Rajd Adalbertowy po raz dwudziesty ósmy

zobacz więcej (12)

Dwudziesty ósmy raz na trasy Kazimierskiego Parku Krajobrazowego wyruszyli uczestnicy Rajdu Adalbertowego, by spotkać się przy Spichlerzu Pielaka.

Ponad 250 osób z Kazimierza, Karczmisk, Opola Lubelskiego, Puław czy Bełżyc wzięło udział w 28. Rajdzie Adalbertowym organizowanym przez kazimierski Oddział PTTK. Wędrówka po szlakach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego zakończyła się wspólnym ogniskiem przy Spichlerzu Pielaka na ul. Puławskiej.

Trasy rajdu rozpoczynały się w różnych punktach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – wszystkie kończyły się w jednym miejscu w Kazimierzu.

- Szliśmy  z Dobrego szlakiem nadwiślańskim – niebieskim – mówią przewodnicy PTTK Tomasz Nadolski i Marcin Lis. – Zaletą tej trasy były przede wszystkim piękne widoki na dolinę Chodelki na dolinę Wisły, Janowiec, na Krowią Wyspę. Uwzględnialiśmy walory rzeki Wisły, jako że rok 2017 jest rokiem rzeki Wisły.

Młodzież z Kazimierza szła w kierunku Mięćmierza. Grupę tę pod opieką Lucyny Kowalczyk prowadził z mapą jej podopieczny Kacper Kluziak z klasy piątej Szkoły Podstawowej.

- Najładniejszy był widok z punktu widokowego przy wiatraku w Mięćmierzu. Widać było Wisłę i zamek w Janowcu – mówi Kacper Kluziak. –  Najtrudniej było schodzić z Albrechtówki, było dużo korzeni, ale na szczęście nikt się nie wywrócił.

Odkryciem dla grupy ze Skowieszynka, którą prowadził przewodnik Ryszard Bałabuch, był jeden z wąwozów, który rozpoczyna się przy obwodnicy w Bochotnicy i wychodzi na Górach Trzecich w Kazimierzu.

- To piękny wąwóz, którego nazwy nie znamy – mówi Ewa Wolna opiekun dzieci ze Skowieszynka. – Piękny ze względu na roślinność: zawilce, skrzyp zimozielony, gdzieniegdzie widać było nawet jeszcze przylaszczki.

Rajd Adalbertowy – w tym roku dwudziesty ósmy – organizowany jest już – z przerwami – od 30 lat. Jego inicjatorem był Wojciech Piądłowski.

- To nasza najważniejsza impreza, jaką organizujemy jako PTTK w Kazimierzu razem z zaprzyjaźnionymi kołami – mówi Marcin Pisula prezes kazimierskiego oddziału PTTK. – Spotykamy się na szlakach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, aby poznawać piękno naszej małej ojczyzny.

Rajd zakończył konkurs wiedzy na temat Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i wspólne ognisko.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę