Symbole Dni Młodzieży w Kazimierzu

Skomentuj (5)

zobacz więcej (10)

Od ubiegłego roku pielgrzymują po całym kraju, odwiedzając wiele miast i sanktuariów. W poniedziałek pojawiły się również w Kazimierzu. Symbole Światowych Dni Młodzieży, bo to o nich mowa, mają przygotować wiernych do przyszłorocznego spotkania z papieżem w Krakowie.

Są dwa. Oba równie piękne, z bogatą tradycją. Krzyż Roku Świętego oraz Ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Podczas Światowych Dni Młodzieży są one obecne w miejscu spotkań z papieżem. Z kolei w okresie przygotowań do tego święta, pielgrzymują po kraju, który organizuje kolejne spotkanie młodych. Z tego powodu od kwietnia 2014 roku goszczą w Polsce, a od 21 sierpnia do 5 września w Archidiecezji Lubelskiej.

 

Jak podają organizatorzy przyszłorocznych ŚDM – „Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia. Do dziś krzyż był już obecny na wszystkich kontynentach, także w krajach doświadczanych wojnami i konfliktami. Młodzi niosą go zarówno do sanktuariów i miejsc wydarzeń religijnych, jak też tam, gdzie na co dzień potrzeba świadectwa wiary. Przy nim modlono się w miejscu zamachów na World Trade Center w Nowym Jorku i w Rwandzie borykającej się ze skutkami krwawej wojny domowej. Odwiedził siedzibę ONZ, ale też niewielkie szkoły, szpitale i więzienia”.

 

Z kolei „obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Po raz pierwszy na Światowych Dniach Młodzieży Matka Boża w tym wizerunku pojawiła się w roku 2000, kiedy kopię ikony umieszczono przy papieskim ołtarzu na Tor Vergata. Trzy lata później, podczas dnia młodzieży w wymiarze diecezjalnym, papież zachęcał młodych by, przez Maryję, jeszcze bardziej zbliżali się do Jezusa. To podczas tego spotkania papież powierzył młodym kopię ikony, by wraz z krzyżem wędrowała po świecie” – czytamy na oficjalnej stronie ŚDM w Krakowie

 

Poniedziałek w kazimierskiej parafii miał charakter podwójnego święta: nie dość, że goszczono wspomniane symbole, to w tym dniu wypadał również odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła, jednego z patronów parafii. W związku z tym, wierni mieli okazję wziąć udział w czuwaniu przy symbolach, Koronce do Bożego Miłosierdzia czy modlitwie różańcowej.

 

Jutro symbole Światowych Dni Młodzieży zostaną zawiezione do Wąwolnicy, skąd w pieszej pielgrzymce wierni zaniosą je do Nałęczowa. Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016 roku w Krakowie. Również w Kazimierzu każdy ma okazję włączyć się w to święto, o czym pisaliśmy tutaj.

 

Tekst i foto: Katarzyna Gurmińska

 

Skomentuj


Dodane komentarze (5)

 • Jan
  Zygmuś czemu ty wszystko przeliczasz na pieniądze. Czy to nie jest wspaniałe że w naszym kraju gościć będziemy młodzież z całego świata,która to wydarzenie zapamięta do końca życia.Większość młodzieży ,będzie mieszkać na kwaterach prywatnych i jestem pewny,że ten co będzie gościł pielgrzymów nie będzie liczył strat. Jestem przekonany,że to liczebnie wielkie spotkanie przyniesie owoce.Ty Zygmuś masz wolny wybór nie musisz wspierać tego święta.
 • cytata
  Marszalek P... religie sa dla ludzi bez rozumu...
 • pijany znad Grodarza
  Zdjęcie nr 3
 • Gosia
  Fakty przemawiają. Młodzież z całego świata pojawia się w jednym kraju, z własnej nieprzymuszonej woli. Warto to uszanować i wpierać.
 • zygmunt
  Ile wszyscy za to zapłacą? Nieświadomie bo biskupi i księża wymuszą na decydentach finansowanie z budżetu państwa. Mniej świadomie, bo księża będą więcej chcieli za pogrzeby, śluby i chrzty. Świadomie bo będą prosili o datki na ten chwalebny cel. Igrzysk olimpijskich nikt nie chce organizować, a coś takiego nasz mądry i światły kościół organizuje akurat w Polsce.

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę