To była okupacja... artystyczna!

zobacz więcej (31)

Przez ostatni weekend Kazimierz przeżywał artystyczną okupację miasta. Ponad 70 studentów z uczelni artystycznych Szczecina, Gdańska, Poznania, Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Lublina szukało środków wyrazu, by w przestrzeni publicznej poruszyć kwestie związane z ekologią, technologią, filozofią.

Młodzi artyści podejmowali w Kazimierzu tematy związane z cybernetycznością świata, systemami danych, możliwościami zaawansowanych technologii czy też całkowitej rezygnacji z nich. Analizując kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, możliwościami, jakie niesie rozwój nauki, inspirując się koncepcjami z filmów i literatury science-fiction, omawiali osobiste i wspólne wizje przyszłości. Wyrazem tych przemyśleń i analiz były prace tworzone technikami tradycyjnymi, jak rysunek czy malarstwo, ale także prace audiowizualne, instalacje przestrzenne, site specific, performance.

Pierwszą z nich zaprezentowała na skwerku przed Studiem KZMRZ tuż po ceremonii otwarcia Ewa Zarzycka. Z kolejnym można było się zetknąć na rynku, gdzie przy dywanie, który pełnił rolę obrusa, zalegli studenci we wspólnym milczeniu. Towarzyszyła im para nietypowych dzieci (?): dzikuska i chłopiec z przyszłości w masce przeciwgazowej, której grozę próbowały przełamać wielobarwne elementy jego stroju czy „zabawek” . To każe nam naprawdę zatrzymać się i zadumać nad tym, dokąd zmierzamy, bo dziś stać jeszcze wprawdzie nas na śniadanie u boku króla Kazimierza, a jutro? A jeśli jutra nie będzie?..

Takie przemyślenia wzmagała chociażby instalacja Jarosława Słomskiego złożona ze 120 smoczków, w których w miejscu gumowej części do ssania i uspokajania niemowląt umieszczono … łuski po nabojach. Dodatkowo ustawiono je w defiladowe kolumny maszerujących żołnierzy…

- Moja wystawa to pomnik zabitym dzieciom w czasie wojen – mówił podczas sobotniego wernisażu Jarosław Słomski. - Docelowo kolekcję chcę powiększać. To jest symboliczne, że ja pracuję nad rozszerzaniem pracy, a statystyka też się cały czas powiększa, bo wojny cały czas trwają i niewinne dzieci ciągle są zabijane…

Artystyczna okupacja Kazimierza to także godziny spędzone na rozmowach i poszukiwaniach "czynnika kreatywnego", którego nosicielem może być każdy.

- No Budget Show właśnie w tym miejscu, ma bardzo istotne znaczenie, jako forma popularyzacji sztuki współczesnej poza największymi ośrodkami miejskim – zapowiadali organizatorzy przed imprezą. - Chcieliśmy naszą obecnością trochę powęszyć, pobadać miasto. Przekażemy te doświadczenia, które zostanie tu na miejscu, żeby budować sens i jakość wydarzeń przez cały rok – mówił w trakcie jej trwania Robert Kuśmirowski z Fundacji Towot Squat.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę