Święto folkloru

Skomentuj (17)

Już w piątek po raz 42. rozpocznie się w Kazimierzu nad Wisłą Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Znów ulice i rynek mienić się będą różnokolorowymi strojami ludowych muzyków, a tradycyjne śpiewy i granie słychać będzie praktycznie na każdym kroku.

W Kazimierzu przed festiwalową publicznością zaprezentują się śpiewacy i instrumentaliści z całego kraju wyłonieni w eliminacjach regionalnych poszczególnych województw. Przyjeżdżają więc najlepsi, ci, którzy zgodnie z założeniami festiwalu prezentują materiał zgodny z tradycyjnymi wzorami danego regionu: soliści instrumentaliści grający nie tylko na ludowych skrzypcach czy dudach, ale także na złóbcokach, gajdach, heligonce i innych instrumentach o równie egzotycznych nazwach. Śpiewacy z pieśniami obrzędowymi oraz balladami o tematyce miłosnej, pasterskiej czy rekruckiej. Na czas festiwalu w Kazimierzu powraca nastrój dawnej wsi. Na szczęście nie tylko na czas festiwalu – w konkursie „Duży - mały” startują wykonawcy, którzy przejęli zamiłowanie do muzyki ludowej od starszych mistrzów. W ten sposób festiwal stara się wspierać podtrzymywanie ciągłości tradycji.

Dlaczego warto wpierać kulturę ludową? – pytamy starszego instruktora kultury ludowej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, instytucji, która jest głównym organizatorem kazimierskiego festiwalu. – Ponieważ jest wciąż żywa i chociaż niezauważana trwa w sobie tylko znany sposób, bardzo naturalnie i intuicyjnie, nieagresywnie i w zgodzie z wartościami. A artyści ją tworzący to ludzie, którzy mają w sobie niezmącony spokój, duchową radość i pokorę.

Takie wartości to towar deficytowy w dzisiejszym świecie, warto wiec przyjechać do Kazimierza na XLII Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych i spróbować je odnaleźć w muzyce naszych korzeni. Jeżeli ktoś woli pozostać w atmosferze zgiełku i kolorowego jarmarku – także znajdzie tu coś dla siebie. Festiwalowi jak zawsze towarzyszyć będą Targi Sztuki Ludowej organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie. Znów na rynku pojawią się stragany jak za dawnych lat, gdy zwykłe targi w Kazimierzu zajmowały cały rynek. Tradycyjnie też w sobotę wieczór do tańca przygrywać będą kolejno zespoły biorące udział w festiwalu. Polki i oberki na kocich łbach kazimierskiego rynku to również niezapomniane przeżycie. Po prostu nie można w tym nie uczestniczyć, zwłaszcza że organizatorzy zapowiadają na ten dzień koncert folkowego zespołu Varsovia Manta. Jeżeli ktoś ma kompleksy z powodu braku odpowiednich umiejętności tanecznych, może się ich pozbyć uczestnicząc w warsztatach festiwalowych z zakresu: tańca, śpiewu lub instrumentarium. Warsztaty mają charakter otwarty. Poprowadzą je pracownicy Domu Tańca z Warszawy w czasie 2 dni konkursowych. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Oprócz zespołu Varsovia Manta i rodzimych zespołów ludowych na scenie kazimierskiej pojawia się goście zza najbliższej granicy – z Litwy, Ukrainy i być może z Białorusi, wykonujący nieskażony folklor naszych sąsiadów.

Przesłuchania konkursowe poprowadzą tradycyjnie Małgorzata Siennicka z TVP3 Lublin, Stanisław Jaskółka i Józef Broda.

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych to święto folkloru. Z jednej strony eliminacje festiwalowe i występy śpiewaków i instrumentalistów na dużej scenie, gromadzące rzesze słuchaczy. Z drugiej strony spontaniczne granie w różnych miejscach Kazimierza, które sprawia autentyczną radość i muzykom i słuchaczom, już bez konkursowego stresu. Kazimierz zamienia się w jedne wielkie świąteczne Lipce Borynowe, z tym że mieni się kolorami różnych strojów i stylów.

PROGRAM

27 czerwca, piątek

9.30 – Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne: „Społeczne uwarunkowania funkcjonowania folkloru” - Ośrodek Arkadia ul. Czerniawy 1
11.30 – Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Rynek
– Koncert konkursowy - Rynek
12.00 – Otwarcie Klubu Festiwalowego „Tyndyryndy” – Wniebogłosy – warsztaty śpiewu białym głosem oraz spotkania ze śpiewaczkami; otwarcie wystawy fotografii „Muzykanci ze wsi Niebo” ze zbiorów IS PAN - Klub Festiwalowy Kolegium Sztuk Pięknych ul. Nadwiślańska 9
14.00 – Koncert kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
- Spotkania z instrumentalistami, uczestnikami Festiwalu – Klub Festiwalowy
17.00 – Koncert towarzyszący - Rynek
– Spotkania ze śpiewaczkami, uczestniczkami Festiwalu – Klub Festiwalowy
18.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór radomski - potańcówka i pograjka - Klub Festiwalowy
21.00 – Ognisko w ruinach Zamku dla uczestników Festiwalu

28 czerwca, sobota

9.00 – Otwarcie 41 Targów Sztuki Ludowej - Rynek
10.00 – Koncert konkursowy - Rynek
11.00 – Wniebogłosy oraz Szkoła Suki Biłgorajskiej – Klub Festiwalowy
13.00 – Koncert „Ballady lubelskie” – Klub Festiwalowy
13.30 – Koncert Kapel - Rynek
15.00 – Konkurs Duży – Mały - Rynek
15.00 – Spotkania z instrumentalistami – Klub Festiwalowy
16.00 – Koncert konkursowy - Rynek
19.00 – Warsztaty taneczne – Klub Festiwalowy
20.00 – Wieczór lubelski - potańcówka i pograjka – Klub Festiwalowy
20.00 – Zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych, koncert zespołu VARSOVIA MANTA - Rynek

29 czerwca, niedziela

9.00 – Targi Sztuki Ludowej i Koncert kapel –Rynek
10.00 – Msza Św. w intencji uczestników Festiwalu - Fara Rynek
12.00 – Korowód zespołów - Rynek
– Koncert Leureatów Festiwalu - Rynek
14.30 – Koncert „Lubelszczyzna żegna gości festiwalowych” - Rynek

Skomentuj


Dodane komentarze (17)

 • STASIA (gość)
  BYLA, WIDZIALAM, PRZYJADE ZA ROK
 • AU (gość)
  "swieto folku" ......... to piekna kolorowa rozspiewana pelna radosci tanow impreza , a Kazimierz Dolny w tych dniach szegolnych kolorow nabiera , i tak jest od ponad 42 lat , chociaz na wszystkich nie bylam , to te co pamietam zawsze mile wspominam ;)
  pozdrawiam uczestnikow gosci turystow a dla mieszkancow i wladz gratulacje :) aby to swieto co roku bylo piekniejsze :)
 • chłop z wąwozu (gość)
  festiwal super
  wychowałem sie na tym festiwalu i uwielbiam tą muzyke

  mam tylko jedno pytanie
  co ma wspólnego z Festiwalem Kapel Ludowych zespól Varsovia Manta???
  to znakomity zespól tylko dlaczego grał w sobotę w finale???
  zdecydowanie wolałbym jakas ludową kapelą

  a tak to łezka sie kręci bo dawno nie byłem na folkach
  jeszcze raz pisze
  rewelka impreza!!!

 • lop (gość)
  wiecie może czy gdzieś są zdjęcia z tego festiwalu ??
 • polus (gość)
  Fajnie tam było...

  Brałem udział w konkursie ;)
 • Y (gość)
  Nie przesadzaj ! Festiwale przed kilku laty - to był dopiero najazd i totalny haos, który organizatorzy próbowali pkryć zwiększając moc głośników.
  Poza sobotnią nocną imprezą...właściwie można byłoby stwierdzić że wszystko zmierza do kameralnej imprezy, i tak trzymać !
 • Anonim (gość)
  bylismy i za rok też przyjedziemy! cudowna atmosfera a kto marudzi ten kiep!Tance na rynku do połnocy kiermasze, warsztaty taneczne i instrumentalne super. teraz trzeba sie przygotowac na festiwal muzyki klazmerskiej i na turniej rycerski w janowcu. tez bedzie superaście!pozdrawiamy fanów Kazimierza!
  gośia i Jarek
 • Anonim (gość)
  W Festiwalu najlepsze jest to, że się już zakończył.
 • Duszek Dusznicki (gość)
  Duszniczanki dały czadu! =)
 • Anonim (gość)
  będę napewnO!!!

  (jak zwykle od 2002 roku !!!)
 • karol (gość)
  Do jeża
  Suka biłgorajska - unikatowy instrument smyczkowy rozmiarami i budową zbliżony do skrzypiec.
  Na suce gra się techniką paznokciową.
  Skąd pochodzi nazwa instrumentu, nie wiadomo.
 • kjl & mbb (gość)
  "Nie tylko znojną pracą rąk lud Polskę tworzył, on dał jej także to, co sztuką jest, a więc pieśń, baśń i meodyę" (Jerzy Kuncewicz).
 • 1 (gość)
  A cz jest szkoła "Suki Kazimierskiej"?
 • Owca (gość)
  Suka to instrument
 • Jeż (gość)
  Co będzie w sobotę o 11: cyt: "Szkoła Suki biłgorajskiej"?
 • Irek (gość)
  Piękna inicjatywa, mam nadzieję, że tradycja tego pięknego polskskiego muzykowania przetrwa w Kazimierzu jak najdłużej. A na rynku mógłby w końcu stanąć Król Kazimierz Wielki, tak jak niegdyś bywało ...
 • Anonim (gość)
  fajna impreza. tez tam bedziemy hihihi. gosia i jarek

Mapa


Zobacz także

Najbliższe oferty specjalne

Poniżej znajdziesz listę obiektów gotowych udostępnić miejsca noclegowe dla osób z Ukrainy, szukających schronienia w naszym kraju. Skontaktuj się z właścicielem obiektu i uzgodnij szczegóły....
Komunia Święta to wyjątkowy dzień dla każdego dziecka i jego rodziny. Chcemy Ci pomóc w organizacji tego wydarzenia. Jeżeli szukasz ofert noclegowych czy sal, to dobrze się składa, bo mamy takie.
Pokaż stopkę