Razem można więcej!

O różnorodnych problemach, ale i ciekawych pomysłach, które można by zrealizować w Miasteczku rozmawiali kazimierscy przedsiębiorcy podczas spotkania z burmistrzem.

Zarząd Stowarzyszenia Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym zorganizował spotkanie, w którym uczestniczyli właściciele firm z terenu gminy a także burmistrz Miasteczka – Artur Pomianowski. Sala w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki wypełniła się różnorodnymi pomysłami, ale i prośbami o rozwiązanie problemów, których w Miasteczku jest naprawdę dużo.

- Spotykamy się już niejako po sezonie turystycznym i choć na podsumowania jest jeszcze za wcześnie, chciałbym wiedzieć, jakie są Państwa oczekiwania? Jakie macie Państwo pomysły na Kazimierz? A ja chętnie się w to włączę i może wspólnie uda nam się wykonać kilka kroków, dzięki którym nasze miasto będzie pozytywnie odbierane przez turystów.  A to z kolei przyniesie korzyści zarówno przedsiębiorcom, jak i miastu – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego.

Przedsiębiorcy mieli wiele pytań i uwag. Część z nich dotyczyła problemów dnia codziennego, braku oświetlenia w poszczególnych miejscach, koszy na śmieci przy najbardziej uczęszczanych trasach spacerowych czy też ławek np. na ulicy Senatorskiej. Zgłoszony został też problem braku wyznaczonych tras rowerowych i prośba, o uwzględnienie ich przy planowaniu kolejnych inwestycji drogowych.

Jedna z uczestniczek spotkania zwróciła uwagę na to, że Kazimierz Dolny jest zupełnie nieprzygotowany na odwiedziny osób niepełnosprawnych. Problem ten poruszany jest od wielu lat i choć prowadzono wiele rozmów na ten temat i są miejsca, które udało się odpowiednio przystosować, najważniejsze zabytki i miejsca najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających, dla turystów niepełnosprawnych nadal pozostają niedostępne.

- Nadal nie ma kalendarza imprez – mówi Monika Kubiś – Arbuz. -  Nie ma żadnej informacji o tym, co i gdzie można zobaczyć.

Przedsiębiorcy zaproponowali też, by w przyszłym roku wcześniej przeprowadzić odkomarzanie. Kolejnym tematem omawianym podczas spotkania był problem ściągalności opłaty miejscowej. Jak tłumaczył burmistrz miasta, w tym roku do tej pory wpłynęło ok. 60 tys. zł. Urzędnicy zakładali, że będzie to trochę większa kwota, sięgająca nawet 100 tys. zł.

- Noszę się z takim zamiarem, byśmy stworzyli specjalne subkonto, gdzie wpływały będą środki z opłaty miejscowej – mówi burmistrz Artur Pomianowski. - Żebyście Państwo wiedzieli, jakiego rzędu są to pieniądze, na jakim etapie ta opłata miejscowa jest ściągalna a jednocześnie abyśmy wspólnie decydowali, na co te środki przeznaczyć. Może to być np. zakup kwiatów, wydruk map i przewodników, remonty chodników czy dodatkowe latarnie. Wszystko to możemy wspólnie ustalać.

Zdaniem przedsiębiorców w Kazimierzu powinny zostać ujednolicone szyldy, które obecnie w niektórych miejscach wręcz odstraszają ludzi. Z aprobatą uczestników spotkania spotkał się pomysł umieszczenia przy wjeździe do miasta odpowiednio zaprojektowanej tablicy o treści „Kazimierz wita”.

Zarówno przedsiębiorcy, jak i burmistrz Miasteczka byli zgodni co do tego, że w minionych miesiącach nie sprzyjała Kazimierzowi prasa. Zainteresowanie mediów było duże, jednak sposób, w jaki przedstawiano miasto, nie wpłynął korzystnie na jego wizerunek.

- Nas co chwilę pytają turyści o betonowanie wąwozu – mówi jedna z uczestniczek spotkania. - Takie informacje pojawiające się w mediach nie zachęcają ludzi do przyjazdu tutaj. Wręcz przeciwnie. Ludzie odczytują to tak, jakbyśmy ich tu nie chcieli. A to przecież nie jest prawdą.

Tak więc kolejnym pomysłem na wspólne działania kazimierskich przedsiębiorców i magistratu ma być promocja miasta. Na różne sposoby. W mieście mogą pojawić się np. ławki sponsorowane przez przedsiębiorców, np. z logo danej firmy czy też donice z kwiatami ufundowane przez właścicieli kazimierskich firm.

 

Razem przecież można więcej!

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę