Ten film jest legendą

Skomentuj (10)

Muzeum Nadwiślańskie zaprasza na film "Abudibi, Abudabi" w reżyserii Cezarego Garbowicza i Tomasza Szczykutowicza. Projekcja towarzyszy jubileuszowej wystawie pt. "XV lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki", prezentowanej w Galerii Wystaw Czasowych MNKD do końca października.

Tego filmu nie można nie znać. Jest jak „Dwa księżyce” Marii Kuncewiczowej odbiciem artystycznego ducha Kazimierza, który jest tu nie tylko plenerem, ale i bohaterem.

- W filmie znajdziecie Państwo wszystko, czego oczekujemy od dobrego kina. Wartka akcja, znakomite dialogi, szczypta kryminału, poszukiwanie miłości. Ale to wszystko ma jakość szczególną, kazimierską. Zwykłość zamienia się w magię, każde zdanie nabiera filozoficznej wymowy. Surrealizm i dadaizm – piszą organizatorzy pokazu.

Film jest też świadectwem przemijania. Powstały w 2002 r. dokumentuje miejsca i ludzi, poświadczając następujące tu – mimo  wszystko – zmiany.

Daje też możliwość spotkania z ludźmi, których znaliśmy i pamiętamy, którzy wciąż budują legendę Miasteczka, mimo że niektórych z nich już wśród nas nie ma.

Motywem przewodnim filmu jest poszukiwanie – pisze malarz Bartłomiej Michałowski, jeden z aktorów. – Bo jak stwierdza jeden z bohaterów, każdy tu czegoś lub kogoś szuka.

Premiera filmu miała miejsce w 2002 r. podczas VIII Lata Filmów w Kazimierzu Dolnym.

Projekcja filmu „Abudibi, Abudabi" w reżyserii Cezarego Garbowicza i Tomasza Szczykutowicza odbędzie się w niedzielę 18 września o godz. 15:00 w Gmachu Głównym przy Rynku 19. Po projekcji przewidziane spotkanie z jego reżyserami oraz aktorami, którzy w nim zagrali.

Wstęp na projekcję i spotkanie jest wolny.

 

Skomentuj


Dodane komentarze (9)

 • szenke zjadł na Kaziku
  jakiś strasznie niskobudżetowy ale fajny ale nie super fajny
 • ja.
  Świetny film!!!
 • JA.
  ŚWIETNY FILM!!!
 • Anonim
  Oj ludzie, ludzie. Nie macie za grosz dystansu i poczucia humoru. Państwo Artyści nakręcili film "dla jaj" a Wy się doszukujecie jakiegoś wzniosłego przesłania, sensu... Po co? :)
 • ABC
  weź przestań !
 • pppbbb
  To nie jest film dla wszystkich, tak jak zresztą każdy inny film, książka, czy utwór muzyczny itp. Ten film należy do takiego rodzaju sztuki, którą najpierw trzeba poczuć a dopiero potem ewentualnie zrozumieć.
  • ech
   to co takiego poczułeś i co takiego zrozumiałeś ?
 • ixi
  jaka "kolonia artystyczna" takie filmy.infantylne do bólu
 • pijany znad Grodarza
  " - piszą organizatorzy pokazu."
  Mowili rownież o sytuacjach, gdzie zaprzyjaznieni dziennikarze pisali teksty, ktore wprawialy w osłupienie . No dobrze. W zakłopotanie. / tzw. chwalby/ . Teksty lewitowały w kierunku coby Oskara filmowi nadać. Okazało sie , że chodziło o imię psa,
  Moim zdaniem. Fajny pomysł , bo poszukiwanie bogini, ZAWSZE jest fascynujące, a przy OKAZJI UKAZANIE zmian, jakie zaszły w Kazimierzu po 14 latach, mogą naprawdę zachwycić.
  Oczywiście jest to film o malarzach Kazimierza , ale jego wartość ma wymiar o wiele szerszy, dlatego też propozycja / żądanie/jedneJ z paŃ z widowni : panowie. Kręćcie dalej.
  ps. Panie Burmistrzu.
  powtórzę: " Kręćcie dalej".
  Ja dodam.
  To byłaby prawdziwa promocja królewskiego miasteczka. Jestem z Panią.
 • Alojzy
  Uwaga, to strasznie niedorzeczny obraz. Kompletnie bez sensu. Usiłowałem dwa razy dotrwać do końca. Pretensjonalne i nieśmieszne

Mapa

Muzea

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę