Święcenie pokarmów w Kościele Farnym

Skomentuj (1)

zobacz więcej (14)

Kolorowe pisanki, kromka chleba, sól, chrzan, wędlina i babka domowego wypieku – to zawartość wielkanocnego koszyczka ze święconką. Wielka Sobota w Kościele Katolickim to dzień poświęcenia pokarmów.

W Wielką Sobotę Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym wypełniony był wiernymi – przez cały dzień odbywało się tu tradycyjne święcenie pokarmów.

W pięknych, kolorowych koszyczkach ustawianych tuż przy ołtarzu nie sposób było nie zauważyć tradycyjnych składników święconki: jajek – zapewniających płodność, wędliny - zapewniającej dostatek, zdrowie i płodność, chleba – gwarantującego dobrobyt i pomyślność, soli – bez której nie ma życia, chrzanu – wzmacniającego właściwości pozostałych potraw czy ciasta – będącego znakiem umiejętności i doskonałości. Były też zielone gałązki, kwiaty, baranki, kurczaczki i zajączki. Jako pomysłowość ludzi nie ma granic, nie brakowało także oryginalnych produktów, takich jak czekoladowe jajko z niespodzianką, kazimierski kogut czy też posiłek w słoiczku dla niemowlaka.

A co znalazło się w Państwa koszyczkach ze święconką? 

Skomentuj


Dodane komentarze (1)

Mapa

Zabytki

Kościół Farny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę