Szlakami Rajdu Adalbertowego

zobacz więcej (13)

Młodzież szkolna, studenci i dorośli, z których najstarszy liczył sobie 88 lat – w sumie około 200 uczestników XXIII Rajdu Adalbertowego spotkało się na ognisku kończącym imprezę przy spichlerzu Pielaka w Kazimierzu Dolnym.

Rajd Adalbertowy jak zwykle od ponad 20 lat popularyzuje urokliwe zakątki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Kazimierzu Dolnym, które jest organizatorem imprezy, zaplanowało 3 trasy – dwie piesze: spod pałacu książąt Czartoryskich w Puławach i z dworca PKP „Puławy Drewniane” – oraz rowerową: pętlą z Bochotnicy przez Nasiłów, Sadłowice, Górę Puławską, Puławy, Parchatkę – do Bochotnicy. Wszystkie trasy tradycyjnie zbiegały się w Kazimierzu.

 

W tym roku rajd upamiętniał dwie rocznice – obie nie najbardzie j szczęśliwe – w tym roku bowiem mija 200 lat od wyprawy Napoleona na Moskwę w 1812 i 70 lat od akcji pacyfikacyjnej na Powiślu – tzw. Krwawej Środy.

 

Tym razem pogoda szczególnie dopisała, sprzyjając wiosennemu spacerowi i poznawaniu okolicy.

- Od nas co roku w tym rajdzie idzie młodzież, nawet do 50 osób – mówi Grażyna Pawłowska – Szkutnik z Gimnazjum w Wilkowie. – W tym roku jest nas mało, gdyż nasi uczestnicy to przeważnie młodzież z trzecich klas, a teraz jest czas przed jest przed egzaminami, do których się przygotowuje, stąd grupa jest znacznie mniejsza.

Rajd tegoroczny dzięki udziałowi w nim studentek z Ukrainy, okazał się imprezą międzynarodową, co podkreślał przewodnik grupy wyruszającej spod pałacu książąt Czartoryskich dr Andrzej Pawłowski.

- Oczekujemy pięknych widoków i ciekawych informacji – mówią Kateryna Łuczuk i Iwanna Gusak z Łucka na Ukrainie – studentki Turystyki i Rekreacji Wyższej Szkoły Społeczno – Przyrodniczej w Lublinie, które w rajdzie uczestniczą po raz pierwszy.

Uczestnicy imprezy w tej kwestii na pewno mogli się czuć usatysfakcjonowani. Dr Andrzej Pawłowski jeszcze w puławskim parku zatrzymywał się co chwilę, opowiadając o ciekawostkach Zespołu Parkowo – Pałacowego w Puławach.

- Izabela Czartoryska zgromadziła znakomitą kolekcję malarstwa zachodnioeuropejskiego. Właściwie największe dzieło, jakie mamy w zbiorach polskich, to słynna „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Ona właśnie była eksponowana w tym domu – mówi dr Andrzej Pawłowski, wskazując na Dom Gotycki. – A za chwileczkę podejdziemy do pierwszego muzeum w Polsce – muzeum o charakterze narodowym, które księżna Izabela Czartoryska na początku XIX w. stworzyła w Świątyni Sybilli.

Niestety obiekty, które były przedmiotem zainteresowania uczestników rajdu, na razie z powodu remontu są niedostępne, ale na szczęście opowiadane z niezwykłą swadą i znawstwem historie dr Andrzeja rekompensowały ten niedostatek.

Jak się przygotować do rajdu, żeby na trasie dotrzymać kroku innym jego uczestnikom?

- Nie oszczędzam się, odkąd mam bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną – chodzę pieszo – śmieje się Stefan Krzewiński – przewodnik turystyczny z Koła Przewodników Terenowych im. XX Czartoryskich w Puławach, najstarszy uczestnik rajdu. –Druga sprawa – dużo jeżdżę na rowerze – ok. 3,5 tys. km do czterech na rok. Jak mam dobry nastrój to 30 – 40 km dziennie, jak słabszy – to 20 km. A poza tym mam codzienne mały rozruch gimnastyczny. Codziennie. – podkreśla pan Krzewiński. – Wtedy ma się wytrzymałość i sprawność fizyczną. Wtedy ma się kondycję. Ale to trzeba robić systematycznie. Tego się nie kupuje – to się tylko zdobywa.

Kondycja to jedno, ale nie należy też zapominać od odpowiednim wyposażeniu na trasie.

- Zawsze mam ze sobą wygodne buty, najczęściej adidasy, ortalion na wypadek, gdyby padał deszcz i to zupełności wystarczy, by w spokoju przejść trasę rajdu – mówi Mariola Chodoła z LO im. S. Żeromskiego w Nałęczowie, która w rajdzie uczestniczy po raz czwarty.

Na szczęście ortaliony tym razem okazały się niepotrzebne. Uczestnicy rajdu przy pięknej pogodzie pokonali rajdowe szlaki, by w końcu odpocząć przy ognisku przy spichlerzu Pielaka w Kazimierzu, gdzie zbiegały się wszystkie trasy. Tu też była okazja popisać się wiedzą na temat osobliwości Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, o których na trasach opowiadali przewodnicy.


Wyniki konkursu wiedzy o Kazimierzu i okolicach:

  • w kategorii szkoła podstawowa:

I miejsce - Amanda Kazanowska SP Rzeczyca

II miejsce Andrzej Domagała SP nr 3 Puławy oraz Kazio Ruciński SP Kazimierz Dolny

  • w kategorii gimnazjum:

I miejsce Justyna Makolus Karczmiska

II miejsce Patryk Sulima Kazimierz Dolny

 

Do zobaczenia za rok!

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę