To ostatni sezon handlu na Nadwiślańskiej

Skomentuj (88)

Brawami mieszkańców zakończyły się obrady VI sesji Rady Miejskiej. Przeszedł projekt uchwały o likwidacji handlu na ulicy Nadwiślańskiej.

Zainteresowanie tematem handlu w Kazimierzu nie maleje. Mimo burzliwej dyskusji na ostatnim wspólnym posiedzeniu komisji, wszystko nie zostało jeszcze powiedziane. Prawie cała wczorajsza sesja Rady Miejskiej dotyczyła właśnie tego konkretnie tematu. Jednak tym razem do rozmowy zostali zaproszeni także mieszkańcy, którzy na wspólnym posiedzeniu komisji nie zostali dopuszczeni do głosu. I choć początkowo kazimierzacy mieli się wypowiadać pod koniec sesji,  dzięki zmianie kolejności omawianych spraw, na  wniosek radnego Ryszarda Rybczyńskiego, zabrali głos przed głosowaniem projektu uchwały na temat handlu, co znalazło odzwierciedlenie w głosowaniu.

- Szanowni Państwo, rozmawiacie o tym już ponad dwa miesiące. Są głosy za i są głosy przeciw. Jaką decyzję podejmiecie, tego nie wiem. Ale proszę Was tylko o mądrość w tym wszystkim – mówi Remigiusz Samcik, mieszkaniec. – Przypomnę tylko, że cały problem z handlem na ulicy Nadwiślańskiej zrodził się z tego, że przestał być przestrzegany regulamin, który do dzisiejszego dnia obowiązuje.

Według tego regulaminu handel przy Nadwiślańskiej powinien się odbywać na chodniku przy Zespole Szkół od pierwszej bramy wjazdowej od strony skrzyżowania do końca sali gimnastycznej. Natomiast stoiska są rozstawiane wszędzie, nawet na parkingu przeznaczonym dla obsługi statków.

Podczas prowadzonych rozmów większość ich uczestników skłaniała się ku jednej wersji – sezon 2019 ma być ostatnim sezonem handlu na Nadwiślańskiej. Wypracowano pewien kompromis, by handlujący wyprzedali zakupiony towar, a miasto miało czas na przygotowanie projektu reorganizacji handlu w mieście.

- Zatowarowanie na ten sezon jest rzeczą bardzo ważną, ponieważ wydaliście Państwo pieniądze – mówi Remigiusz Jeżewski. – Nam chodzi o to, żeby ten sezon się skończył i by podjąć pewne działania zmierzające do tego, by wyznaczyć termin, do którego zobowiążemy burmistrza, aby przygotował koncepcję. I wtedy będziemy mogli rozmawiać o handlu w następnym sezonie. Ja nie chcę, żeby Państwo, którzy w tym momencie handlują na Nadwiślańskiej, obawiali się, że my jesteśmy przeciwko temu, żeby jeszcze w tym sezonie sprzedawali na tej ulicy. Nie, nie jesteśmy przeciw. Chcemy tylko, żeby od nowego roku sprawa ta została uporządkowana.

Jak tłumaczy burmistrz Artur Pomianowski, wstępne prace nad projektem reorganizacji handlu w Kazimierzu już się rozpoczęły.

- Chciałbym też, żebyście Państwo radni również się włączyli w te prace – mówi burmistrz Artur Pomianowski. – Kiedy ta koncepcja będzie doprecyzowana na tyle, że będę mógł Państwu pokazać konkretne pomysły, bardzo chętnie zapoznam się z Państwa zdaniem i opinią. Liczę też na to, że aktywnie się włączycie w prace nad reorganizacją handlu w Kazimierzu Dolnym.

Wątpliwości i pomysłów było sporo. Radna Magdalena Grabczak, po raz kolejny złożyła wniosek o wprowadzenie do projektu uchwały zapisu konkretnej daty wyłączenia z handlu ulicy Nadwiślańskiej. Zapis ten został przyjęty zarówno przez radnych, jak i samego burmistrza. Takim sposobem, koniec końców, jako autopoprawka burmistrza do projektu uchwały trafił zapis o następującej treści: „Z dniem 31 października 2019 wyłącza się z handlu ulicę Nadwiślańską i targowisko przy rzece Grodarz”.

- Chciałbym złożyć oświadczenie, że jest to pierwszy krok na etapie reorganizacji handlu na terenie miasta Kazimierz Dolny – mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. – Te słowa zostaną zaprotokołowane, więc traktujemy je jako oficjalne zobowiązanie z mojej strony.

