Temat: oczyszczalnia

Skomentuj (41)

Niedługo w Kazimierzu zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków. Miasto pozyskało na ten cel środki zewnętrzne, a radni podczas wspólnego posiedzenia komisji poparli ten pomysł. Po blisko dwuipółgodzinnej dyskusji.

Inwestycje gminne zaplanowane do realizacji na rok 2011 zostały omówione na wspólnym posiedzeniu komisji Rady Miejskiej 25 stycznia. Wśród nich znalazła się modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków, co wywołało burzliwą dyskusję radnych.


Z przygotowanego przez lubelskie Biuro Projektów Systemów Wodno-Ściekowych Ekosan "Programu funkcjonalno - użytkowego kazimierskiej oczyszczalni", który podczas komisji zaprezentowała dyrektor firmy Małgorzata Dudak, wynika, że kazimierską oczyszczalnię należy zmodernizować, zarówno jeżeli chodzi o dostosowanie jej do obowiązujących przepisów prawnych, jak i do obecnych potrzeb miasta i gminy. Modernizacja polegać będzie na zastosowaniu nowych technologii, zwiększeniu przepustowości oczyszczalni tak, by po zakończeniu działań mogła ona obsłużyć nie tylko Kazimierz i Bochotnicę, jak dotychczas, ale z czasem również Skowieszynek, Góry, Dąbrówkę i Cholewiankę.

Kontrowersje wśród radnych wzbudził fakt, że poprzednia modernizacja przeprowadzona była stosunkowo niedawno – w 2002 r. i kosztowała ponad 3 mln zł. Radni przypomnieli fakt, że w obecnie obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Kazimierz Dolny jest informacja na temat wykorzystania oczyszczalni ścieków jedynie w 24,4% i może ona obsługiwać 7220 na 1700 osób podłączonych.

Krytykowano też pośpiech, z jakim miasto przystępuje do inwestycji. Padały sugestie, by najpierw uchwalić nowe studium uwarunkowań, a dopiero potem ewentualnie projektować modernizację oczyszczalni.

- Nie wiadomo jeszcze, kiedy uchwalimy studium, niedługo będzie dopiero jego wyłożenie - to jeszcze potrwa miesiąc – dwa, później będzie czas na uwagi i wnioski. Nie wiadomo więc, kiedy to studium zacznie obowiązywać – odpiera zarzuty burmistrz Kazimierza Grzegorz Dunia. – A my w związku z tym, że pozyskaliśmy środki na modernizację oczyszczalni – i tu nas obowiązują terminy – do 22 lutego musimy przedłożyć w Urzędzie Marszałkowskim dokumenty do podpisania umowy z jednostką wdrążającą, czyli właśnie z Urzędem Marszałkowskim. Wynajęliśmy firmę specjalistyczną, by nam powiedziano, czy należy oczyszczalnię modernizować i jeżeli tak, to co tam należy zmienić. Jak wynika z analiz – należy tą oczyszczalnię modernizować. To nie studium nam to będzie wskazywało, to wiemy już dzisiaj.

Większość radnych, biorąc pod uwagę stanowisko przedstawiciela firmy Ekosan i dyrektora Miejskiego Zakładu Komunalnego w Kazimierzu Dolnym Pawła Zakiewicza, który podkreślał awaryjność obecnego wyposażenia oczyszczalni, poparła projekt burmistrza, dostrzegając potrzebę usprawnienia działalności zakładu. Radni stosunkiem głosów 9 za do 2 przeciw, przy 4 wstrzymujących się, przegłosowali zgodę na realizację inwestycji.

- Panie burmistrzu, działaj Pan dalej – podsumował dyskusję przewodniczący Komisji Budżetu, Ładu Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami Waldemar Kruk.

Pod głosowanie poddany został jeszcze jeden wniosek w sprawie oczyszczalni. Radny Janusz Kowalski zaproponował, że za własne pieniądze sfinansuje przeprowadzenie kontroli w sprawie poprzedniej modernizacji.

– Nie jestem przeciwko modernizacji oczyszczalni – mówi Janusz Kowalski. – Ja jestem przeciwko głupocie – tak, to trzeba nazwać dosadnie – cały czas jesteśmy okłamywani. Pamiętam dokładnie laudacje na cześć nowej oczyszczalni, notki w prasie, artykuły. Miała być zastosowana najnowsza technologia. I co się stało? Dziś trzeba wyłożyć kolejne miliony na kolejną modernizację! Dlatego wnioskowałem, by powołać firmę, która by oceniła poprzednie działania, bo ja wiem, że to, co zostało przeprowadzone w 2002 r., było niezgodne z projektem – to był pic na wodę! A teraz nie ma odważnych, żeby się do tego przyznać. Trzeba dowiedzieć się, czy brakowało pieniędzy, czy była zła wola, czy może ktoś to zlekceważył? Żeby nie popełnić znowu tego samego błędu. Chodzi o 4,5 mln.!

Większość radnych ten wniosek poparła.

Modernizacja oczyszczalni ścieków stanowi część dużego projektu, którego wartość wynosi 11 mln, z czego dofinansowane zostanie 85 %.

Skomentuj


Dodane komentarze (41)

 • temida
  Widzę,że ktoś ma problem z emocjami.
 • detektyw
  myszowaty, młody, XYZ, temido, NIKT ... Masz przecież swój blog, więc odpuść sobie zmasowaną akcję także na tym portalu bo się zmęczysz ;)
 • ANKA
  Wiktor przeczytaj uważnie ze zrozumieniem mój komentarz a przekonasz się jakie jest moje zdanie w sprawie wydawania 4.5 milionów złotych na modernizację co niedawno modernizowanej oczyszczalni. I z pewnością mój poględ w tej materii nie jest zbieżny z poglądem Pana Burmistrza w tej kwestji...a wrecz przeciwnie
 • wiktor
  Droga Anka Ty przemawiasz Jak sam Burmistrz, mydlisz oczy dezodoryzacją ścieków i turystami tak jak by onich w tym temacie chodziło, a wszyscy wiemy o co w tej kwestii chodzi więc pomyśl też o tych co mają szamba, że może też im się należy kanalizacja by ich dezodoryzować a nie wyrzucać kolejnych milionów w szmbo!Pomyśl samodzielnie!
 • ANKA
  Te tak duże koszty modernizacji oczyszczzalni w wysokości 4,5 miliona PLN to zapewne wynikają głównie z dezodoryzacji ścieków. Któtko mówiąć teraz wokół oczyszczalni ma pachnieć...turystom którzy odwiedzą... Nie ma zaś żadnych merytorycznych przesłanek przemawiajacych za tym, iż modernizacja oczyszczalni jest wymagana w zwiazku z nie przestrzeganiem dopuszczalnych norm zawartosći poszczególnych skaładników w ściekach, jak również ze względu na ilośc przerabianych ścieków.
  Osoby zainteresowane odsyłam do stosownych dokumentów jakie można znaleźć na BIPie urzędu miasta:
  - obowiazujące Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego
  - Strategia Zrównoważonego Rozwoju Gminy Kazimierz Dolny z 2008r
  Pozdrawiam i życzę owocnej lektury dla samodzielnie myślących...
 • XYZ
  NIKT-Masz racje władze miasta Kazimierza nie myślą o sołectwach, tylko o biznesmenach.Modernizują oczyszczalnie aby nie śmierdziało na nowo otwartym stoku narciarskim.Tylko dla zamydlenia oczu mówi się o modernizacji oczyszczalni .Ale czego się nie robi dla kolegów-prawda?.
 • myszowaty
  Stanisław ty źle pytasz.Nie po co? Tylko dlaczego tak drogo. Suma remontu przekracza remont kościoła farnego.A rewitalizacja wzgórza zamkowego polega na wycince drzew zamontowaniu plastikowych poręczy i humusowaniu murów zamkowych.Trochę dziwne, nie prawda?
 • mix
  Studium to dokument mówiący o założeniach na okres kilkudziesięciu lat.W realiach kazimierskich powinien być praktycznie niezmieniany.Pani Jamiołkowska doskonale, to rozumiała i opracowała takie założenia.Tyle tylko,że zmieniono pewne założenia i plany co do przyszłości Kazimierza.Kazimierz Dolny ma być miastem turystycznym willowym ,a nie wyłącznie historycznym.Dlatego ówczesne założenia maja się nijak do obecnych realiów.Miasto potrzebuje pieniędzy i inwestycji.
 • Edek
  Nikogo nie interesuje jak wiele szamb płynie sobie do wąwozów to prawda , jestem za tym aby powstała Straż Miejska i pochodzili sobie od posesji do posesji i sprawdzili '' kwitki'' z wywozu szamb .
 • alfa
  drogi kazimierzaninie,pomyśl trochę czy twoje plany życiowe,finansowe zmieniły się choć trochę przez ostatnie 16 lat czy to co sobie kiedyś zaplanowałeś realizujesz dokładnie czy zycie nie wprowadza korekty w twoich planach jeśli nie to gratuluję.
 • NIKT
  Ta modernizacja to ściema oczyszczalnia wcale nie wymaga remontu i modernizacji, za te pieniądze należy wykonać kanalizację chociaż kilku sołectw, a nie kolesiom przygotowywać następną wielką inwestycję,bo ma rację Stanisław, że ścieki z szamb płyną w wąwozy, ale władzy przecież nie chodzi o mieszkańców tylko o "biznesmenów"!
 • kazimierzanin
  skoro studium opracowano w 1994 r i jest nieadekwatne do sytuacji to jak uzasadnia się potrzebę modernizacji? Przecież nowe dopiero powstanie. Czy może przepowiedział to jakiś szaman? I co oznacza częściowa modernizacja a skoro była częściowa to dlaczego aż tyle kosztowała?
 • stanisław
  proponuję wszcząć śledztwo dlaczego modernizuje się zamek i baszte ,główny podejrzany król kazimierz,nie mylić z hotelem,cyt.w obowiązującym studium oczyszczalnia wykorzystana jest w 24% to śmiech,bo studium opracowano w 1994roku to 15lat temu ,radny z gór który chce wszystko kontrolować to w 1994roku za potrzebą to chodził jeszcze za stodołę,dziś każdy pokój pod wynajm ma swoją toaletę i łazienkę,i nikt mnie nie przekona że oczyszczalnia z lat siedemdziesiątych po częściowej modernizacji nie wymaga inwestycji chyba tak myślą tylko ci co nie mają kanalizacji i pompują ścieki z pensjonatu do ziemi
 • kazimierzanin
  A który wąwóz jest następny do wybetonowania? Norowy już był to może teraz korzeniowy?
 • temida
  pijany z nad Grodarza-co wynika z tych organizacji?To martwe organizacje są tylko z nazwy.Wiem od znajomych ,ze np.TPK ma 300 członków,a na walnym nie było 15 osób ,więc trochę to przykre,organizacja ma 80 lat,nie prawda?
 • temida
  Co jeden KOWALSKI zrobi?tyle co swego czasu KILIAN~! A swoja drogą ciekawa jestem dlaczego burmistrz wcześniej nie uzasadnił potrzeby modernizacji oczyszczalni,i dlaczego nie zgłosił usterek dot poprzedniego remontu?
 • pijany znad Grodarza
  Za młoda. Zobacz:"Na terenie gminy Kazimierz Dolny prowadzą działalność liczne organizacje pozarządowe oraz inne o podobnym charakterze, które integrują mieszkańców oraz uzupełniają działania samorządu lokalnego. Należą do nich:

  Organizacje pożytku publicznego

  Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kazimierska Fara – [link wymoderowano]

  Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział w Kazimierzu Dolnym [link wymoderowano]

  Fundacja „Fundusz Lokalny Rozwoju Ziemi Kazimierskiej”

  Stowarzyszenia, towarzystwa, kluby, organizacje

  Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego - [link wymoderowano]

  Stowarzyszenie Dwa Brzegi – Kazimierz Dolny/Janowiec nad Wisłą – [link wymoderowano]

  Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów” – [link wymoderowano]

  Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym

  Kazimierska Konfraternia Sztuki

  Fundacja „Miasto Przyjazne Wszystkim” - zsamcik@wp.pl

  Rotary Club

  Bochotnickie Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego

  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Mięćmierz-Okale

  Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Skowieszynek - srws@onet.eu

  Ochotnicza Straż Pożarna w Kazimierzu Dolnym

  Kazimierski Klub Sportowy „Orły” w Kazimierzu Dolnym

  Fundacja Pomoc Rodzinie Pańskiej D.O.M.

  Klub Twórców Ludowych

  Unia Miasteczek Polskich (miasto Kazimierz Dolny jest członkiem organizacji)

  Lokalna Organizacja Rozwoju Przedsiębiorczości i Turystyki w Kazimierzu Dolnym „Moje Miasto Kazimierz”

  Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Karola Sicińskiego w Kazimierzu Dolnym – pttk_kazimierz_dolny@onet.pl
 • sąsiadka
  Masz racje Kazimierzak,to analogiczna sytuacja jak z basenami.W basenach Władzunia utopiła olbrzymie pieniądze,na głupi nierealny pomysł.Minęło 10 lat sytuacja identyczna i ten sam człowiek Grzegorz Dunia ze swoimi ludzi przeforsował pomysł jak wtedy też dunia z marcinkiem to też jego sprężyna chodź Szczypa był wtedy burmistrzem i jego wina również jest duża.
 • kazmierzak
  ciekaw jestem cz cała prawda odnośnie oczyszczalni ujży światło dzienne czy też będzie tajemnicą jak kazimierskie baseny.Pragnę zauważyć że w obydwu przypadkach zostały wydane olbrzymie pieniądze a efekty mizerne tak właśnie wydaje się nasze pieniądze...
 • mieszkanka
  ANKA-dzięki za info,właśnie znajomi mówili coś o 2 mln i nie do końca ogarnęłam zagadnienie-dzięki. Dobrze by było, aby szczegółowe informacje znajdowały się na BIP Urzędu Miasta.

Mapa

Informacje o mieście

Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Planujesz wyjazd Sylwestrowy 2021/2022? Szukasz korzystnego miejsca noclegowego? Daj się porwać szaleństwu sylwestrowej nocy. Sprawdź ofertę obiektów noclegowych, w których z radością przywitasz...
Pokaż stopkę