Sztuka huculska wciąż inspiruje

Skomentuj (1)

zobacz więcej (13)

W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów w ramach Dnia Wolnej Sztuki odbyły się warsztaty… malowania kafli.

Tradycyjnie, jak co roku Muzeum Nadwiślańskie wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Dzień Wolnej Sztuki. Tym razem wszyscy zainteresowani spotkali się w Oddziale Dom Kuncewiczów, gdzie odbyły się warsztaty zdobienia kafli motywami huculskimi. Bo to właśnie huculski piec zdobiący salon Domu Kuncewiczów stał się bohaterem tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki.

- Ciekawostką może być to, że Kuncewiczowie nigdy w tym piecu nie palili, mimo iż jest on do tego przystosowany – mówi Monika Januszek-Surdacka, kierownik oddziału Dom Kuncewiczów. – Jednak był on eksponatem już wtedy, gdy został przez Państwa Kuncewiczów „udomowiony”.

W zajęciach pod kierunkiem Jarosława Gosia z działu edukacji Muzeum Nadwiślańskiego wzięło udział kilkoro uczestników. Z wielką cierpliwością i wprawą – chociaż niektórzy twierdzili, że nie malowali od ponad 30 lat – przenosili motywy, początkowo na papier, a później na prawdziwe kafle piecowe.

Inspiracją był oczywiście huculski piec Kuncewiczów, który powstał według projektu Karola Sicińskiego z kafli przywiezionych z Huculszczyzny przez przyjaciela Kuncewiczów malarza Michała Borucińskiego.

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2021.
Pokaż stopkę