Idzie druga fala 9 czerwca godz. 10.30

Skomentuj (35)

zobacz więcej (67)

Do Kazimierza zbliża się druga fala powodziowa. Oczekiwana była już dzisiaj w godzinach południowych, ale najprawdopodobniej pojawi się dopiero w godzinach nocnych. Przed Kazimierzem na Wiśle pękają wały: Zastów Polanowski, Szczekarków, teraz - Janowiec.

Aktualne prognozy mówią, że fala czerwcowa pojawi się w Kazimierzu około godz. 22.00 i ma być wyższa od poprzedniej o około pół metra. W Grodarzu woda zakryła już wskaźnik i sięga 50 cm poniżej murku. Na razie jeszcze nie podwyższa się obwałowań suchej na co dzień rzeczki, choć obok czekają dwie wywrotki piachu i worki.


- Mam nadzieję, że się nie przydadzą – mówi burmistrz, przypominając, że poprzednio woda w Grodarzu podniosła się do 30 cm poniżej murku i zaczęła opadać. Czy teraz też tak będzie?
Grodarz to najsłabsze ogniwo w systemie przeciwpowodziowym w Kazimierzu Dolnym. O ile nadwiślańskie wały są stabilne, to coraz głośniej w Miasteczku mówi się o tym, że jeszcze podczas modernizacji wałów – na Grodarzu obiecywano budowę śluzy, by woda nie wchodziła do miasta. Dziś burmistrz pytany o tę kwestię obiecuje zdobyć środki na ten cel.

 

W tym momencie poziom wody w Grodarzu wynosi 74 cm poniżej muru - wg wyliczeń 771 cm (Grodarz może pomieścić falę 816 centymetrową). W ciągu ostatniej godziny rzeka podniosła się o centymetr. Fala wezbraniowa dotrze do Kazimierza około godziny 22.00.

 

Na bieżąco likwidowane są podtopienia, szczególnie na Krakowskiej i Puławskiej. Powoli zalewa ulicę Puławską na wysokości sadów, ale ruch komunikacji publicznej odbywa się tędy normalnie.  Odwołano jedynie kursy podmiejskiej linii nr 12. Objazd przez Końskowolę - Celejów - Jeziorszczyznę dotyczy pozostałych pojazdów.

 

Woda stale przybiera godz. 21.30

 

W Kazimierzu woda – choć powoli – ale stale przybiera. Obecnie w Grodarzu jest 42 cm poniżej murku - wciąż mniej niż w majui. Fala kulminacyjna spodziewana jest tu między godziną 22.00 a 23.00.

 

Woda rośnie, ale powoli godz. 22.40

 

Teraz w Grodarzu woda osiągnęła poziom 40 cm licząc od korony muru. Jak informuje Urząd miasta największa fala może być około pierwszej w nocy. Jaka? O tym na pewno poinformujemy.

 

Przerwało wał w Janowcu. 8 czerwca godz. 00.00


Syreny janowieckiej straży pożarnej słychać było aż w Kazimierzu.

 

Woda opada 8 czerwca godz. 7.00

 

Wisła nie przekroczyła stanu z godz. 22.40. O godzinie 5.00 woda opadła na 67 cm poniżej szczytu murku. Kursują autobusy linii podmiejskiej nr 12. Dalej obowiązuje objazd dla wszystkich aut z wyjątkiem komunikacji publicznej.

 

Wody znów przybywa, gmina Janowiec ewakuowana 8 czerwca, godz. 8.50

 

W gminie Janowiec zalanych zostało około 1000 ha powierzchni, 120 budynków oraz cmentarz. Ewakuowanych mieszkańców już jest ponad 140, jednak nikt podczas tych czynności nie ucierpiał. Woda zalewa trzy miejscowości: Janowiec, Brześce i Janowice.

 

W Kazimierzu woda się trochę obniżyła. W tej pierwszej fazie, zaraz po przerwaniu wału w Janowcu woda spadła o ok. 20 cm, ale teraz znowu się to wszystko wyrównuje. Wisła jeszcze nie wróciła do tego poprzedniego stanu, czyli brakuje więcej niż 40 cm do przelania, ale powoli znów rośnie. (Ines)

 

Pieniądze dla powodzian, 8 czerwca godz. 14.00

 

Firma BRE Leasing z Warszawy przeznaczyła 50 tys. zł na pomoc rzeczową dla powodzian z gminy Kazimierz Dolny i Wilków. Jest to darowizna.

 

- Jutro, podczas posiedzenia Rady Miasta pieniądze te zostaną wprowadzone do budżetu - mówi Grzegorz Dunia. -  Potem będziemy się zastanawiać, jak je najlepiej wykorzystać i podzielić.

 

Jak tłumaczy Grzegorz Dunia za wcześnie na to, by określić komu te pieniądze są potrzebne najbardziej. Na to trzeba będzie poczekać. Być może wytypowani zostaną najbardziej potrzebujący, konkretne osoby, a może te pieniądze przeznaczone zostaną na zakup narzędzi czy też materiałów. Do tej sprawy na pewno powrócimy. Teraz najważniejsze jest to, że takie pieniadze są, bona pewno będzie komu pomóc. (Ines)

 

 

Sytuacja jest stabilna, Wisła nie przybiera 8 czerwca godz. 14.30

 

Sytuacja na Wiśle jest dość stabilna. Wody co prawda nie ubywa, ale też jej poziom nie podnosi się. A to bardzo ważne. Coraz lepsze są też prognozy.

 

- Według obecnych prognoz Wisła powinna opadać - mówi Grzegorz Dunia. -  W górze Wisły woda już powoli opada, więc może u nas też niebawem zacznie. (Ines)


Dojazd do Kazimierza z lewej strony Wisły tylko nowym mostem. 8 czerwca godz. 18.30

 

Fala powoli zbliża się do Puław. Ze względów bezpieczeństwa właśnie zamykany jest stary most im. Ignacego Mościckiego na Wiśle w Puławach. Ruch kierowany jest na nowy most im. Jana Pawła II. (AS)

 

Wisła opada, ale bardzo powoli. 8 czerwca godz. 22.15

 

Poziom wody w Grodarzu jest od 15.45 taki sam – 55 cm. Generalnie Wisła opada, ale bardzo wolno. (AS)

 

 

Woda powoli opada. 9 czerwca godz.10.30

 

Dziś rano w Grodarzu brakowało do przelania 69 cm. Oznacza to, że woda powoli opada. Przez całą noc trwały prace zarówno w Parchatce, gdzie monitorowano wały, jak i w Kazimierzu. W Miasteczku cały czas trwa wypompowywanie wody z ulicy Nadwiślańskiej, Krakowskiej, Puławskiej oraz z Bulwaru.

 

Prognozy na najbliższe dni są ponoć dobre, jutro spodziewany jest większy spadek wody, jednak czy tak się stanie? Czas pokaże. (Ines)

 

 

Fot. AS

Fot. Mateusz Stachyra

Skomentuj


Dodane komentarze (35)


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę