Grób Pański w świętej Annie

Skomentuj (3)
Jeszcze przez tydzień do następnej niedzieli w kościele świętej Anny – od początku wieku pełniącego funkcję Centrum Sztuki Sakralnej – można oglądać Grób Chrystusowy przygotowany zgodnie z tradycją na Wielki Piątek.
Przyzwyczailiśmy się, że odkąd kościół św. Anny stał się Centrum Sztuki Sakralnej właśnie tu w okresie wielkanocnym urządzany jest Grób Pański. Zawsze jest to wydarzenie. Nie tylko religijne. Także artystyczne. Tradycję tą zapoczątkował artysta Jarosław Janowski w 2001 r.

Dominantą kazimierskich Grobów Pańskich jest gipsowa naturalnych rozmiarów figura Chrystusa umieszczana zawsze w centrum kościoła św. Anny. Postać martwego Mężczyzny bardzo sugestywnie przenosi nas w nastrój grobu – śmierci. Towarzyszy jej zawsze morze świec z jednej strony symbolizujących śmierć, odejście, z drugiej – życie, które się nigdy nie kończy. Towarzyszy jej także monstrancja okryta białym welonem – symbol obecności Boga żywego i zmartwychwstania. Te elementy powtarzają się w instalacjach Grobu Pańskiego autorstwa Jarosława Janowskiego praktycznie co roku, a jednak co roku wejście do Grobu, którego rolę przejmuje kościół świętej Anny, jest oczekiwanym wydarzeniem. Skłania do refleksji nad życiem, nad sobą, nad światem, nad celem, do którego zmierzamy…

W tym roku instalację Grobu Pańskiego przygotował lubelski artysta Dobrosław Bagiński. Składa się ona z trzech części. Pierwsza od strony wejścia do wnętrza światyni nosi tytuł „Ecce Homo” i przedstawia tron Piłata z misą i chustą do wytarcia rąk, przed nim – są ślady stóp na piasku. Miejsce ołtarza zajmuje druga – symbolizująca ukrzyżowanie – część pod nazwą „Boże mój, czemuś mnie opuścił". Grób właściwy – trzecia część instalacji – znajduje się w centrum kościoła. Jej tytuł to początek pieśni "Któryś za nas...". Tu ukryta jest dominanta każdego z kazimierskich Grobów Chrystusowych – gipsowa figura Jezusa przygwożdżonego do ziemi ogromnej wielkości ćwiekami. W tradycji kościoła katolickiego gwoździe krzyża to symbole naszych grzechów. Bagiński każe nam się zastanowić nad ciężarem naszych win. Kto z nas przypuszczał, że są aż tak wielkie?.. Tu również od Wielkiego Piątku stoi monstrancja z Najświętszym Sakramentem – symbol zmartwychwstania. Dla Chrystusa. I dla nas.

Grób Pański można oglądać i adorować każdego dnia przez zamknięte oszklone drzwi kościoła świętej Anny. Wejść do środka będzie można w ten i najbliższy weekend w godzinach 11.00 – 13.00.

Zgodnie z intencjami proboszcza Tomasza Lewniewskiego i środowisk artystycznych, instalacja Grobu Pańskiego otwiera rok artystycznych prezentacji w kazimierskim Centrum Współczesnej Sztuki Sakralnej w kościele świętej Anny przy ulicy Lubelskiej.
Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (3)

Mapa

Zabytki

Kościół św. Anny


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Weekend listopadowy 11-15 listopada 2022 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Pokaż stopkę