Są wizytówką Miasteczka

Skomentuj (10)

zobacz więcej (11)

O podsumowaniach, ale i o planach na przyszłość rozmawiali członkowie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego w Kazimierzu Dolnym podczas corocznego spotkania.

Jak co roku, w pierwszych dniach lutego w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki spotkali się członkowie Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego, by podsumować miniony rok i poczynić pewne plany na rok bieżący. W spotkaniu uczestniczyli też zaproszeni goście, a wśród nich m.in. dyrektor KOKPiT – Mariusz Płoszaj Mazurek i burmistrz Kazimierza Dolnego – Andrzej Pisula.

- Mam nadzieję, że nasza działalność będzie się coraz bardziej rozwijała – mówi Małgorzata Urban, prezes Klubu Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego. – Z roku na rok jest nas coraz to więcej, z czego bardzo się cieszę.

Spotkania twórców są już tradycją. A omawianych spraw jest coraz więcej, bo i działalność klubu stale się rozrasta. Kazimierscy twórcy są obecnie nieodłącznym elementem Miasteczka, widoczni na wszystkich kiermaszach i większości imprez.

- Jesteście stowarzyszeniem, którym naprawdę można się pochwalić i zawsze Was widać – mówi Andrzej Pisula, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Jesteście bardzo zaangażowani w swoją pracę, co przekłada się na wytwory waszej pracy a jednocześnie na promocję naszego miasta, bo jesteście obecni wszędzie tam, gdzie są różnorodnego rodzaju wydarzenia. Turyści przyjeżdżający do takich miast jak Kazimierz Dolny szukają niekonwencjonalnych pamiątek, które zostały wytworzone przez ręce ludzkie, nie w fabryce czy manufakturze. Bardzo się cieszę, że mamy takie stowarzyszenie, które w ten sposób promuje twórczość, będąc jednocześnie wizytówką miasta.

W spotkaniu wzięli również udział członkowie Samorządu Mieszkańców: Romana Rupiewicz, przewodnicząca Samorządu i Krzysztof Walewski, którzy w nawiązaniu do tworzonego właśnie programu rewitalizacji miasta, mają pomysł na włączenie do tego procesu kazimierskich twórców.

- Pomyślałam, że czas zacząć promować Kazimierz produktami lokalnymi, które mogą świadczyć o historii tego miejsca i o jego tożsamości, o naszej bardzo bogatej kulturze, która wyrasta przecież z dwudziestolecia międzywojennego, wprost ze szkoły im. Jana Koszczyca Witkiewicza – mówi Romana Rupiewicz. – Postanowiliśmy zrobić szereg różnorodnych działań, do których chciałabym Państwa serdecznie zaprosić.

W pierwszych dniach kwietnia, w siedzibie oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Pamiątka z Kazimierza – Wzornictwo dla Kazimierza”. Wystawa ta będzie następstwem konkursu na opracowanie produktu bądź usługi promującej Kazimierz Dolny pod tym samym tytułem, ogłoszonym właśnie przez Urząd Miasta.

- Chciałabym, żeby te produkty Państwa stały się taką inspiracją dla produkowania pamiątek kazimierskich, nawet na większą skalę – mówi Romana Rupiewicz. -  Na wystawie chcielibyśmy pokazać historię, tradycję i coś zupełnie współczesnego, stąd pomysł zaproszenia do tego przedsięwzięcia studentów wydziału wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zupełnie nowym i bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie marki Kazimierz Dolny o nazwie Spichlerz Kazimierski. W nawiązaniu do Kredensu Krakowskiego, który obecnie jest marką znaną w całej Polsce a także poza jej granicami, a niegdyś był niewielką firmą produkującą lokalne produkty spożywcze. Jest to dopiero zalążek pomysłu, jednak gdy tylko pojawi się więcej informacji, na pewno do tego tematu powrócimy.

Skomentuj


Dodane komentarze (8)

 • Czasem wpadający
  Z Kazimierza jako gościniec przywożę krówki kazimierskie oraz powidła śliwkowe z firmy Moje Owoce. Fajnie by było, gdyby tego rodzaju produkty znalazły się w tym sklepie. Wszyscy obdarowani bardzo je sobie chwalą.
 • Zainteresowana turystka
  Myślę, że w ofercie takiego sklepu powinny być także zróżnicowane lokalne produkty spożywcze. Sklep taki powinien mieć także swoją siedzibę stacjonarną w Kazimierzu, żeby turyści mogli wywozić ze sobą prawdziwe kazimierskie pamiątki. Tylko wtedy poznają markę Kazimierski Spichlerz i będą regularnie dokonywać zakupów przez Internet. Droga do sukcesu jest długa i kręta, ale warto nią pójść. Powodzenia:-)
 • O raju
  Generalnie fajny pomysł ale średnio ciekawy asortyment w tym sklepie i bardzo duże ceny zwłaszcza za biżuterię.
  • Zosia
   Bo to rękodzieło. Taniej znajdziesz w sklepie "wszystko po 5zł" albo u Chińczyka
 • Krzysztof Walewski
  Drodzy Państwo cieszymy sie, że podoba sie mieszkańcom nasz pomysł. Marka Spichlerz Kazimierski juz powstała. Otworzylismy sklep internetowy spichlerzkazimierski.pl i mamy juz pierwsze produkty, pracujemy jeszcze nad szatą graficzną. Wierzymy, że spotkamy sie z odpowiedzią mieszkańcow i wspólnymi siłami zbudujemy " Spichlerz Kazimierski"
  • Romana Rupiewicz
   A ja ufam, że rewitalizacja przyniesie nowe lokale usługowe, a sklep internetowy będzie miał swoją pierwszą siedzibę. Może i kiedyś powołamy spółdzielnię socjalną, i stworzymy nowe miejsca pracy :) Odwagi Krzysztof!
 • Lolek
  Oby tylko budowa marki "Spichlerz Kazimierski" doczekała się realizacji, żeby nie skończyło się na dyskutowaniu... Taka marka jest tym, co najbardziej potrzebne jest Kazimierzowi, teraz i w przyszłości.
 • Paweł
  No jasne, że są wizytówką skoro nawet program "Kreatywni" się nimi zainteresował
 • Jacek
  Najciekawszy jest pomysł z wypromowaniem marki kazimierskiej - nareszcie! Ile można patrzeć na stragany pełne - również badziewia - niezwiązane kulturowo z miejscem. Kazimierz zyska na tym prestiż i nie tylko kogut będzie jego symbolem. Rękodzielnicy zostaną docenieni.
 • Ruda
  Świetnie w końcu nasi twórcy kazimierscy przepiękne rzeczy robią.

Mapa

Kultura

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę