Przybory Przybory

W Teatrze Klepisko w najbliższy weekend rozpoczynają się „Przybory Przybory”. To cykl 5 warsztatów teatralnych, których zwieńczeniem będzie 15 czerwca wielki finał - wydarzenie kulturalne otwarte dla całej społeczności gminy Kazimierz Dolny.

„Przybory Przybory” to cykl warsztatów improwizacyjno-teatralnych dla młodzieży z obszarów zagrożonych wykluczeniem społecznym z gminy Kazimierz Dolny. Łączą one sztukę improwizacji z warsztatem aktorsko-teatralnym.

- Forma teatru, jaką jest impro, demitologizuje scenę oraz spektakl jako miejsce przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych aktorów i widowisko, do którego odczytania potrzebne jest wyższe wykształcenie czy odpowiedni status społeczny. Teatr impro jest egalitarny, dostępny, oparty na współpracy tworzących go ludzi – to teatr, w którym zespół jest ważniejszy od przestrzeni, w jakiej wystawia się spektakle – mówią organizatorzy warsztatów. –  Cykl „Przybory Przybory” w zamyśle ma na celu wpłynąć na pozytywne doświadczenia jednostki w kontakcie z kulturą, do której na co dzień nie ma dostępu. Podjęte przez nas zabiegi z zakresu nauki technik improwizacyjno-teatralnych staną się podwaliną działań artystycznych młodych ludzi, a twórcze wykorzystanie wspaniałych tekstów Jeremiego Przybory w zderzeniu z młodzieńczą wrażliwością pozwolą na stworzenie czegoś wyjątkowego – czegoś, co nie pozostanie obojętne wobec odbioru reszty uczestników Wielkiego Finału.

Zwieńczeniem działań warsztatowych będzie Wieki Finał 15 czerwca integrujący lokalną społeczność.  Uczestnicy warsztatów przedstawią widzom dwie etiudy: improwizacyjną i teatralną. „Przyborowa etiuda” - powstanie w oparciu o teksty autorstwa Przybory, zakorzenione w polskiej kulturze w oparciu o podstawy warsztatu aktorskiego poznane przez młodzież podczas zajęć w Teatrze Klepisko.

- Gwoździem programu będzie dłuższa forma teatralna przygotowana przez doświadczoną i cenioną na lubelskiej parę improwizatorów – piszą organizatorzy. - Do współpracy zaprosiliśmy znanych lubelskich improwizatorów – Pawła Banaszczyka – założyciela grupy Improwertycy, wieloletniego warsztatowca, twórcy Lubelskiego Seminarium Improwizacji, członka Teatru Impro "Ile razy w myślach zdobywałem świat" oraz Szczepana Głodzika – wysłużonego improwizatora, uczestnika ogólnopolskich warsztatów impro prowadzonych przez najlepszych polskich praktyków tej sztuki, członka Teatru Impro "Ile razy w myślach zdobywałem świat".

Wydarzenie organizowane jest w 15. rocznicę śmierci Jeremiego Przybory – wybitnego polskiego poety-satyryka oraz reformatora teatru.

Warsztaty „Przybory Przybory”: 18 maja, 25 maja, 1 czerwca, 8 czerwca
Wielki Finał - 15 czerwca
Liczba uczestników warsztatu: 26
Miejsce: Teatr Klepisko
Organizator: Fundacja Klepisko
Warsztatowcy: Paweł Banaszczyk, Szczepan Głodzik, Jan Wawrzyniec Tuźnik
Partnerzy: Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Społeczna Szkoła Podstawowa w Skowieszynku, Szkoła Podstawowa im. Marii Kuncewiczowej w Rzeczycy, Szkoła Podstawowa w Bochotnicy, Szkoła Podstawowa nr 2 w Kazimierzu Dolnym (mieszcząca się w Dąbrówce), Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym

Patron medialny: Kazimierski Portal Internetowy
Projekt „Przybory Przybory” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę