Prezydent na spacerze

Skomentuj (8)

zobacz więcej (17)

Kazimierz w ubiegły czwartek gościł po raz kolejny dwóch prezydentów. Tym razem wraz z prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim przybył tu prezydent Czech - Vaclav Klaus. Obu dostojnikom towarzyszyły małżonki.
Przyjazd prezydenta Kaczyńskiego na Lubelszczyznę, poprzedzony poniedziałkową wizytą w pobliskich Paławach premiera Kazyńskiego, był w Kazimierzu utrzymywany do końca w tajemnicy, choć jak się okazało była to typowa tajemnica poliszynela. W Miasteczku krążyły nawet plotki, że prezydent wyląduje w kamieniołomach. Mniej poinformowanych zaskoczyło pojawienie się w czwartkowe południe na rynku dziennikarzy, odświętnie umundurowanych policjantów oraz przedstawicieli władz miasta, a nawet województwa. Wkrótce już wszyscy zainteresowani oczekiwali świadomie na przyjazd prezydenckiej pary.

Tuż przed 12:30 na rynek wjechało białe iveco z dwoma prezydenckimi parami – na zaproszenie prezydenta Polski do Miasteczka przybył bowiem prezydent Czech Vaclav Klaus, który przebywał w Polsce z trzydniową oficjalną wizytą. Dostojnych gości powitali wojewoda lubelski Wojciech Żukowski, burmistrz Kazimierza Dolnego Grzegorz Dunia i Waldemar Odorowski z Muzeum Nadwiślańskiego, którzy towarzyszyli im podczas całego pobytu w Miasteczku. Następnie obie prezydenckie pary udały się do kościoła farnego, gdzie wysłuchano krótkiego koncertu, podczas którego zaprezentowały się najstarsze czynne organy w Polsce. Pamiątką z tej wizyty jest wpis prezydenta Lecha Kaczyńskiego do parafialnej księgi pamiątkowej: "Ze szczególnym wzruszeniem odwiedziłem tę wspaniałą świątynię - kościół pw. Jana Chrzciciela i Świętego Bartłomieja", pod którym swoje autografy złożyli również Maria Kaczyńska oraz prezydent Czech z małżonką. Prezydenci zwiedzili także w Galerii Letniej wystawę malarstwa kazimierskiej kolonii artystycznej „Wisła mówiła do nich po żydowsku…” w klimatycznej scenografii Jerzego Rudzkiego, a potem spacerkiem przeszli do Galerii Izdebska – Łazorek, gdzie ugoszczono ich czeskim piwem. Biały bus zabrał prezydentów nad Wisłę, gdzie kontynuowano spacer po nadrzecznym bulwarze. Niedługo potem z pokładu "Kazimierza Wielkiego" podziwiali panoramę Miasteczka, którego piękno zasłaniały im dotąd skutecznie tłumy ciekawych prezydenckiego widoku.

Ostatnim punktem dwugodzinnej wizyty w Kazimierzu był obiad w Zielonej Tawernie, której można by nadać miano kazimierskiej restauracji prezydenckiej, jako że tu także stołował się podczas swojej wizyty w Miasteczku poprzedni prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski z prezydentem Ukrainy Leonidem Kuczmą. Tym razem degustowano pory pod beszamelem, żur po polsku i polędwicę z borowikami, a na deser – sernik.

Prezydencka wizyta na Lubelszczyźnie zakończyła się w Dęblinie, gdzie dostojni goście odwiedzili Szkołę Orląt i lotnisko wojskowe, z którego ok. godz. 16.30 Vaclav Klaus odleciał do Czech, a wkrótce potem do Warszawy prezydent Kaczyński.

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę