardzo interesujący i pouczający."

  @mix zwolnij troche swoje konie...
 • mix
  pijany.... jesteś zindoktrynowany bolszewicko,więc szkoda słów.W GRU uczono Ciebie jakimi katami byli żołnierze AK,może nie?.Ale coś ci powiem. "Katastrofa" smoleńska wróci i boleśnie się odbije na bolszewikach.
 • uczestnik
  Wykład zakończył się zbrodnią katyńską, a najwięcej czasu było poświęcone historii tej ziemi, zwłaszcza wiek XVII. No i dużo o zabytkach i sztuce. Parfianowicz słowem nie wspomniał o katastrofie, więc nie wiem, o czym mowa. Szkoda że tak mało osób było, bo wykład był bardzo interesujący i pouczający.
 • pijany znad Grodarza
  malkontent. partyzant, jak sadzę, swoje torsje odnosi do sytuacji, kiedy dzisiaj świete słowo " Smoleńsk" stało się TARGOWICĄ. Ja rownież rzygam. Rzygam na "kaczyzm"
 • malkontent
  @partyzant-Jesteś ograniczony,więc nie upubliczniaj swojego poziomu wiedzy ogólnej,a historii Polski-w szczególności.
 • partyzant
  A ja gdy usłyszę słowo Smoleńsk - to od razu rzygam.
 • taktam
  Przez szacunek dla ortografii słowo "polskiej" piszemy z małej litery...:-)
 • mix
  pijany... Smoleńszczyzna to miejsce,które Rosjanie wytypowali na miejsce egzekucji elity Polskiej.
 • pijany znad Grodarza
  obejrzałem 2 pierwsze i 2 ostatnie, a nastepnie kliknałem:http://www.youtube.com/user/Polonitas
 • xxx
  W Puławach na spotkaniu z A. Macierewiczem nie mogli uczestniczyć nauczyciele puławskich szkół.Dyrektorzy tych placówek grozili konsekwencjami dyscyplinarnymi wobec tych nauczycieli którzy odważaliby się pójść na spotkanie.
 • mix
  Wystarczy obejrzec tylko dwie pierwsze minuty aby ''odkryc '' dlaczego frekwencja jest tak niska .
  Bardzo pouczający film .
 • malkontent
  Tadek "właściwy"masz racje,To takie nie popularne-prawda?
 • Tadek
  Tu też się chciałem odciąć. Głównie ze względu na dobro konia.
 • Tadek
  No cóż, nie pozostało nic innego, jak chwycić szable w dłoń, na koń i bolszewika goń, goń, goń.
 • malkontent
  Smoleńszczyzna to ziemia Polska na zawsze.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę