Rudolf Buchalik zasłużony dla Kazimierza

Rada Miejska na wrześniowym posiedzeniu uchwaliła przyznanie tytułu Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny pośmiertnie dla architekta Rudolfa Buchalika.

Pochodzący ze Śląska Rudolf Buchalik związał się z Kazimierzem w latach 70 i odcisnął tu swój ślad. Według jego projektów powstało tu około 60 domów. Spod jego ręki wyszło również blisko 300 portretów mieszkańców i bywalców Kazimierza i Mięćmierza, którzy przewinęli się przez jego pracownię na przestrzeni lat 1977-1996.

- Jego dom w Mięćmierzu był zawsze otwartym, pełnym życia miejscem integracji rdzennych mieszkańców i przybyszów z całej Polski, a nawet świata. Dla wielu z nas był sąsiadem – wodzirejem, jego pracownia pełniła rolę lokalnego centrum kultury, a on sam cieszył się ogólną sympatią i podziwem – wspomina Bartłomiej Pniewski.

Dziełem jego życia okazało się jednak projektu rekonstrukcji Kresowego Miasteczka na Szlaku Kultur w Biłgoraju, gdzie spędził ostatnie lata swego życia.

Decyzję o przyznaniu tytułu Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny dla architekta Rudolfa Buchalika Rada Miejska w Kazimierzu podjęła jednogłośnie.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2023! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Pokaż stopkę