Rynek stanął w godzinie W

zobacz więcej (12)

Kazimierz stanął w godzinie W. Miejscowi i turyści uczcili pamięć powstańców warszawskich w 75. rocznicę zrywu wolnościowego.

Punktualnie o godzinie 17.00 na rynku zawyła syrena. Cały rynek stanął na baczność. W hołdzie Warszawie. 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Chcemy przypomnieć, że 75 lat temu w jakże bliskiej nam Warszawie zaczęło się powstanie. Chcemy upamiętnić tych w większości młodych ludzi, którzy pragnęli wolności – powiedział Marcin Pisula, organizator uroczystości, przypominając jednocześnie, że w tym roku okrągłej rocznicy powstania warszawskiego towarzyszy także okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej, co ściśle się ze sobą łączy.

- W latach 20. XX w. we Włoszech zaczął się faszyzm. W latach 30. w Niemczech pojawiła się jeszcze skrajniejsza forma – nazizm. To zło, kiedy jeden człowiek uważał, że jest lepszy od drugiego człowieka, że jedna rasa jest lepsza od drugiej, że trzeba niszczyć tych, co myślą inaczej – to zło doprowadziło do tego, że Niemcy hitlerowskie zaatakowały Polskę. Tyle krzywd tu się wydarzyło. Przypominamy w Kazimierzu krwawą środę, przypominamy mord kazimierskich Żydów, zbrodnie wobec Polaków na Wołyniu. To wszystko tam się zaczęło i naprawdę trzeba czuwać nad tym, żeby nigdy więcej zło się nie powtórzyło - mówił Marcin Pisula.

Powstańczym piosenkom towarzyszyło wzruszenie. Niektórzy ukradkiem ocierali łzy. Nigdy więcej. Nigdy więcej wojny. Także tej między nami. Naprawdę.

Relacja z upamiętnienia na Facebooku>>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę