Stulecie Kazimierskiej Straży Pożarnej

Skomentuj (4)
Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna liczy sobie sto lat. Od roku 1906 chroni Miasteczko i okolicę przed pożarem, służy pomocą podczas powodzi i innych klęsk żywiołowych, a w czasie uroczystości religijnych i patriotycznych reprezentuje służby mundurowe.
Straż Ogniowa w Kazimierzu powstała na początku XX wieku z inicjatywy panów Ulanowskiego i Rucińskiego, którzy zainicjowali powstanie drużyny strażackiej w drewnianym w dużej części Miasteczku. Konna straż funkcjonowała w Kazimierzu z powodzeniem jeszcze na początku lat 60 - tych XX wieku, wkrótce jednak pojawił się w jej wyposażeniu pierwszy wóz bojowy marki Star 25. Dziś kazimierscy strażacy w razie potrzeby uruchamiają dwa wozy bojowe o łącznej pojemności 5 tys. litrów wody. Pod koniec bieżącego roku placówka doposażona zostanie o nowy wóz bojowy marki Renault o podobnej pojemności. Dzięki temu, że jako jedna z nielicznych jednostek w powiecie kazimierska OSP ma w swoim składzie 5 strażaków zatrudnionych na pełnym etacie, pełniących dyżur całodobowy, jest w stanie w ciągu kilku minut sformować grupę do wyjazdu. Średnio 40 razy w roku kazimierscy ochotnicy wyjeżdżają do pożarów, nie licząc wyjazdów do podtopień czy powalonych drzew.

Dziś w szeregach kazimierskiej OSP jest 55 strażaków, w tym 25 czynnych. Najstarszy z nich to Mundek Werman, rocznik 38, który w straży służy od 1956 r. Najważniejsze, że bycie strażakiem w Kazimierzu to powód do dumy i nie brakuje młodych, którzy są gotowi w każdej chwili biec do pożaru. Moda na bycie strażakiem nie przemija.

Kazimierska Ochotnicza Straż Pożarna sto lat istnienia odnotowała w roku ubiegłym, uroczystości rocznicowe zaplanowano jednak na wrzesień br. 16 września na kazimierskim rynku odbędzie się msza polowa, podczas której nastąpi poświecenie sztandaru, który następnie zostanie przekazany Kazimierskiej Straży Pożarnej. Z tej okazji wydana zostanie broszura na temat historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Kazimierzu.

Program uroczystości:

10.30 - msza święta na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym
11.30 - rozpoczęcie obchodów jubileuszowych i wręczenie sztandaru
12.30 - koncert orkiestry dętej z Opoki

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę