Święto folkloru

Skomentuj (17)

Już w piątek po raz 42. rozpocznie się w Kazimierzu nad Wisłą Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Znów ulice i rynek mienić się będą różnokolorowymi strojami ludowych muzyków, a tradycyjne śpiewy i granie słychać będzie praktycznie na każdym kroku.

W Kazimierzu przed festiwalową publicznością zaprezentują się śpiewacy i instrumentaliści z całego kraju wyłonieni w eliminacjach regionalnych poszczególnych województw. Przyjeżdżają więc najlepsi, ci, którzy zgodnie z założeniami festiwalu prezentują materiał zgodny z tradycyjnymi wzorami danego regionu: soliści instrumentaliści grający nie tylko na ludowych skrzypcach czy dudach, ale także na złóbcokach, gajdach, heligonce i innych instrumentach o równie egzotycznych nazwach. Śpiewacy z pieśniami obrzędowymi oraz balladami o tematyce miłosnej, pasterskiej czy rekruckiej. Na czas festiwalu w Kazimierzu powraca nastrój dawnej wsi. Na szczęście nie tylko na czas festiwalu – w konkursie „Duży - mały” startują wykonawcy, którzy przejęli zamiłowanie do muzyki ludowej od starszych mistrzów. W ten sposób festiwal stara się wspierać podtrzymywanie ciągłości tradycji.

Dlaczego warto wpierać kulturę ludową? – pytamy starszego instruktora kultury ludowej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, instytucji, która jest głównym organizatorem kazimierskiego festiwalu. – Ponieważ jest wciąż żywa i chociaż niezauważana trwa w sobie tylko znany sposób, bardzo naturalnie i intuicyjnie, nieagresywnie i w zgodzie z wartościami. A artyści ją tworzący to ludzie, którzy mają w sobie niezmącony spokój, duchową radość i pokorę.

Takie wartości to towar deficytowy w dzisiejszym świecie, warto wiec przyjechać do Kazimierza na XLII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i spróbować je odnaleźć w muzyce naszych korzeni. Jeżeli ktoś woli pozostać w atmosferze zgiełku i kolorowego jarmarku – także znajdzie tu coś dla siebie. Festiwalowi jak zawsze towarzyszyć będą Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Znów na rynku pojawią się stragany jak za dawnych lat, gdy zwykłe targi w Kazimierzu zajmowały cały rynek. Tradycyjnie też w sobotę wieczór do tańca przygrywać będą kolejno zespoły biorące udział w festiwalu. Polki i oberki na kocich łbach kazimierskiego rynku to również niezapomniane przeżycie. Po prostu nie można w tym nie uczestniczyć, zwłaszcza że organizatorzy zapowiadają na ten dzień koncert folkowego zespołu Varsovia Manta. Jeżeli ktoś ma kompleksy z powodu braku odpowiednich umiejętności tanecznych, może się ich pozbyć uczestnicząc w warsztatach festiwalowych z zakresu: tańca, śpiewu lub instrumentarium. Warsztaty mają charakter otwarty. Poprowadzą je pracownicy Domu Tańca z Warszawy w czasie 2 dni konkursowych. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Oprócz zespołu Varsovia Manta i rodzimych zespołów ludowych na scenie kazimierskiej pojawia się goście zza najbliższej granicy – z Litwy, Ukrainy i być może z Białorusi, wykonujący nieskażony folklor naszych sąsiadów.

Przesłuchania konkursowe poprowadzą tradycyjnie Małgorzata Siennicka z TVP3 Lublin, Stanisław Jaskółka i Józef Broda.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to święto folkloru. Z jednej strony eliminacje festiwalowe i występy śpiewaków i instrumentalistów na dużej scenie, gromadzące rzesze słuchaczy. Z drugiej strony spontaniczne granie w różnych miejscach Kazimierza, które sprawia autentyczną radość i muzykom i słuchaczom, już bez konkursowego stresu. Kazimierz zamienia się w jedne wielkie świąteczne Lipce Borynowe, z tym że mieni się kolorami różnych strojów i stylów.

PROGRAM

27 czerwca, piątek

9.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne: „Społeczne uwarunkowania funkcjonowania folkloru” - Ośrodek Arkadia ul. Czerniawy 1
11.30 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Rynek
– Koncert konkursowy - Rynek
12.00 – Otwarcie Klubu Festiwalowego „Tyndyryndy” – Wniebogłosy – warsztaty śpiewu białym głosem oraz spotkania ze śpiewaczkami; otwarcie wystawy fotografii „Muzykanci ze wsi Niebo” ze zbiorów IS PAN - Klub Festiwalowy Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9
14.00 – Koncert kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
- Spotkania z instrumentalistami, uczestnikami Festiwalu – Klub Festiwalowy
17.00 – Koncert towarzyszący - Rynek
– Spotkania ze śpiewaczkami, uczestniczkami Festiwalu – Klub Festiwalowy
18.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór radomski - potańcówka i pograjka - Klub Festiwalowy
21.00 – Ognisko w ruinach Zamku dla uczestników Festiwalu

28 czerwca, sobota

9.00 – Otwarcie 41 Targów Sztuki Ludowej - Rynek
10.00 – Koncert konkursowy - Rynek
11.00 – Wniebogłosy oraz Szkoła Suki Biłgorajskiej – Klub Festiwalowy
13.00 – Koncert „Ballady lubelskie” – Klub Festiwalowy
13.30 – Koncert Kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
15.00 – Spotkania z instrumentalistami – Klub Festiwalowy
16.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór lubelski - potańcówka i pograjka – Klub Festiwalowy
20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych, koncert zespołu VARSOVIA MANTA - Rynek

29 czerwca, niedziela

9.00 – Targi Sztuki Ludowej i Koncert kapel –Rynek
10.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu - Fara Rynek
12.00 – Korowód zespołów - Rynek
– Koncert Leureatów Festiwalu - Rynek
14.30 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych” - Rynek

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • STASIA (gość)
  BYLA, WIDZIALAM, PRZYJADE ZA ROK
 • AU (gość)
  "swieto folku" ......... to piekna kolorowa rozspiewana pelna radosci tanow impreza , a Kazimierz Dolny w tych dniach szegolnych kolorow nabiera , i tak jest od ponad 42 lat , chociaz na wszystkich nie bylam , to te co pamietam zawsze mile wspominam ;)
  pozdrawiam uczestnikow gosci turystow a dla mieszkancow i wladz gratulacje :) aby to swieto co roku bylo piekniejsze :)
 • chłop z wąwozu (gość)
  festiwal super
  wychowałem sie na tym festiwalu i uwielbiam tą muzyke

  mam tylko jedno pytanie
  co ma wspólnego z Festiwalem Kapel Ludowych zespól Varsovia Manta???
  to znakomity zespól tylko dlaczego grał w sobotę w finale???
  zdecydowanie wolałbym jakas ludową kapelą

  a tak to łezka sie kręci bo dawno nie byłem na folkach
  jeszcze raz pisze
  rewelka impreza!!!

 • lop (gość)
  wiecie może czy gdzieś są zdjęcia z tego festiwalu ??
 • polus (gość)
  Fajnie tam było...

  Brałem udział w konkursie ;)
 • Y (gość)
  Nie przesadzaj ! Festiwale przed kilku laty - to był dopiero najazd i totalny haos, który organizatorzy próbowali pkryć zwiększając moc głośników.
  Poza sobotnią nocną imprezą...właściwie można byłoby stwierdzić że wszystko zmierza do kameralnej imprezy, i tak trzymać !
 • Anonim (gość)
  bylismy i za rok też przyjedziemy! cudowna atmosfera a kto marudzi ten kiep!Tance na rynku do połnocy kiermasze, warsztaty taneczne i instrumentalne super. teraz trzeba sie przygotowac na festiwal muzyki klazmerskiej i na turniej rycerski w janowcu. tez bedzie superaście!pozdrawiamy fanów Kazimierza!
  gośia i Jarek
 • Anonim (gość)
  W Festiwalu najlepsze jest to, że się już zakończył.
 • Duszek Dusznicki (gość)
  Duszniczanki dały czadu! =)
 • Anonim (gość)
  będę napewnO!!!

  (jak zwykle od 2002 roku !!!)
 • karol (gość)
  Do jeża
  Suka biłgorajska - unikatowy instrument smyczkowy rozmiarami i budową zbliżony do skrzypiec.
  Na suce gra się techniką paznokciową.
  Skąd pochodzi nazwa instrumentu, nie wiadomo.
 • kjl & mbb (gość)
  "Nie tylko znojną pracą rąk lud Polskę tworzył, on dał jej także to, co sztuką jest, a więc pieśń, baśń i meodyę" (Jerzy Kuncewicz).
 • 1 (gość)
  A cz jest szkoła "Suki Kazimierskiej"?
 • Owca (gość)
  Suka to instrument
 • Jeż (gość)
  Co będzie w sobotę o 11: cyt: "Szkoła Suki biłgorajskiej"?
 • Irek (gość)
  Piękna inicjatywa, mam nadzieję, że tradycja tego pięknego polskskiego muzykowania przetrwa w Kazimierzu jak najdłużej. A na rynku mógłby w końcu stanąć Król Kazimierz Wielki, tak jak niegdyś bywało ...
 • Anonim (gość)
  fajna impreza. tez tam bedziemy hihihi. gosia i jarek

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Weekend listopadowy 11-15 listopada 2021 to dobry moment na krótki wypad za miasto. Zrelaksuj się w jednym z naszych obiektów. Zobacz oferty specjalne przygotowane na ten czas.
Przyszłości nie przepowiadamy, ale możemy pomóc Ci zorganizować niezapomniany wyjazd Andrzejkowy. Sprawdź naszą ofertę noclegową przygotowaną specjalnie na Andrzejki 2021.
Pokaż stopkę