Zmarł Rudolf Buchalik

28 czerwca w Biłgoraju zmarł nagle Rudolf Buchalik architekt związany z  Mięćmierzem, gdzie swego czasu mieszkał, i Kazimierzem Dolnym, gdzie według jego projektów powstało około 60 obiektów mieszkalnych i użytkowych.

Rudolf Buchalik, architekt, artysta plastyk. Urodzony w 1942 roku w Siemianowicach Śląskich. Od lat siedemdziesiątych związany z okolicami Kazimierza, gdzie zrealizowano około 60 obiektów mieszkalnych i użytkowych według jego projektów.  Jego dom w Mięćmierzu był zawsze otwartym, pełnym życia miejscem integracji rdzennych mieszkańców i przybyszów z całej Polski, a nawet świata.

Dla wielu z nas był sąsiadem – wodzirejem, jego pracownia pełniła rolę lokalnego centrum kultury, a On sam cieszył się ogólną sympatią i podziwem. Okres od połowy lat 70-tych do połowy lat 90-tych to najgorętszy czas rozwoju życia artystycznego i towarzyskiego w Miasteczku, to czas masowego osiedlania się tutaj prężnego środowiska twórców (różnych dziedzin sztuki, nie tylko malarzy), którzy swoje dotychczasowe częste pobyty w Kazimierzu w roli bywalców zamieniali na całoroczne własne siedziby plenerowe. To był czas wielu wspaniałych postaci nadających ton kazimierskiemu życiu artystycznemu. Rudolf należał do czołówki tego środowiska.

Najwyższym dowodem przyjaźni i zaufania, jakim się cieszył wśród lokalnej społeczności, bylo powierzenie mu przez mieszkańców funkcji sołtysa wsi Mięćmierz-Okale w latach 1991-93.

Jednym z najciekawszych dzieł życia Rudolfa pozostanie stworzenie galerii blisko 300 portretów mieszkańców i bywalców Kazimierza i Mięćmierza, którzy przewinęli się przez Jego pracownię na przestrzeni lat 1977-1996. Rysowane z niezwykłą lekkością stanowią doskonałą dokumentację życia środowiska artystycznego tamtych lat. Powstał w ten sposób niezwykły zapis.

Po kilku latach przed Rudolfem stanęła życiowa szansa, kiedy zaproszony został do realizacji niezwykłego projektu rekonstrukcji Kresowego Miasteczka na Szlaku Kultur w Biłgoraju.

Nikt tak jak On nie potrafiłby odtworzyć piękna kresowej drewnianej architektury, Rudolf ostatnie lata życia spędził w Biłgoraju, pracując nad największym i najważniejszym dziełem życia.

Miasteczko na Szlaku Kultur powstało i będzie główną atrakcją turystyczną Biłgoraja i jedną z najciekawszych we Wschodniej Polsce.

A my, mieszkańcy Kazimierza i Mięćmierza, podziwiając dorobek zawodowy i artystyczny Rudolfa, wspominać Go będziemy jako duszę towarzystwa, dobrego sąsiada i wspaniałego człowieka, który współtworzył mit naszego Miasteczka jako kolonii artystycznej.

 

Tekst: Bartłomiej Pniewski


SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-12 listopada 2019 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2019.
Pokaż stopkę