Tajemniczy fresk został odkryty

Skomentuj (20)

zobacz więcej (11)

Jesteście ciekawi jak wygląda kazimierski aptekarz Lichtson na fresku z 1915 roku? Odkryte niedawno malowidło oglądać można w Studio KZMRZ przy ulicy Nadwiślańskiej.

Spacerując po nadwiślańskim Miasteczku mogliśmy zauważyć plakaty o dość intrygującej treści: „Sensacja! W Kazimierzu Dolnym odkrycie fresku z 1915 r. !”. W miniony weekend w Studio KZMRZ mieszczącym się w kamienicy Lichtsona, gdzie malowidło odkryto pojawiło się wiele osób, które na własne oczy chciały się przekonać czy informacja jest prawdziwa. Robiono zdjęcia, nakręcano filmy a także przyglądano się z bliska ścianie, na której znajduje się fresk. Bo widok jest naprawdę niecodzienny.


- Pisaliśmy, że jest to wyjątkowe wydarzenie, bo na fresku Lichtson jest sportretowany dosyć odważnie – mówi Michał Stachyra, właściciel Studia KZMRZ. - Ma tatuaże i jest dosyć modnie ubrany, więc dla nas jest to naprawdę niesamowite wydarzenie, szczególnie jak na Kazimierz. Lichtson był uważany za starego aptekarza a okazał się być fajnym facetem. Dodatkowo okazuje się, że w tym budynku, w całej kamienicy można dokonać fajnych odkryć. Może się więc okazać, że w każdym miejscu w Kazimierzu może istnieć jakieś dzieło, zakryte warstwami farb.

Każdy, kto chciałby malowidło zobaczyć, może to zrobić. Oczywiście do momentu, aż konserwator się wypowie na ten temat, jak podkreśla właściciel studia.

- Mam nadzieję, że obudzi to wrażliwość ludzi na różne sytuacje – mówi Michał Stachyra. - Bo historia tego, jak i innych miast jest zapominana. Wyrzucamy stare, choć często cenne rzeczy, potrafimy zatynkować fresk, który ma 200 lat... Trzeba pamiętać, że żyjemy w otoczeniu historii, która jest bardzo ważna.

Nagranie video z odsłonięcia fresku można zobaczyć na facebooku.

Skomentuj


Dodane komentarze (11)

 • Maurycy z Bochotnicy
  A ja z uporem maniaka dopytuję, na jakim śmietniku wylądował ORYGINALNY napis "apteka"?
 • www
  O nie,niezdrowe to jest tworzenie mistyfikacji,to ma podłoże zaburzeń osobowosci itp. a nie komentowanie poczynań jakiegos "artysty?" Szkoda Kazimierza dla takich ludzi . Czekam na c.d moze jeszcze z rynny cos się wysypie np. zlote zęby Pana Lichtsona , "w ramach remontu oczywiście" ,ktory nie obejmuje Studia ale kto wie . A może fryzjerka za sciany tez odnajdze coś co wywola sensację np. Tupecik Pana Lichtsona "w ramach remontu " oczywiscie. Szkoda Kazimierza i tyle .
  • elo elo
   No więc całe to działanie odniosło sukces skoro tyle chce ci się wypisywać i aż tak się bulwersujesz, że piszesz o jakimś wstydzie itd. Ci co przyszli doskonale wiedzieli że to tylko taki happening dla draki.
   Dla Kazimierza to żadna szkoda - mieści się to w kolorycie miasteczka, a "fresk" się zamaluje i nikt o całej hecy nie będzie za rok pamiętał. Są straszne rzeczy w miasteczku które dzieją się na naszych oczach, niszczą, zabierają Kazimierz bezpowrotnie...
  • www
   Serio ? po co używasz słowa sukces? Ps . widac na zdjeciach ile świadomości w oczach mieli ci co tam poszli. A fresk musi obejrzeć konserwator 😁😂😂😂i dopiero się zamaluje . Chcesz to, to popieraj Ja nie muszę i nie chcę .
  • elo elo
   Ja nic nie popieram. Działanie było obliczone na słowotok i święte oburzenie takich jak ty. Więc się udało.
   Ja z oczu na zdjęciu nie jestem w stanie odczytać czyjejś świadomości. Gratuluje ci umiejętności paranormalnych...
  • www
   Coś się udalo?Jesli wiesz na co bylo obliczone działania ,to gratuluje ci umiejętności paranormalnych.
  • elo elo
   Dalej się wkręcaj. Pewnie sam myślałeś że to na serio... Dlatego teraz widzisz ten szczególny stan świadomości w oczach zgromadzonych. Widać że nie umiesz się bawić.
  • www
   SZOK! znam historię Kamienicy Lichtsona i znam historię tej części z nią zespolonej czyli tej gdzie ten "cud się objawil" i możesz być pewien ,że moja znajomość tego miejsca nie pozwolilaby uwierzyć tym bredniom . A gość nie wie czym przyciągnąć uwagę to kombinuje. I na tym koniec dyskusji, bo straszne rzeczy dzieją się w miasteczku a my tu o czymś takim.
 • www
  Znam się i dlatego mnie tam nie było.
  • elo elo
   Ale się niezdrowo podniecasz
 • Głupi
  Jest takie przysłowie "mądry pisze dla zabawy, głupi czyta- bo ciekawy".
 • szkoda gadać
  To nie jest naród na ten kraj. Wystarczy hasło: odkrycie, promocja, objawienie ( na drzewie, kominie,szybie) i już obłąkańcy lecą jak ćmy do lampy.
 • Przykro
  Mam nadzieję, że Pan Stachyra szybko i inteligentnie to odkręci, nazywając po imieniu to co zrobił a zrobil fresk fotograficzny . l nie byłoby w tym nic zlego gdyby nie ta data i sensacja i tłumy i niektórzy nawet zdjecia robili bo takie odkrycie .Oj żeby sie przejechal na tym oszustwie i to dobrze. "W ramach remontu" Przykro Pana gościć u nas Panie Stachyra.
 • pijany znad Grodarza
  Dowiedziałem się, że w 1915 roku tego budynku NIE BYŁO.

  hmm. Rozumiem, że 1 kwietnia można " oszukać", ale w lipcu NIE WYPADA. Muszę jednak przyznać, że lokal na tym zyska ilością ciekawskich, ale czy zyska finansowo ?.
 • Radny
  Podobny troszkę do Pana Burmistrza. Miła aparycja. W oczach zamyślenie z troską o Nas Wszystkich. Emanuje z nich cisza błękitu i anielskości.
 • www
  Dodam jeszcze ,ze to śmiechu warte . Wstyd ,Panie Stachyra .
  • elo elo
   Bo to ma być do śmiechu!
   Widać że nie znasz się na żartach. Może ten nie jest najwyższych lotów ale widać, że ta "mistyfikacja na niby" się udała skoro budzi takie emocje...
 • Ach ten wąsik !
  kombryg Siemion Michajłowicz Budionny
 • pijany znad Grodarza
  Niesamowite. Napiszcie o historii tego pomieszczenia. Ja nie wierzę , że ten fresk znajdował się . Wczesniej był tam sklep . Popytajcie byłego najemcę. Zreszta. Ja go zapytam, bo nie wytrzymam.
  • www
   @Pijany taka różnica ,że poprzedni wlasciciel/najemca tego lokalu nie byl malarzem tylko sklepikarzem .Bzdur,bzdura ,bzdura . "Do momentu ,aż konserwator się wypowie" Aha ! Pan Stachyra podpisując się pod remont Pana Samcika dodał zmyslonej historyjce odrobinę wiarygodności i tyle . Przykro tylko ,że Portal zgodzil się o tym napisac.

Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę