Rynek stanął w godzinie W

zobacz więcej (12)

Kazimierz stanął w godzinie W. Miejscowi i turyści uczcili pamięć powstańców warszawskich w 75. rocznicę zrywu wolnościowego.

Punktualnie o godzinie 17.00 na rynku zawyła syrena. Cały rynek stanął na baczność. W hołdzie Warszawie. 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Chcemy przypomnieć, że 75 lat temu w jakże bliskiej nam Warszawie zaczęło się powstanie. Chcemy upamiętnić tych w większości młodych ludzi, którzy pragnęli wolności – powiedział Marcin Pisula, organizator uroczystości, przypominając jednocześnie, że w tym roku okrągłej rocznicy powstania warszawskiego towarzyszy także okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej, co ściśle się ze sobą łączy.

- W latach 20. XX w. we Włoszech zaczął się faszyzm. W latach 30. w Niemczech pojawiła się jeszcze skrajniejsza forma – nazizm. To zło, kiedy jeden człowiek uważał, że jest lepszy od drugiego człowieka, że jedna rasa jest lepsza od drugiej, że trzeba niszczyć tych, co myślą inaczej – to zło doprowadziło do tego, że Niemcy hitlerowskie zaatakowały Polskę. Tyle krzywd tu się wydarzyło. Przypominamy w Kazimierzu krwawą środę, przypominamy mord kazimierskich Żydów, zbrodnie wobec Polaków na Wołyniu. To wszystko tam się zaczęło i naprawdę trzeba czuwać nad tym, żeby nigdy więcej zło się nie powtórzyło - mówił Marcin Pisula.

Powstańczym piosenkom towarzyszyło wzruszenie. Niektórzy ukradkiem ocierali łzy. Nigdy więcej. Nigdy więcej wojny. Także tej między nami. Naprawdę.

Relacja z upamiętnienia na Facebooku>>>

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zaplanuj razem z nami świąteczny wyjazd do dowolnego miejsca w Polsce. Poznaj oferty specjalne noclegów na Wigilię i Boże Narodzenie 2023.
Pokaż stopkę