Rudolf Buchalik zasłużony dla Kazimierza

Rada Miejska na wrześniowym posiedzeniu uchwaliła przyznanie tytułu Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny pośmiertnie dla architekta Rudolfa Buchalika.

Pochodzący ze Śląska Rudolf Buchalik związał się z Kazimierzem w latach 70 i odcisnął tu swój ślad. Według jego projektów powstało tu około 60 domów. Spod jego ręki wyszło również blisko 300 portretów mieszkańców i bywalców Kazimierza i Mięćmierza, którzy przewinęli się przez jego pracownię na przestrzeni lat 1977-1996.

- Jego dom w Mięćmierzu był zawsze otwartym, pełnym życia miejscem integracji rdzennych mieszkańców i przybyszów z całej Polski, a nawet świata. Dla wielu z nas był sąsiadem – wodzirejem, jego pracownia pełniła rolę lokalnego centrum kultury, a on sam cieszył się ogólną sympatią i podziwem – wspomina Bartłomiej Pniewski.

Dziełem jego życia okazało się jednak projektu rekonstrukcji Kresowego Miasteczka na Szlaku Kultur w Biłgoraju, gdzie spędził ostatnie lata swego życia.

Decyzję o przyznaniu tytułu Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny dla architekta Rudolfa Buchalika Rada Miejska w Kazimierzu podjęła jednogłośnie.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2020 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2020.
Pokaż stopkę