„Przyborowa etiuda” w Teatrze Klepisko!

zobacz więcej (22)

Spotkania z profesjonalnymi aktorami i twórczością Jeremiego Przybory mają za sobą uczestnicy cyklu warsztatów improwizacyjno-teatralnych, które odbyły się w Teatrze Klepisko. Za nami zaś Wielki Finał tychże warsztatów. Było wspaniale!

„Przybory Przybory” to cykl warsztatów improwizacyjno-teatralnych dla młodzieży z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym z gminy Kazimierz Dolny, łączących sztukę improwizacji z warsztatem aktorsko-teatralnym. Organizatorem warsztatów była Fundacja Klepisko, zaś partnerami: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku, Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu Dolnym (mieszcząca się w Dąbrówce), Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym. Projekt „Przybory Przybory” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
W roli warsztatowców wystąpili: Paweł Banaszczyk, Szczepan Głodzik i Jan Wawrzyniec Tuźnik. Po wielu godzinach ćwiczeń nadszedł czas na Wielki Finał i przedstawienie widzom nabytych umiejętności. Miało to miejsce w sobotnie popołudnie, w Teatrze Klepisko w Skowieszynku. 
W programie zaplanowano krótką relację wideo z prowadzonych zajęć, „Przyborową etiudę”, czyli formę teatralną opartą na twórczości Jeremiego Przybory, przygotowaną podczas warsztatów przez młodzież pod okiem reżyserskim Jana Wawrzyńca Tuźnika, etiudę improwizowaną bazującą na technikach teatru improwizowanego, przekazywanych przez Pawła Banaszczyka i Szczepana Głodzika podczas warsztatów oraz spektakl profesjonalnego Teatru Impro z Lublina w wykonaniu prowadzących: Pawła Banaszczyka i Szczepana Głodzika. Było upalnie, profesjonalnie i zabawnie. A do tego po prostu swojsko. I chyba właśnie o to organizatorom chodziło.

- Zaprosiliśmy do współpracy placówki oświatowe z terenu gminy Kazimierz Dolny na warsztaty teatralne i improwizacji – mówi Jan Wawrzyniec Tuźnik. - Młodzież była bardzo zaangażowana i co mnie bardzo cieszy, przyszły tu także np. dzieciaki ze Skowieszynka, które brały już kiedyś udział w prowadzonych przez nas warsztatach. Są one już pewnego rodzaju weteranami, czują się tu jak u siebie... Bardzo, bardzo mnie to cieszy, bo z taką myślą zakładałem pięć lat temu Teatr Klepisko.
Wydarzenie zorganizowane zostało w 15. rocznicę śmierci Jeremiego Przybory – wybitnego polskiego poety-satyryka oraz reformatora teatru. W oparciu o teksty autorstwa Przybory, zakorzenione w polskiej kulturze oraz podstawy warsztatu aktorskiego poznane przez młodzież podczas zajęć w Teatrze Klepisko powstała „Przyborowa etiuda”, która zachwyciła zebraną w Skowieszynku publiczność.
- W warsztatach w sumie wzięło udział 26 osób z pięciu szkół z terenu gminy Kazimierz, w wieku 14-16 lat – mówi Diana Grzeszek, Manager Fundacji Klepisko.

Fragment „Przyborowej etiudy” zobaczyć można na Facebooku >>>

Skomentuj


Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Wyjazd to idealny pomysł na perfekcyjny Dzień Kobiet 2024. Jeżeli szukasz interesującego miejsca, zobacz co oferują właściciele obiektów na ten szczególny dzień.
Pokaż stopkę