Uchwała została w końcu poddana pod głosowanie: 7 radnych było za przyjęciem uchwały, 6 – przeciw, 1 – wstrzymujący się. Projekt uchwały został więc przyjęty.

Skomentuj


Dodane komentarze (44)

 • Chudini
  Ja tylko chciałem dopytać bo dochodzą mnie niepokojące plotki, że w Kazimierzu zbiera sie jakaś grupka alkoholików i ćpunów i próbują wywierać presję i naciskać
 • OBCY 8
  ZERKNĄŁEM NA BLOG JK I RĘCE OPADAJĄ.ROZUMIEM PODEJŚCIE JK ALE PAN WAWER I JEGO WYWODY GŁOWA MAŁA. ZAPRASZAM DZISIAJ DO SZMATEKSU NA NADWIŚLAŃSKĄ. WALCZYCIE Z KAZDĄ WŁADZĄ DLA ZASADY. SKŁUCACIE CAŁE MIASTECZKO. WIELKA SZKODA.
 • Regina
  Tak czytam te wszystkie komentarze i wśród wielu jedna myśl wciąż się nasuwa - jaki interes w tym wszystkim ma ten Janusz Kowalski, że tak zaciekle broni handlarzy? Dlaczego tak zawzięcie trzyma z nimi sztamę? Przekupili go? Płacą mu? Jaki ma w tym interes? Może boi się, że przyjdą inni i zaczną robić podobny syf jak na Nadwiślańskiej tam u niego na Górach? Dlaczego jest tak lojalny wobec nich a nie tych, których przedstawicielem być powinien?
  • pijany znad Grodarza
   Zechciej objaśnić o kim mówisz pisząc " handlarze " ? Wymień miejsca, w których " handlują" ?

   Jeśli je wymienisz, to uznam, że wiesz co piszesz.
  • Regina
   Pijany, zechciej choćby przeczytać powyższy artykuł i już znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
  • pijany znad Grodarza
   ". Ja nie chcę, żeby Państwo, którzy w tym momencie handlują na Nadwiślańskiej, obawiali się, że my jesteśmy przeciwko temu, żeby jeszcze w tym sezonie sprzedawali na tej ulicy. Nie, nie jesteśmy przeciw. Chcemy tylko, żeby od nowego roku sprawa ta została uporządkowa"

   " Chciałbym złożyć oświadczenie, że jest to pierwszy krok na etapie reorganizacji handlu na terenie miasta Kazimierz Dolny - mówi burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski. - Te słowa zostaną zaprotokołowane, więc traktujemy je jako oficjalne zobowiązanie z mojej strony."


   Wybacz @ Regina. Nic nie znalazłem.
  • pijany znad Grodarza
   Wprawdzie o 18 40 to nie ja pisałem, ale podoba mi się.

   ps. Proszę, nie podpisuj się moim. Redakcjo, pomóż. To podszywanie się jest nie tylko chamskie, ale wprowadza też zamęt .
 • Robert
  Panie Kowalski masz Pan dane, jesteś Pan zastraszany bojowkami podobno, chcieli Panu dać Rynkową..... idź Pan do prokuratora to wyjaśniać
  • Janusz Kowalski
   Żartujesz? To jest moje ryzyko - ujawniania mechanizmów działania paramafią. Natomiast zdumiewające jest zapewne to ,że radni przyjęli to o czym mówiłem jako normy obowiązujące w miasteczku.Więc nie ma zdziwień...
 • kaz
  Panie Kowalski! nie męcz pan już! Pisz pan u siebie ludzie już mają dośc tego pana szczucia! niech pan coś dobrego w końcu zrobi!
  • Janusz Kowalski
   @Kaz którzy ludzie? Tylko tyle masz do powiedzenia? Kto? Poza tymi, którzy dysponują dużymi wpływami i chcą zawłaszczać miasto w imię większych zysków,kosztem społecznym, to nie sądzę. Mam zupełnie inne dane.Co ty na to?
 • Janusz Kowalski
  @Ciekawska.Co radni od Pisuli bojkotują?Wskaż przykład.Podaj także przykład wskazujący ,że Pisula chce wrócić...Oczywiście może i ma takie prawo.Piszesz ,że radni od Pisuli powinni wsiąść się do roboty.A co z radnymi od Pomianowskiego? Co z nimi- całą radą? Ponoć Rada miała być jako jedno "ciało i dusza". I jeszcze jedno.Wskaż przykład radnego - radnych - z którego powinniśmy czerpać wzorce, jako osoby godnej naśladowania ,zaangażowanej w prace na rzecz społeczności lokalnej.
 • ciekawska
  No tak ..radni od Pisuli.Pisula to już historia i raczej nie wróci, chociaż bardzo chce. Radni od Pisuli weźcie się do roboty bo jak widzę to wasze działania polegają głównie na bojkotowaniu wszystkich pomysłów i działań burmistrza. Nic konstruktywnego tylko totalny bojkot i tak macie pracować przez 5 lat.
  • Lex
   Ciekawska mów za siebie jasnowidzem nie jesteś tylko kimś kto bzdety opowiada
 • Janusz Kowalski
  @pijany...żadna bitwa. Dla porządku przytoczę fakt. Uchwała przeszła nie dzięki Nieradce a raczej temu że radni od Andrzeja Pisuli nie wymusił dyscypliny i Daniel wstrzymał się od głosu i dobrze się stał. Ten również obala mity o rzekomym nacisku. Dyscyplina była u ludzi Pomianowskiego, co świadczy o skali determinacji i kompletnego braku rozsądku.
  • Wow!
   Jak to radni nie kierują się swoim sumieniem tylko tym co im pan Pisula ma nakazać w dyscyplinie albo pan jako jak rozumiem nadszef pana Wawra.
   Jakieś ubeckie metody mają panować w radzie. Co jak ktoś wszedł od Pisuli albo od Wawra to ma być parobkiem bez sumienia. Chyba jest radnym ludzi a nie pana Pisuli czy Wara czy Pomianowskiego Co to za jakieś brednie.
  • kebab
   Ha, u Y Pomianowskiego dyscypliny partyjnej brak 🙂 Jak to jest, że jego radni byli przeciw utwardzeniu wąwozu na Dołach, teraz zaś pomysł już się podoba? Na pewno handel na Nadwislanskiej bardzo przeszkadza mieszkańcom Rzeczyce, Witoszyna, a w Skowieszynku to już po prostu problem mega 🙂 Czekam na zmiany na Rynku, nie na gorsze. Kolejny ogródek wkracza. No brawo.
  • pijany znad Grodarza
   Że to " bitwa" napisała @ pijana znad Grodarza, ale i ja jestem podobnego zdania.
 • pijana znad Grodarza
  Wielka bitwa o handel w miasteczku!!!
 • Tadzio
  Brawo dla Krzysia Nieradki za głos ,reszta radnych głosujących na nie pod presją JK ,wyraźną
 • człek
  Dobrze się stało. Jednak przykro że coś tak oczywistego próbowano wywrócić. I pewnie dalej będą wszystko blokować napuszczać ludzi. Co za zgraja. Nic nie chcą dać tu ruszyć do przodu. Zakraczą ludzi i burmistrza.
 • ciekawska
  Cieszę się że radni posłuchali głosów mieszkańców. Dziwi mnie tylko tak zażarta obrona interesów handlujących przez kazimierskich radnych tzn Kowalskiego i Dołęgi. Brawo p. Nieradka że podjął pan decyzję za czyli rządzi się pan własnym rozumem i chce pan służyć Kazimierzanom , dzięki.
  • pijany znad Grodarza
   Przeczytaj wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2005 r. (sygn. OSK 1932/04) a zrozumiesz w jakim błędzie prawnym jest przez Ciebie przywołany radny, bo rozum rozumem, służba służbą ale TYLKO w ramach obowiązującego prawa. Kazimierz Dolny to nie ministerstwo sprawiedliwości pana Ziobry.
 • kazimierz
  jak Pisula bajzel robił i wydawał zgody USTNE wszystkim na wszystko to problemu nie było. miejsca nowym melexom porozdawal, nowe stragany po chodnikach poustawiał, ani przejsc ani przejechac, bryczki na rynku i brezentowe plandeki na porządku dziennym, nie wspominajac o dmuchanych zamkach na skwerku. popieram obecne działania rady i jestem za uporządkowaniem spraw handlu i zaprowadzeniem porządku w mieście!
  • ???
   Kazimierz szkoda że to nie ty jesteś burmistrzem to mógłbyś takie brednie opowiadać. A co robił Pomianowski przed wyborami kłamał. Oby prawdę ludzie szybciej zobaczyli niż myślimy.
 • pijany znad Grodarza
  Prawo.

  "Likwidacja targowiska
  Autor: dbk / 20.12.2012
  ORZECZNICTWO 31 8 2007 31

  Rada gminy, podejmując uchwałę w sprawie likwidacji targowiska, przekracza swoje kompetencje, bo te sprawy należą do organu wykonawczego gminy.

  Rada Miejska w S. podjęła uchwałę w sprawie likwidacji targowiska przy ul. T. od 3 lipca 2007 r., powierzając jej wykonanie burmistrzowi S. (§ 2).
  Wojewoda przypomniał, że w obowiązującym do 1999 roku dekrecie z 2 sierpnia 1951 r. o targach i targowiskach, art. 5 uprawniał radę gminy do ustalania lokalizacji (a więc i likwidacji) targowisk. Jednakże został on uchylony przez art. 99 pkt 1 ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo o działalności gospodarczej (DzU nr 101, poz. 1178 z późn. zm.).
  Organ nadzoru przywołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2005 r. (sygn. OSK 1932/04), w którym sąd stanął na stanowisku, że „skoro odpadła podstawa prawna do podejmowania uchwał w przedmiocie lokalizacji (likwidacji) targowisk, to jedynymi przepisami w zakresie lokalizacji inwestycji (w tym oczywiście targowisk) są przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Regulacje te pozwalają kształtować organom gminy tzw. ład przestrzenny za pomocą dwu instrumentów: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji administracyjnych w przypadku, gdy na danym terenie plan nie obowiązuje. Sprawy dotyczące lokalizacji (likwidacji) inwestycji zostały ustawowo przyznane organom wykonawczym gminy".
  Tym samym rada, podejmując uchwałę w sprawie likwidacji targowiska, przekroczyła kompetencje."


  Przypominam, ze organem wykonawczym jest Burmistrz i właśnie on w oparciu o plan zagosspodorowania przestrzennego może tworzyć i likwidować targowiska.

  Pytanie. Co na temat TARGOWISK powiedziane jest w naszym planie ?. Ano NIKT nie wie, bo od kilkunastu lat obowiazuje WOLUNTARYZM i w tym momencie pobieranie oplat od targujących na Nadwislańskiej to DOROZUMIANA zgoda Burmistrza a wiec, jeGo likwidacja to cala procedura, a nie OD ZARAZ. Konsekwencje odszjodowawcze MUROWANE. Panie Radco Prawny , niech Pan wreszcie PRZEMÓWI. Może ja się myle, i na ZBITY PYSK, to aktualnie obowiazujaca norma prawna.
  • pijany znad Grodarza
   I tu nie tylko chodzi o Nadwiślańską.

   Panie Januszu Kowalski. Niech pan zażąda odpisow Uchwał dot handlu w Kazimierzu i nam zaprezentuje na swoim blogu.
 • m.m.
  w miescie pieniedzy brak na wszystko, to po co miasto ma zarabiac , jak ma nic, niech ma jeszcze wieksze nic . Burmistrz planuje stale stoiska wystrugac,ciekawe za co jak Kazimierz biedny !
 • zainteresowana
  do Olki-nie wypowiadaj się na temat o którym nie masz pojęcia. Trzeba było być na posiedzeniu to byś usłyszała że w 2018r. za placowe z handlu zostało zebrane 280 tys.złotych z czego około połowa z Nadwiślańskiej. Więc nie pisz nieprawdy
  • zainteresowany
   Jak to obliczylas ?
  • Zainteresowana
   Do zainteresowanego-nie ja obliczyłam,tylko do na ręce Pana Burmistrza zostało złożone sprawozdanie finansowe przez Panią która zbiera opłatę targową i sprawozdanie to zostało również przedstawione do publicznej wiadomości na posiedzeniu komisji
 • obserwatorka
  Zastanawiające jest to,że na posiedzenia komisji nie przychodzą zwykli mieszkańcy miasta tylko samozwańczy przedstawiciele mieszkańców w postaci tutejszych przedsiębiorców i krzykliwego pseudo dziennikarza nie będącego mieszkańcem Kazimierza-to komu tak naprawdę przeszkadza ten handel i w czyim imieniu Oni tak naprawdę się wypowiadają
  • Roman
   @Obserwatorka to dlaczego nie bywasz?
  • Obserwatorka
   Do Romana-bywam,dlatego wiem
 • Zbigniew
  Wreszcie jest światełko w tunelu i szansa na uporządkowanie całego tego bajzlu z brezentowymi namiotami i handlowaniem gdzie popadnie. Liczę że władze doprowadzą temat do końca i uporządkują temat handlu na terenie całego miasta.
  • Smutne ale prawdziwe
   Chyba że w swoje ręce weźmie Samcik ze świtą. I to nie żart. W wypowiedzi na sesji tak powiedział. A to już nie jest śmieszne że ci ludzie zaczynają być wszędzie.
 • pijany znad Grodarza
  "pijany znad Grodarza 🌈"

  Mam prośbę. Zmieć swój nick, bo to co robisz to czysta NIEPRZYZWOITOŚĆ.
  • trzeźwy znad Grodarza
   Przecież mam inny :) Mam tęczę :) Gdzie ty widzisz w tym nieprzyzwoitość? Czepiasz się o byle co... Nie masz większych problemów?
  • pijany znad Grodarza
   A widzisz. Można ?. Można.

   haha. Naprawde nie pijesz ? Pochwalam. W nastepna sobotę przyjdź z kanapką / dla mnie/ Bede czekał i " co nieco" miał.
 • Janusz Kowalski
  Januszek Klamczuszek 2019-04-28 10:14
  To ma Pan konkret Panie kłamczuch. Od miesięcy wałkowany jest zakaz więc jak Pan śmie kłamać pisząc że handel skończony z dnia na dzień. Kolejne Pana kłamstwo: nikt tych ludzi nie zatrudniał wiec nimt ich nie wyrzuca, mogą iść zająć coś na małym rynku lub do jakiegokolwiek miasta innego, my wobec nich nie mamy żadnych zobowiązań. Jak Pan śmie od razu sugerować moje wyimaginowane związki z przedsiębiorcami tylko dlatego że punktuje Pana klamstwa. Czas o nich trąbić bo pa przekroczył Rubikon manipulacji oskarżając mieszkańców.

  Ty manipulujesz.
  Od miesięcy? Handel na ulicy Nadwiślańskiej jest od co najmniej dekady.Problem nigdy nie był sygnalizowany przez Nikogo.I nikomu nie przeszkadzał.
  Jeśli jest inaczej proszę wskazać pismo, monit, wystąpienie cokolwiek. Nic takiego nie ma!
  Pisząc wyrzucenie z dnia na dzień na bruk, jest faktem,osoby handlujące z dnia na dzień...( po 14 dniach od ogłoszeniu uchwały w DWL ) taki był zamiar burmistrza Pomianowskiego i jego radnych!
  Takie działanie jest sprzeczne z zasadami państwa demokratycznego i zasad współżycia społecznego.
  • Januszek kłamczuszek
   Może by Pan sie nauczył klikać w odpowiedź by była ciągłość. Widzę metodę Pana działań żeby zawsze tak coś wrzucić nie odnosząc sie do tego co nie pasuje. Do skutku mącić coby wyszło na Pana.
   Może na radnych to działa jeszcze ale nie na mnie. Mam odporność na Pańskie sztuczki.
   Niech Pan tu nie wciska kitu z formalnościami bo od miesięcy ten temat jest wałkowany a uchwała jest z ponad miesięcznym wyprzedzeniem przyjęta. Niech Pan nie pisze o współżyciu społecznym w sutiacji, kiedy Ci Państwo od dawna mogliby się przenieść na drózkę przy bocznej bramie ZSZ tylko nie chcą bo drożej mieliby płacić. Ich klienci gotują chodnik i trzeba schodzić na drogę dlatego jak Pan śmie pisać o współżycie społecznym. Ludzie już tego mieli dość ich zachowania i dlatego tak wybuchło. I niech Pan tu znowu nie kłamie, że temat był nie zgłaszany bo mieszkańcy opowiadali jak zgłaszali.
  • pijany znad Grodarza
   " Pisząc wyrzucenie z dnia na dzień na bruk, jest faktem,osoby handlujące z dnia na dzień...( po 14 dniach od ogłoszeniu uchwały w DWL ) taki był zamiar burmistrza Pomianowskiego i jego radnych!
   Takie działanie jest sprzeczne z zasadami państwa demokratycznego i zasad współżycia społecznego. "

   Ile to już kar Urzad ma zapłacić ?. Dojdzie kolejna.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę