Silne kobiety Margarethe von Trotty

Margarethe von Trotta na Dwóch Brzegach. Niemiecka reżyserka będzie bohaterką tegorocznej retrospektywy zagranicznej.

Najpierw została twarzą nowego kina niemieckiego, potem porównywano ją z Ingmarem Bergmanem, a na końcu okrzyknięto ją „najważniejszą feministką w świecie kina”. Jakby jej jednak nie opisywać, nie ma wątpliwości, że Margarethe von Trotta jest jedną z czołowych reżyserek XX wieku. Wielki szacunek i talent artystyczny von Trotta odziedziczyła po rodzicach – jest córką pochodzącej z arystokratycznej rodziny Elisabeth von Trotty i malarza Alfreda Roloffa. Przez wiele lat była żoną Volkera Schlöndorffa, z którym utworzyła znakomity duet reżyserski, kręcąc m.in. w 1975 roku „Utraconą część Katarzyny Blum”. Ma na swoim koncie 40 lat kariery, ponad 20 filmów oraz niemal trzy razy tyle nagród i nominacji.

Margarethe von Trotta najczęściej opowiada o silnych, wyrazistych, często zasłużonych dla Niemiec i dla świata, kobietach. Oprócz wspomnianej opowieści o Katarzynie Blum, na Dwóch Brzegach będzie można zobaczyć dzieje słynnej niemiecko-żydowskiej filozof („Hannah Arendt”), poznać historię znanej frankońskiej benedyktynki („Wizja z życia Hildegardy z Bingen”), a także przyjrzeć się wpływowej działaczce ruchów robotniczych („Róża Luksemburg”). Równie przejmujące dramaty, ale tym razem o życiu fikcyjnych bohaterek, będzie można odnaleźć z kolei w „Obietnicy”, „Siostrach” i „Jestem inna, niż myślisz”.

Podczas tegorocznego festiwalu pokażemy również premierowo najnowszy film von Trotty „Die Abhandene Welt”. Uczestnicy Dwóch Brzegów będą mogli go zobaczyć jako pierwsi w Polsce.

 

9. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi potrwa od 1 do 9 sierpnia. Do zobaczenia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu!


Źródło: Dwa Brzegi

 

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2020.
Pokaż stopkę