Stoki narciarskie przygotowują się do sezonu

Tegoroczny sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami. Otwarcia stoków nie mogą doczekać się zarówno miłośnicy jazy na nartach, jak i właściciele ośrodków. Jak będą funkcjonowały ośrodki w dobie pandemii? Na co musimy się przygotować wybierając się na stok? O tym – poniżej.
Kiedy kilka dni temu pojawiła się informacja, że w tym sezonie w związku z pandemią koronawirusa stoki narciarskie w Polsce będą zamknięte, zarówno właściciele ośrodków narciarskich, jak i narciarze, wstrzymali oddech. Ale jak to? Dlaczego? - pytano. Przecież to sport, uprawiany na świeżym powietrzu. Poza tym narciarze są ubrani szczelnie, od stóp do głów.

Na szczęście rządzący zmienili decyzję. Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin poinformował na Twitterze, że protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, a stoki będą zimą otwarte.
Właściciele stoków i narciarze odetchnęli z ulgą. Choć jak większość z nich przyznaje, mimo zapowiedzi rządu o zamknięciu ośrodków, nie przerwali przygotowań do otwarcia stoków. Bo jak mówią, do sezonu przygotowuje się przez cały rok, nie na kilka tygodni wcześniej.
Ośrodki narciarskie położone w Kazimierzu Dolnym i najbliższej okolicy także przygotowują się do otwarcia.
- Będziemy działać w ścisłym reżimie sanitarnym – mówi Marcin Świderski, właściciel Stacji Narciarskiej Kazimierz. - Choć u nas, w ośrodkach z wyciągami orczykowymi, nie zmieni się wiele w pracy wyciągów. Będą nas obowiązywały tylko obostrzenia dotyczące działalności gastronomicznej czy pracy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
Jak czytamy w wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, a przygotowanych we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, podczas korzystania z wyciągów i kolei linowych konieczne jest zasłonięcie ust i nosa. Wyciągi i koleje linowe będą mogły funkcjonować z przepustowością nominalną, w przypadku, gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno - narciarskiej.
Właściciele ośrodków narciarskich powinni podjąć działania pozwalających na zachowanie odstępów pomiędzy klientami w kolejce do wyciągu czy kolei linowej np. odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których mogą przebywać klienci itd.
Wśród zasad bezpieczeństwa epidemicznego w ośrodkach narciarskich pojawiają się też zapisy mówiące o tym, by podzielić tereny narciarskie na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie i punkty restauracyjne czy rozmieścić na terenie ośrodka narciarskiego stacji dezynfekujących z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości.
Zalecana jest także sprzedaż karnetów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach oraz umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej. Dodatkowe restrykcje dotyczą również wypożyczalni.
- Wypożyczalnia będzie działała w trybie ograniczonym – mówi Marcin Świderski. - Osoby chcące wypożyczyć sprzęt narciarski będą wchodziły do pomieszczenia pojedynczo, a kolejka będzie się znajdowała na zewnątrz. Sprzęt narciarski będzie dezynfekowany po każdym użyciu.
Spore zmiany dotyczą także punktów gastronomicznych, gdyż posiłki i napoje będą wydawane tylko na wynos. Mimo tych wszystkich zmian, właściciele ośrodków narciarskich już czekają na odpowiednią pogodę, by rozpocząć naśnieżanie.
- Jesteśmy przygotowani na rozpoczęcie sezonu. Czekamy tylko na odpowiednią pogodę i ruszamy z naśnieżaniem – mówi Kazimierz Antoń, właściciel Ośrodka Narciarsko – Snowboardowego w Rąblowie. - Na pewno będzie nieco trudniej niż w poprzednich latach, jednak nie przewiduję większych problemów w funkcjonowaniu ośrodka. Pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, trzymany będzie dystans, sprzęt narciarski będzie dezynfekowany a posiłki wydawane będą tylko na wynos.SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę