Powrót króla

Skomentuj (13)

43 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych zbliża się wielkimi krokami. W dniach 26-28 czerwca 2009 Kazimierz Dolny znów stanie się stolicą polskiego folkloru. A co szczególnie ważne – tegoroczna edycja będzie miała swoją „maskotkę”, po latach nieobecności na rynek powraca bowiem król Kazimierz.

Festiwal, ma na celu „ocalić od zapomnienia” tradycję autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także ma popularyzować te tradycje w społeczeństwie.

Chętnych, którzy podejmują się tego zadana na szczęście nie brakuje i w te czerwcowe, letnie dni do Kazimierza przyjadą: kapele ludowe, soliści-instrumentaliści, grający na bogatej gamie instrumentów – skrzypcach, mazankach, cymbałach, ligawkach, harmoniach i wielu innych. Nie zabraknie także zespołów śpiewających a capella.

 Zaprezentowane zostaną różnorodne gatunki folkloru, tak więc publiczność będzie mogła wysłuchać pieśni obrzędowych z okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy, sobótkowych, żniwnych, dożynkowych, weselnych i chrzcinowych. Ponadto zaprezentowane zostaną pieśni o tematyce miłosnej, rodzinnej, pieśni komiczne, pasterskie, rekruckie oraz ballady. Dla każdego coś miłego.

Oczywiście nie zabraknie stałego punktu kazimierskich „folków”, czyli konkursu „Duży – Mały”. Jest w nim coś niezwykłego, bo naprawdę serce roście, gdy widzimy, że niepopularna w obecnych czasach kultura ludowa nie zamiera i ma swoich godnych kontynuatorów.

Przez dwa dni (27-28 czerwca) otwarty będzie Klub Festiwalowy „Tyndyryndy”, wzbogacający ofertę Festiwalu. Odbędą są tam kameralne spotkania z wybitnymi artystami wiejskimi, w czasie których można bliżej poznać muzyków, śpiewaków i śpiewaczki – laureatów poprzednich edycji Festiwalu; spotkania będą otwarte dla wszystkich, oczywiście w granicach wyznaczonych przez specyfikę miejsca.

Klub organizuje również warsztaty głosowe, skierowane do ludzi młodych oraz instruktorów, pragnących zachęcić młodzież do śpiewania w sposób tradycyjny i poszukać wspólnie z nią przyjemności śpiewania „białym głosem”, w dawnym, lokalnym stylu, bez globalnych naleciałości współczesnych.

Temu wszystkiemu czujnym okiem przyglądać się będzie sam król Kazimierz. Dzięki staraniom Urzędu Miasta monarcha wróci całkiem nowy, ale będzie wierną kopią swego poprzednika – o jego wygląd zadbają studenci Kolegium Sztuk Pięknych z Kazimierza pracujący pod kierunkiem prof. Romana Kołodzieja. To wszystko mozliwe jest m.in. dzięki wsparciu finansowemu Hotelu „Król Kazimierz” oraz pomocy puławskiego Mostostalu, który zadba o długowieczność postumentu.


Ciekawostką jest to, że podobna (choć mniejsza) kreacja monarchy pojawiła się na kazimierskim rynku już przed II wojną światową uświetniając 600-lecie urodzin króla Kazimierza Wielkiego.

Jeśli lubisz muzykę ludową i folklor, nie może cię w Kazimierzu zabraknąć, jeśli nie znasz tradycji swoich przodków, przyjedź a nie pożałujesz – zapraszamy!

Festiwal organizowany jest pod patronatem
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałka Województwa Lubelskiego
Polskiego Radia S.A. Warszawa Radiowego Centrum Kultury Ludowej
Telewizji Polskiej S.A.

Organizator Festiwalu
Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie

Współorganizatorzy
Starosta Puławski
Burmistrz Miasta Kazimierz Dolny
Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Kazimierski Ośrodek Kultury

Skomentuj


Dodane komentarze (13)

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Znamy sposób na udane Wakacje 2024! Odpowiedź znajdziesz w naszych ofertach noclegowych na Lato, Wakacje 2024. Nie zwlekaj atrakcyjne noclegi czekają...
Pokaż stopkę