Tożsamość bogatsza o pamięć

Skomentuj (3)

zobacz więcej (7)

Po raz trzeci szlakiem trzech cmentarzy Kazimierza Dolnego przeszedł papieski marsz młodzieży „Pamięć i tożsamość”. Miasto połączyło się w ekumenicznej modlitwie trzech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i żydowskiego. W ten sposób uczczono pamięć tych, którzy spoczywają w kazimierskiej ziemi.

Mimo, że pogoda była mało zachęcająca, na cmentarzu parafialnym na wzgórzu klasztornym w ubiegły piątek 19 października br. zgromadziła się młodzież ze wszystkich szkół kazimierskich, a nawet z kilku okolicznych. Trasa tegorocznego marszu prowadziła z cmentarza parafialnego przez cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy polegli podczas forsowania Wisły w czasie II wojny światowej, i kirkut żydowski w Czerniawach. Wspólnie z młodzieżą modlili się księża z parafii kazimierskiej, przewodniczący lubelskiej gminy żydowskiej Roman Litman, który odmówił kadisz za zmarłych, oraz ksiądz Stanisław Batruch z parafii greckokatolickiej w Lublinie, który modlił się na cmentarzu żołnierzy radzieckich, wśród których byli przedstawiciele tego wyznania.

Dwugodzinny marsz zakończył się na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w miejscu, gdzie dziś jest boisko Gminnego Zespołu Szkół. Po raz kolejny była to nie tylko dobra lekcja religii w wydaniu ekumenicznym, ale także historii lokalnej i tolerancji.

Fot. Marcin Pisula

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę