Przed sklepem jubilera

Skomentuj (31)

"Przed sklepem jubilera" to tytuł dramatu Karola Wojtyły, który przedstawiony został w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów. Autorką adaptacji i reżyserem jest Ewa Wolna.

Dramat „Przed sklepem jubilera” napisany przez Karola Wojtyłę, jest utworem niezwykłym. Mimo tego, że bardzo trudnym w odbiorze, to zamknięty w prostych, zrozumiałych słowach. W podtytule autor stwierdził, że jest to: „Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”.

 

- Karol Wojtyła napisał tą sztukę w roku 1960, jest to tekst trudny, dziwny i tajemniczy, pozornie wydaje się nawet banalny – mówi Wanda Michalak. – Jednak podczas czytania lub wsłuchiwania się w ten tekst, zaczynają nam się otwierać dziwne wymiary naszego myślenia i przeżywania.

 

Utwór eksponuje bowiem wartości, które nie przez wszystkich są akceptowane. O jakie wartości chodzi? O świętość i nierozerwalność chrześcijańskiego małżeństwa.

 

- Dramat ten określano bardzo różnie – mówi Ewa Wolna. – Mówiono, że jest to traktat na temat kobiety i mężczyzny, sakramentu małżeństwa, miłości, rodziny itd.

 

Opowieść, wpleciona w historię Polski i dwóch pokoleń Polaków, spokojnie, lecz nieustępliwie dowodzi, że rozrywanie małżeństwa jest bolesną krzywdą wyrządzaną małżonkom i dzieciom. Tekst był wielokrotnie wystawiany oraz filmowany w kraju i na świecie, zyskując szeroką publiczność.

 

- Jest to bardzo trudny do wystawienia na scenie dramat – mówi Ewa Wolna. – My nawiązujemy do formuły teatru czytanego, a może bardziej – słuchowiska radiowego. Jest to także ukłon nasz w kierunku teatru, którym fascynował się w młodości Karol Wojtyła – teatru rapsodycznego, w którym słowo jest najważniejsze.

 

Kazimierski spektakl przygotowała Ewa Wolna, będąca zarówno autorką adaptacji i reżyserem. W role teatralne wcielili się aktorzy - wolontariusze z Kazimierza Dolnego, na co dzień zajmujący się oświatą, twórczością artystyczną i promocją sztuki. Na scenie wystąpili: Olga Kuckiewicz-Doraczyńska, Halina Kołodziejska, Jolata Brennenstuhl, Beata Kukawska, Maja Łukasik, Marek Andała, Zbigniew Bagiński oraz Jarosław Łaguna. Współautorem projektu jest Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym.

 

 

Skomentuj


Dodane komentarze (31)

 • pijany znad Grodarza
  Bil. Przepraszam,. Toć Ty /wolę "ty"/ jesteś BILL.
  aCH NIEUCY napisali "Bil"
 • pijany znad Grodarza
  Wolę mysleć, a nie googlować. Bil i Bob,, kiedy wydoroslejecie?.
 • Bill i Bob
  Zamiast zajmować się głupstwami, Pijany, podkształć się, nawet internetowo: wygoogluj sobie kto to Bob i Bill. Może ci wyskoczy informacja po angielsku, ale wszystko będzie jasne. Cześć pracy.
 • pijany znad Grodarza
  Człowieku dwojga imion, a może jesteście DWAJ. Jeżeli mnie krytykujesz za obśmianie " hehehe" to chyba przestane PIĆ, a tego nie chcialbym. Naprawdę zle napisalem, kiedy CZŁOWIEK /hehehe/ oczekuje ŚMIECHU w sytuacji, gdy jest ona dramatyczna. Czytalem , że śmiech w sytuacji strachu jest UCIECZKĄ.
  No i dramat. HEHEHE jest STRACHLIWY.
 • anka
  pijany jest chory nieuleczalnie...odczepcie se.
 • pop
  to tylko....tęsknota do Salonów..i do bywania w nich,,,a jak się ma salon do dyspozycji "prawie własny"to jakaż to frajda..zapraszać!!
 • Wiem
  To się nazywa CYBERSTALKING.
 • olo
  A nie mówiłem że komedia ?czytajcie ze zrozumieniem.
 • Bill i Bob
  "Pijany" najwyraźniej jest uzależniony także od internetu. Współczujemy. Jedno i drogie można leczyć. Ponadto mam pytanie do specjalistów: jak się nazywa molestowanie przez internet? Może "Internetowy stalking"? "Stalking", jeśli nie wiecie, to "złośliwe uporczywe nagabywanie, dokuczanie ..." No, nie przesadzajmy: "Pijany" uprawia taki mały stalking ... Niewiele więcej może.
 • pijany znad Grodarza
  I dlaczego hehasz?". Ten utwor to:: „Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat”.".
  Domyślam się, że ogladasz "ziobrystow" i Jaroslawa. Przyznaję. Należy sie śmiać.
 • hehe
  a dlaczego na tym zdjeciu z wieczornej imprezy wszyscy maja smutne miny, nawet siedzacy tylem?
 • bywalec
  Ludzie! I Elu. Przecież chodzi o różne imprezy. Czepianie się o "pustą salę" dotyczyło już spotkania o Schulzu.
 • Ela
  w dodatku z datą, z czerwca, smiech....
 • Ela
  Chyba komuś się zdaje, że my idiotami jesteśmy? Zdjęcie pierwsze jak widać robione wieczorem, cień, włączone światło, za oknem ciemno, a to drugie z dziećmi w pełnym słońcu.
 • mysza
  tak moderator spedza czas
 • moderator
  Pijany - na wymianę "TAK" celnymi komentarzami jest czas i miejsce...
  Czas : wtorek i piątek przed południem.
  Miejsce: Rynek

  pozdrawiam
 • pijany znad Grodarza
  Szkoda, ze wymazano kilka komentarzy. Była mowa o niecności, o zaprzaństwie i takie inne. Wszystkie były CELNE.
 • olo
  Pudło !! poza tym nie czepiam się bo nie jestem rzepem , napisane jak wół , że nie ma się o co kłocic, to wszystko !
  Poza tym'' pijany'' ma od lat ten sam nick i nikt INNY tego nicka nie używa .
 • "pani"
  Olo-pzg-pop: pewnie, że farsa, ale dlaczego czepiasz się instytucji, która dwoi się i troi zapraszając młodych i starych. To zdjęcie to "Paszporty Republiki Globu", na które chodzą nasze dzieci do Kuncewiczówki. Z podstawówki, z gimnazjum i liceów.
 • olo
  Ta dyskusja to farsa , ale wstawienie zdjęcia z dziecmi przyprowadzonymi na przedstawienie przez panie nauczycielki w ramach lekcji to komedia .
  Dajcie spokój !jak małe dzieci !

Mapa

Muzea

Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę