Powstaje serial o Osieckiej

zobacz więcej (17)

W Kazimierzu realizowany jest właśnie serial poświęcony Agnieszce Osieckiej. W telewizji zobaczymy go już wiosną przyszłego roku.

W Kazimierzu trwają zdjęcia do serialu poświęconego polskiej poetce, autorce tekstów piosenek, pisarce, reżyserce teatralnej i telewizyjnej, dziennikarce Agnieszce Osieckiej.

- Serial opowiada o życiu Agnieszki Osieckiej od późnych lat szkolnych – tuż przed maturą – aż do jej śmierci. Od początku lat 50. do końca lat 90. To jest cała epoka. To ponad 40 lat historii Polski i to dość burzliwej – mówi Paweł Bareński kierownik produkcji serialu o Agnieszce Osieckiej. – Polityka jest tu jednak tylko tłem.

Osiecka w czasach studenckich dość szybko stałą się muzą STS-u Studenckiego Teatru Satyryków działającego w Warszawie w latach 1954–1975.

- Ona ma wtedy dwadzieścia kilka lat. Wchodzi w życie bardzo szeroko. Ma wielu przyjaciół, wielu partnerów, zachłystuje się życiem – opowiada Paweł Bareński. – Do Kazimierza przyjeżdża odetchnąć. Porozmawiać. Pozwiedzać. Poromansować.

Towarzyszyli jej tutaj różni mężczyźni jej życia: Marek Hłasko, Jeremi Przybora, Daniel Passent…

- Hłasko i Osiecka byli bardzo mocno związaną parą. To był związek młodej, idealistycznie nastawionej dziewczyny z wybitnym pisarzem, z wybitnym talentem z jednej strony, a z drugiej strony z człowiekiem, który miał mnóstwo problemów, głównie alkoholowych, ale też związanych ze sławą – opowiada Bareński. – Osiecka kilkakrotnie mówiła, że to była największa miłość jej życia. My pokazujemy, jak ona przyjeżdża do Kazimierza, jak oni tu spacerują.

W serialu nie zabraknie także scen z Hłaską mniej sielskich. Wśród nich taka, gdy Osiecka przyjeżdża do Kazimierza, bo go szuka, a on owszem jest tutaj, ale ze swoją kochanką…
Osiecka bywała tu także z Jeremim Przyborą, z którym tworzyli – jak mówią filmowcy – dość solidny związek. Ale nie tylko z nim.

- Krótka scena: szuka jej Daniel Passent, jej mąż, a ona w tym czasie jest w Kazimierzu z młodym stażystą Polityki… - mówi Paweł Bareński. – Jednym słowem pokazujemy Kazimierz jako piękne tło jej romansów. Tak jak to miało miejsce w rzeczywistości.

Kazimierz zobaczymy już w pierwszych odcinkach serialu: trzecim i czwartym. Rynek, wąwóz Korzeniowy, spichlerz na Krakowskiej. Zgodnie z wizją Michała Rosy, który jest reżyserem 10 z 13 odcinków serialu, w tym „odcinków kazimierskich”. Reżyserem pozostałych trzech jest Robert Gliński, który jest też autorem scenariusza do niektórych odcinków serialu, obok Macieja Karpińskiego i Macieja Wojtyszki.

W roli Agnieszki Osieckiej zobaczymy dwie aktorki.

- Młodą Osiecką gra szalenie zdolna Eliza Rycembel – przyszłość polskiego aktorstwa – mówi Bareński. – Właśnie na festiwalu w Gdyni otrzymała Złote Lwy w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film Boże Ciało (2019).

We wrześniu film ten został zgłoszony jako polski kandydat do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

- Starszą Osiecką gra Magdalena Popławska z Teatru Warlikowskiego znana aktorka teatralna i filmowa, najwyższa półka – mówi Bareński.

Jedna z ostatnich nagród Popławskiej to gdyńskie Złote Lwy w kategorii Najlepsza drugoplanowa rola kobieca za film Atak paniki.

Serial o Osieckiej obejrzymy już na wiosnę w TVP1 w tzw. primetime, czyli około 20.10.

Relacja na Facebooku>>>

 

SkomentujZobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę