Przestrzeń Grobu

Skomentuj (2)

zobacz więcej (6)

Instalacje Grobu Pańskiego w kazimierskim kościele świętej Anny od lat są wydarzeniem nie tylko religijnym, ale i artystycznym. Skłaniają do modlitwy, do refleksji nad własnym życiem. I śmiercią. W tym roku na pewno nie będzie inaczej.

Wielkanoc to jedno z tych świąt, które ożywia w sensie dosłownym całe Miasteczko. Nabożeństwa Triduum Paschalnego rozgrywają się w przestrzeni nie tylko trzech kazimierskich kościołów, ale przenoszą się w sferę profanum - na ulice, poprzez procesje łącząc wszystkie świątynie. W sferę sacrum włączona zostaje również Góra Trzech Krzyży, gdzie kończy się nabożeństwo wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej. Kościół świętej Anny przejmuje rolę Grobu Pańskiego, czemu sprzyja jego położenie w stosunku do Góry Krzyżowej i Fary…

Instalacje Grobu Pańskiego u świętej Anny przygotowuje w tym roku Dobrosław Bagiński – artysta plastyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

- Tworząc instalację Grobu Pańskiego chcę zbudować pewną sytuację przeżycia emocjonalnego – mówi Dobrosław Bagiński. – Tu nie chodzi o to, by zaproponować dzieło sztuki – tylko o to, by ci, którzy tu przyjdą, mieli poczucie, że to jest zaadresowane osobiście do nich. I to jest wartość formy otwartej. Buduje się pewien potencjał, pewien kontekst dla myśli, kłopotów, problemów, kołatań sumienia, z którymi się nosi każdy z nas. Forma otwarta nie jest zbudowana środkami narracyjnymi, zostawia miejsce, by każdy, kto przychodzi do Boga z modlitwą, przyniósł tu swoją historię i poczuł sercem, odkrył, że jest to jego osobisty temat.

W tym roku, mimo że artysta twierdzi, że nie lubi aktualizowania wydarzeń biblijnych, wprowadza jednak do instalacji Grobu Pańskiego akcenty katyńskie – w związku z 70 rocznicą mordu w Katyniu.

- Chrześcijaństwo za judaizmem jest religią normatywną – wprowadza odpowiedzialność za własne czyny, wprowadza moralność samoograniczającą – mówi Dobrosław Bagiński. – Postępowanie według zasady, że można robić wszystko, byleby się tylko nie wydało, bo grozi nam zemsta – to moralność barbarzyńska. Chcę uprzytomnić ludziom, że w świecie chrześcijańskim były pewne normy, których być może się wyzbywamy dobrowolnie – jedną z sytuacji, kiedy taka norma została złamana zupełnie, był Katyń. Katyń to symbol śmierci niezawinionej, wychodzącej poza wszelkie konwencje przyjęte w świecie chrześcijańskim. Ta norma mówi, że jeńców się nie morduje. Została tu przekroczona pewna granica. Zbrodnia ta wychodzi poza ramy narodowej straty i żałoby, to jest ludobójstwo nabierające wymiaru podobnego do holokaustu.

Postacią centralną w instalacji Grobu Pańskiego będzie, – jak co roku – figura Chrystusa.
W jaki sposób połączą się pierwiastki biblijne, pytania o Katyń i nasz własny los – zobaczymy w Wielki Piątek 2 kwietnia.

Skomentuj


Dodane komentarze (2)

Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Zimowe szaleństwo podczas Ferii 2022! Szukasz miejsca, gdzie odpoczniesz? Marzy Ci się szusowanie na nartach? Sprawdź listę noclegów z ofertami specjalnymi na ferie zimowe.
Zaskocz ją na Walentynki 2022. Wyjedź razem z nim w nieznane. Zobacz oferty walentynkowe na romantyczny weekend dla dwojga.
Pokaż stopkę